REKLAMAA1 ARENA Restaurant (G4) 01.06.2021 - 30.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Fotowoltaika staje się coraz popularniejsza wśród właścicieli domów jednorodzinnych w Polsce. Nic dziwnego, gdyż jest to nowoczesne rozwiązanie, które jest przyjazne nie tylko dla naszego portfela, ale również dla środowiska naturalnego. Co więcej, obecnie istnieją zestawy modułów fotowoltaicznych do samodzielnego montażu. Pozwala to obniżenie początkowych kosztów inwestycji.

  Fotowoltaika staje się coraz popularniejsza wśród właścicieli domów jednorodzinnych w Polsce. Nic dziwnego, gdyż jest to nowoczesne rozwiązanie, które jest przyjazne nie tylko dla naszego portfela, ale również dla środowiska naturalnego. Instalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu budynku pozwala na pozyskiwanie energii bezpośrednio z promieni słonecznych. Warto rozważyć ten sposób pozyskiwania energii elektrycznej na cele gospodarstwa domowego, gdyż ma wiele zalet, takich jak spora oszczędność na comiesięcznych rachunkach za prąd, czy większa niezależność energetyczna. Więcej o oszczędnościach przeczytasz między innymi na blogu: https://ecoabm.pl/blog/

  Początkowy koszt inwestycji nie jest mały, jednakże jest to rozwiązanie, które może zwrócić się już po 5 latach. W zamian otrzymujemy gwarancję znacznego obniżenia rachunków za prąd (aż o 95%) oraz chronimy nasz domowy budżet przed rosnącymi cenami energii elektrycznej. Co więcej, obecnie istnieją zestawy modułów fotowoltaicznych do samodzielnego montażu. Pozwala to obniżenie początkowych kosztów inwestycji.

  Montaż paneli fotowoltaicznych

  Decydując się fotowoltaikę na dachu budynku, powinniśmy skonsultować projekt z inżynierem budowlanym, który oceni możliwości obciążenia połaci dachowej. W przeważającej większości przypadków panele mogą być zamontowane na dachu budynku bez problemu, gdyż konstrukcje dachowe są projektowane z pewną rezerwą obciążeniową. Wybierając panele, warto zwrócić uwagę na jakość konstrukcji oraz użyte materiały. Ważne, by całość była wytrzymała i odporna na zjawiska atmosferyczne oraz wiatr.

  Bezpieczeństwo podczas montażu

  Podczas montażu paneli fotowoltaicznych należy zwrócić szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Przede wszystkim konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiedni, dedykowany pracy na wysokości sprzęt, taki jak liny, szelki i kaski gwarantujące bezpieczeństwo. Osoby, które pracują na wysokości, powinny również zostać w tym kierunku odpowiednio przeszkolone. Aby praca przy montażu paneli na dachu była bezpieczna, trzeba również sprawdzić warunki atmosferyczne, jakie panują w danym momencie oraz na godzinne prognozy pogody. Nie powinno się podejmować pracy na dachu w trakcie deszczu, śniegu, czy burzy.

  Kolejnym aspektem, na który musimy zwrócić uwagę, jest prawdopodobieństwo porażenia prądem. Aby uniknąć sytuacji niebezpiecznych dla zdrowia i życia należy montować panele wtedy, gdy nie wytwarzają napięcia, a więc wieczorem, lub w nocy.

  Efektywność instalacji fotowoltaicznej

  Aby instalacja fotowoltaiczna była wydajna i dobrze spełniała swoje zadania, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kluczowych aspektów, takich jak orientacja dachu oraz kąt nachylenia pokrywy dachowej. To od tych czynników zależy, ile promieni słonecznych padnie na panel fotowoltaiczny, czyli w rezultacie ile prądu wyprodukuje nasza instalacja. Zgodnie z zaleceniami producentów w Polsce najlepszym rozwiązaniem jest montaż systemu fotowoltaicznego na dachach zwróconych na południe. Należy jednak pamiętać, że nie jest to warunek konieczny, wiec w przypadku gdy bryła naszego budynku nie pozwala na tego typu instalacje, nadal możliwe jest efektywne czerpanie energii z promieni słonecznych. Z powodzeniem można instalować panele na dachach skierowanych na wschód, czy zachód, jednakże efektywność instalacji będzie nieco mniejsza niż w przypadku dachów zwróconych na południe. Z kolie w przypadku dachów skierowanych na północ instalacja może okazać się nieefektywna. Wtedy warto zastosować specjalne wsporniki, pozwalające zorientować fotowoltaikę w przeciwnym kierunku.

  Jeśli chodzi o czynnik kąta nachylenia dachu budynku, to największą wydajność uzyskuje się na dachach, na których zakres pochylenia paneli wynosi od 30 do 45 stopni. Aby cieszyć się realnymi oszczędnościami oraz niezależnością energetyczną warto skonsultować ilość paneli słonecznych z profesjonalną firmą, która zajmuje się ich dystrybucją. Należy pamiętać, że nieodpowiedni azymut, czy kąt nachylenia połaci nie powinny blokować nas przed możliwością inwestycji w energie pozyskiwaną z promieni słonecznych. Zawsze istnieje możliwość instalacji paneli fotowoltaicznych na ziemi.

  Artykuł załadowany: 0.4057 sekundy
  REKLAMAA2 MyPierzemy.pl 23.05.2021 - 22.06.2021