REKLAMAA1_AUCHAN-28-06---31-12-2018
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ12 stycznia 2018, 09:10 komentarzy 5

  (Otwarty Ursynów)

  REKLAMA

  Jest apel o zmianę ustroju Warszawy. Prof. Lech Królikowski, były przewodniczący Rady Dzielnicy Ursynów, przygotował zestaw najpilniejszych jego zdaniem korekt. Chodzi m.in. o wzmocnienie pozycji dzielnic wobec władz stolicy oraz samodzielne dysponowanie budżetem.

  Teraz dzielnica jest niczym sołectwo w gminie. Nie zatwierdza własnego budżetu, a gdy trzeba przesunąć choćby złotówkę z jednej pozycji budżetowej do drugiej, burmistrz i radni ursynowscy muszą pytać o zgodę radnych miejskich. Procedura trwa tygodniami, jeśli nie miesiącami.

  Zdaniem działaczy stowarzyszenia "Otwarty Ursynów" obowiązuje chory system, który wywraca do góry nogami ideę samorządności. W końcu Ursynów, jak inne dzielnice warszawskie, jest wielkości dużego miasta. Czy nie powinien mieć więcej samodzielności?

  Zdaniem varsavianisty, byłego burmistrza Mokotowa (w czasach gdy podlegał mu także Ursynów) oraz przewodniczącego Rady Dzielnicy Ursynów w latach 2010-2014, korekty ustroju stolicy są konieczne.

  - Pozwolą one nadać nową, jakość działań samorządowi Warszawy, ze szczególnym uwzględnieniem ‚małych miast’, czyli dzielnic, z których składa się m.st. Warszawa. Proponowane przez nas zmiany dotyczą innego zdefiniowania „jednostki pomocniczej”, która pozwoli na wzmocnienie podmiotowości dzielnic - mówi prof. Lech Królikowski.

  Autor zmian proponuje, aby spory kompetencyjne pomiędzy dzielnicami i miastem były rozstrzygane przez sądy administracyjne. Poza tym burmistrz powinien być samodzielnym kierownikiem zakładu pracy jakim jest ratusz dzielnicy - czyli np. decydować o zatrudnieniu. W tej chwili, aby np. dać urlop okolicznościowy sprzątaczce w urzędzie, musi występować o pełnomocnictwa prezydenta.

  Ale najważniejszy postulat to to, aby dzielnice mogły autonomicznie dysponować przyznanymi środkami w ramach przyznanego im corocznie budżetu przez Radę Miasta.

  - Liczymy na to, że nasze tezy zostaną wykorzystane w pracach parlamentarnych nad poprawą ustroju m.st. Warszawy i warszawskie dzielnice, w tym Ursynów, będą lepiej zarządzane co na pewno zostanie docenione przez naszych mieszkańców – mówi Piotr Skubiszewski, przewodniczący stowarzyszenia "Otwarty Ursynów".

  Apel w sprawie zmian w ustroju warszawskim trafił do posła Andrzeja Maciejewskiego, szefa sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 14

  • 5
   BARDZO PRZYDATNY
  • 4
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 3
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  5Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Krzysztof 5 6 miesięcy temuocena: 30% 

   Otwarty Ursynów to przekrętasy. Zobaczycie, jak będzie trzeba to się nawet z Orłem zbratają.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~sąsiad 4 6 miesięcy temuocena: 71% 

   LENARCZYK NA BURMISTRZA! KEMPA WON! CIOŁKO WON!

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zieeeew 3 6 miesięcy temuocena: 64% 

   Z tym lenarczykiem to pojechałeś, z resztą się zgadzam.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Agata2 2 6 miesięcy temuocena: 50% 

   Paweł Lenarczyk

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Agata2 1 6 miesięcy temuocena: 0% 

   Miało być Paweł Lenarczyk i serduszko < 3

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.1497 sekundy
  REKLAMA