REKLAMAA1 Pizzeria105 01.08.2022 - 30.09.2022 (2X w serii)
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (UD Ursynów)

  Bryndzove halusky, knedliczki i gęste piwo - nasi sąsiedzi zza południowej granicy mogą pochwalić się pyszną kuchnią, ale też ciekawą sztuką oraz muzyką. Zapraszają nas na Dzień Kultury Słowackiej pod ursynowskim ratuszem, gdzie będzie można posłuchać muzyki, ucztować i podziwiać rękodzieło słowackich twórców.

  W sobotę na Ursynowie znów będzie skocznie i wesoło. Od godz. 11 będzie można zapoznać się z kuchnią i kulturą naszych południowych sąsiadów. Jak podkreślają pracownicy Instytutu Słowackiego w Warszawie - Polaków i Słowaków wiele nie różni. Nasze narody są jednakowo gościnne, przyjacielskie i pomocne. Ursynowianie będą mieli okazję przekonać się o tym podczas festiwalu Dzień Kultury Słowackiej.

  W kraju legendarnego Janosika zaskakująco smaczna jest także kuchnia, w tym, chociażby wyprażany syr z tatarską omacką w towarzystwie knedlików. Sobota będzie więc szansą na bliższe poznanie kultury i kuchni oraz oferty turystycznej  Słowacji - mówi wiceburmistrz Klaudiusz Ostrowski.

  Słowacja długo walczyła o niezależność - przed 1993 rokiem nigdy nie była suwerennym państwem. Mimo to może pochwalić się własną, odrębną kulturą i kuchnią. Na parkingu obok urzędu dzielnicy będzie można posmakować tamtejszych dań regionalnych oraz wina i piwa. Poza tym wystawcy będą zapoznawać ursynowian ze słowackimi atrakcjami turystyczymi.

  - Słowacja może pochwalić się siedmioma wpisami na liście UNESCO oraz innymi interesującymi miejscami, takimi jak: zamki, ciepłe źródła, stolica Bratysława i słowacki raj - informuje Instytut Słowacki w Warszawie.

  Koncert słowackiej gwiazdy

  W ramach festiwalu wystąpi słowacka gwiazda, zespół Hrdza. Grupa tworzy utwory inspirowane słowackim folklorem z elementami folku, rocka oraz world music. Skład na przestrzeni lat się zmieniał, jednak muzycy mają za sobą już ponad 20 lat doświadczenia, a wokalistka, która dołączyła do zespołu w 2015 roku, ma polskie korzenie. Grupa pojawiła się w polskim i czesko-słowackim "Mam Talent!", gdzie dotarła do finałów. Początek koncertu zespołu Hrdza o godz. 18:30.

  Wcześniej będzie można posłuchać słowackich instrumentów ludowych: fujary, gajdy, piszczałki i drumli. Wystawcy zaprezentują również sztukę i rzemiosło. Charakterystyczną techniką dla Słowacji jest druciarstwo.

  - Technika ta pochodzi z XVIII wieku. Drutem naprawiało się naczynia. Później rzemieślnicy zorientowali się, że takie drutowanie misek ładnie wygląda. Dziś druciarze wykonują pisanki z drutu, różne postacie, zwierzęta i obrazy - dodają pracownicy słowackiego instytutu.

  Przebój zespołu Hrdza pt. "Stefan":

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 54

  • 34
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 15
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 2
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.5335 sekundy
  REKLAMAA2 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022