REKLAMAA1-TEFAL  01.01.2021 - 01.02.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Gotowy jest zakład patomorfologii. Na zdjęciu stół sekcyjny

  Gotowy jest zakład patomorfologii. Na zdjęciu stół sekcyjny (SK)

  23 mln złotych - tyle wojewoda dołoży do budowy Szpitala Południowego, który w lutym rozpocznie działalność jako szpital covidowy. - To olbrzymie wyzwanie i tytaniczna praca - mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Aby zdążyć z wykończeniem i wyposażeniem, na budowie ursynowskiej placówki pracuje ponad 300 budowlańców na dwie, wydłużone zmiany.

  Gotowe do wyposażania są już sale dla pacjentów oraz sale operacyjne. Na przełomie grudnia i stycznia na SOR pojawią się tomograf komputerowy i aparaty rentgenowskie. Przed szpitalem stanie dodatkowy 30-tonowy zbiornik z tlenem medycznym. Czekają też… kostnica, stoły sekcyjne, nowoczesna komora parowa do odkażania łóżek oraz przestronny parking podziemny.

  W Szpitalu Południowym będzie 300 łóżek dla chorych na Covid19, w tym 80 z respiratorami.

  - Mocno przyspieszamy. Na pierwszy rzut wydawałoby się, że szpital jest na ukończeniu, ale prac jest bardzo dużo. Przede wszystkim chodzi o technologię. Rozruchy już trwają, ten proces jeszcze potrwa - mówiła wiceprezydent Renata Kaznowska.

  Wg planów przed wybuchem epidemii, szpital miał przyjąć pierwszych pacjentów w III lub IV kwartale tego roku. Do nadrobienia jest więc ponad pół roku. Od 25 stycznia miasto chce przystąpić do odbiorów i daje sobie na to niespełna 2 tygodnie.

  - Takiego tempa jeszcze nie było. Dziękuję, że wojewoda wziął na siebie ciężar współpracy i delegowania osób, które cały czas są na budowie. Będziemy te odbiory realizowali codziennie, przez tyle godzin, ile to będzie potrzebne - zapewniała zastępczyni prezydent Trzaskowskiego.

  Styczeń nierealny, pierwsi pacjenci w lutym

  Pacjentów - tylko covidowych - szpital ma przyjąć w połowie lutego. Kaznowska tłumaczyła, że wcześniejszy termin - 22 stycznia - wpisany przez wojewodę i ministra zdrowia do decyzji o utworzeniu placówki - jest nierealny.

  - Od samego początku rozmów mówiliśmy, że to wyśrubowane terminy. Odwołaliśmy się od tych decyzji. Mam nadzieję, że uzasadnienia przekonają wojewodę i ministra - mówi Kaznowska.

  W przeciwieństwie do szumnie otwieranego szpitala na Stadionie Narodowym, na Ursynów trafiać będą również pacjenci w najcięższym stanie.

  - Ja mam aspiracje, by był to szpital, który naprawdę leczy - powiedziała nam Ewa Więckowska, prezes Szpitala Solec.

  Umowa z wojewodą na prowadzenie szpitala tymczasowego zawarta została na minimum pół roku, choć w decyzji ministra wpisano formułę "do zakończenia pandemii". Niecovidowi pacjenci będą musieli więc znów poczekać na Szpital Południowy. A czekają już od ponad 20 lat. Kiedy się doczekają?

  - Tak, siłą rzeczy, szpital będzie pełnił funkcję szpitala covidowego. Jeśli jednak będziemy tu mieli 300 łózek cowidowych, to pewnie wojewoda podejmie decyzję, by zdjąć łózka covidowe z innych szpitali - mówi Kaznowska. Wówczas łatwiej będzie się można dostać do szpitala ze "zwykłymi" dolegliwościami.

  - Jeśli pandemia będzie się ograniczała, to możemy ograniczyć szpital tymczasowy tylko do budynku A. Niewykluczone więc, że będziemy mogli uruchamiać inne oddziały, czym są zainteresowani mieszkańcy Ursynowa - dodaje Ewa Więckowska.

  W pierwszym rzucie szpital covidowy zostanie bowiem uruchomiony na terenie całego, rozległego obiektu u zbiegu ul. Pileckiego i Gandhi. W zależności od potrzeb poszerzana lub pomniejszana będzie tzw. czerwona strefa, czyli "zakażeniowa".

  "Personel. To będzie duży problem"

  Sale - przestronne i dwuosobowe - są już gotowe do wstawienia łóżek. - Montujemy jeszcze parawany w kabinach prysznicowych, ale łazienki są już ukończone - mówiła wiceprezydent Kaznowska.

  Wszędzie pachnie nowością, korytarze są przestronne, uderza ogromna liczba wind. Dofinansowanie wojewody pozwoli na sprowadzenie wyposażenia tymczasowego. Ale część sprzętu już pozostanie na Ursynowie.

  - O część na pewno poprosimy. To zależy od tego, co zobaczymy, co przyjedzie. Jestem zainteresowana mobilnymi rentgenami czy aparatami USG - mówiła prezes Więckowska.

  Sprzętu nie zabraknie, prezes martwi się natomiast o personel. - Wczoraj przyszło rozporządzenie NFZ, które zabrania zatrudniać lekarzy i pielęgniarki ze szpitali patronackich. Zabrania też zatrudniać nam personel z otoczenia: z instytutu hematlogii czy Onkologii. Jesli taki pracownik zdecyduje się u nas pracować, musi się zwolnić z IHT. To jest fatalne. To będzie bardzo duży problem - przyznaje Ewa Więckowska.

  Szefowa spółki Szpital Solec ma nadzieję, że uda się skompletować odpowiedni zespół. Zapowiada też, że będzie wnioskowała do NFZ o kontrakt na leczenie pacjentów pocovidowych. - W tej chwili ci pacjenci nie mają gdzie pójść, a wymagają dalszego leczenia - powiedziała w rozmowie z Haloursynow.pl.

  Niewykluczone, że to właśnie w Szpitalu Południowym ursynowianie będą się mogli zaszczepić przeciwko koronawirusowi.

  ZOBACZ POWSTAJĄCY SZPITAL COVIDOWY OD ŚRODKA:

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 46

  • 25
   BARDZO PRZYDATNY
  • 8
   ZASKOCZONY
  • 5
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 5
   WKURZONY
  • 3
   BRAK SŁÓW

  10Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Ja 10 miesiąc temuocena: 100% 

   Szpital przyda się dla pacjentów z powikłaniami po szczepionce. Gdzieś ich trzeba będzie hispitalizować. W UK szykują program do zbierania danych o NOP po mega skutecznej szczepionce.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zwykły obserwator 9 miesiąc temuocena: 100% 

   To kojąca wiadomość, że kostnica już działa, polecam Huberta Grossa. I niestety w tym przypadku nie powtórzy się impreza z Kongresową, chlip, chlip.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kolec 8 miesiąc temuocena: 80% 

   Wielkie dzięki dla autora tekstu! Na początek stół do sekcji... Dzien w dzień w przestrzeni publicznej Covid A teraz na naszym Ursynowie konkret STÓŁ dla martwego Ble!!! TO może przejdźmy już do pochówków... Niech będzie... Na wesoło... I kolorowo z lampkami...

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~sodoma 7 miesiąc temu

   Gdyby się dało zarobić, to pewnie sprzedaliby kawałek parku , którego nie jeszcze ma na cmentarz. Bo mieszkańcy Ursynowa , to tylko płatnicy podatku, czyli ich pensji.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Karolu 6 miesiąc temuocena: 29% 

   Piękny w środku! I wyrazy uznania dla pani Kaznowskiej za konkrety

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kazurek 5 miesiąc temuocena: 33% 

   Konkretnie i na temat, a nie zamglenie jak o Narodowym.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Irga 4 miesiąc temuocena: 80% 

   Całkiem nowy szpital od razu jako zakaźny... Czy to oby na pewno dobry pomysł?

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jest problem 3 miesiąc temuocena: 67% 

   Gdyby nie dofinansowanie wojewody - 23 miliony zł to byłby dalej w budowie, bo spółce z o.o. nie opłaca się , bo w dobie pandemii nie będą mieli takich pacjentów jakich by chcieli. A utrzymać się muszą jako prywatni sami.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 4 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Autochton 2 miesiąc temuocena: 100% 

   Super kostnica! A w sumie jak jest dobra kostnica, to szpital można śmiało otwierać i bez personelu medycznego.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ja 1 miesiąc temuocena: 69% 

   A może wojewoda mazowiecki się zatrudni? Zapraszamy!

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 9 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3437 sekundy
  REKLAMAA2 SanGiovanni  01.01.2021 - 31.01.2021