REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ19 września 2022, 09:58

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Samochody pożarnicze i wozy strażackie należą do grupy pojazdów specjalistycznych. Z tego powodu wybierając odpowiedni wóz, musimy wziąć pod uwagę inne parametry niż w przypadku zakupu standardowego pojazdu osobowego czy dostawczego. Na co zatem zwrócić uwagę? Jakie są rodzaje samochodów pożarniczych? I gdzie kupić wóz strażacki i inne pojazdy pożarnicze w idealnym stanie technicznym?

  Czym są samochody pożarnicze? 

  Samochody pożarnicze to pojazdy komunalne, który są specjalnie oznakowane i przygotowane przez straż pożarną lub inną jednostkę ochrony przeciwpożarowej do zwalczania pożarów i akcji ratowniczych. Pojazdy o wyżej wymienionym zastosowaniu mogą być również wykorzystywane w celach statutowych. Samochód pożarniczy jest przystosowany również do przewożenia środków technicznych i ludzi do prowadzenia akcji gaśniczych. 

  Rodzaje 

  W Polsce stosuje się oznakowania do  samochodów pożarniczych zgodne z normą PN-79/M-51300, która występuje naprzemiennie z normą PN-EN 1846-1. W związku z tym wyróżniamy trzy główne klasy samochodów pożarniczych, które ustalane są na podstawie rzeczywistej masy całkowitej pojazdu:

  • klasa lekka (L) do 7,5 ton, 
  • klasa średnia od 7,5 ton do 14 ton,
  • klasa ciężka (C): powyżej 14 ton.

  Klasy samochodów ratowniczo-gaśniczych występują również w zależności od zdolności do poruszania się po określonych nawierzchniach. W tej kategorii wyróżnić można pojazdy przeznaczone do przemieszczania się po twardej powierzchni, po wszystkich drogach o twardej nawierzchni i częściowo poza tymi drogami, a także po wszystkich drogach i bezdrożach. 

  W zależności od zastosowania pojazdy samochodowe można podzielić również na samochody ratowniczo-gaśnicze, samochody z drabiną mechaniczną i/lub podnośnikiem hydraulicznym, samochody ratownictwa technicznego, samochody ratownictwa medycznego, samochody zaopatrzeniowe, samochody dowodzenia oraz samochody ratownictwa chemicznego. 

  Jaki samochód pożarniczy kupić - nowy czy używany? 

  Zakup nowego samochodu pożarniczego to ogrom zalet, ale i jedna, bardzo znacząca wada - cena. Tak się składa, że w przypadku wyposażenia zaplecza transportowego straży lub jednostek OSP nie warto przepłacać. Pojazdy używane oferowane przez firmy są dokładnie sprawdzane, a dodatkowo muszą spełniać te same normy bezpieczeństwa i funkcjonalności co pojazdy nowe. Część miejsc oferujących używane samochody pożarnicze oferuje również możliwość jazdy próbnej czy sprawdzenie wszystkich podzespołów auta. 

  Gdzie kupić wóz strażacki i inne pojazdy pożarnicze?

  Wóz strażacki i pojazdy pożarnicze powinny pochodzić z zaufanych źródeł, które gwarantują rzetelną współpracę. Ważny jest nie tylko szeroki wybór samochodów pochodzących od renomowanych producentów, ale również fachowa obsługa i zaangażowanie w proces sprzedaży. Przykładem firmy, które spełnia te warunki, jest Auto-Mar, która importuje samochody pożarnicze marki Mercedes dla straży pożarnych. Znajdziesz tam używane samochody, w idealnym stanie technicznym, doposażone zgodnie z oczekiwaniami straży pożarnej lub jednostki OSP. 

  Podsumowanie

  Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć, jaki samochód pożarniczy wybrać i gdzie go kupić, aby mieć pewność, że pojazd spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa. Jeżeli jednak masz jeszcze jakieś pytania - skontaktuj się z firmą Auto-Mar, której specjaliści chętnie odpowiedzą na Twoje pytania!

  Artykuł załadowany: 0.4073 sekundy
  REKLAMAA2 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022