REKLAMAA1-AUCHAN-01-01----30-06-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ2 września 2019, 15:08 komentarzy 7

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (MSO)

  Za blokami, za górkami, w Słonecznym Jarze… Tak można by zacząć opowieść o wyjątkowym miejscu, które powstało dzięki pomysłowości i wytrwałości sąsiadów. Piękny kwiecisty skwer może być inspiracją dla wszystkich mieszkańców Ursynowa.

  Ulica Służby Polsce leży na trasie prowadzącej z metra Stokłosy do Centrum Onkologii. Codziennie przechodzi tędy kilkudziesięciu pacjentów i ich bliskich, często gubią się wśród bloków i pytają o drogę. Czasem zmęczeni przysiadają na kamieniu.

  Grupa sąsiadów postanowiła to zmienić, chcieli pomóc - i tak poszkodowanym przez chorobę - stawiając drogowskazy prowadzące do szpitala oraz ławki dla przechodniów i sąsiadów.

   – Chcieliśmy stworzyć miejsce otwarte i przyjazne dla wszystkich – ostoję. Dlatego nie ma u nas ogrodzeń, a życie tętni tu od rana do wieczora. Przedpołudniem przychodzą malutkie dzieci, potem osoby starsze, a wieczorami kulturalnie spotyka się tu młodzież – opowiada Teresa Grycuk jedna z inicjatorek powstania skweru.

  Ziarnko do ziarnka

  Pierwsze powstały drogowskazy, które ułatwiają orientację w tym, obcym dla wielu przechodniów, terenie. Projekt został zgłoszony do budżetu obywatelskiego, ale zabrakło dosłownie kilku głosów do jego zrealizowania. Na wysokości zadania stanęły wtedy dzielnica i spółdzielnia Jary, które wspólnie sfinansowały postawienie znaków.

  Następnie pojawiła się siłownia plenerowa, która do budżetu obywatelskiego zgłosił mieszkaniec osiedla, a wraz z nią ławki i lampki solarne. Następnie stół do gry w szachy i ping-ponga ustawiony przez spółdzielnie. W między czasie mieszkańcy własnymi siłami zaczęli tworzyć Słoneczny Jar.

  Z własnych środków kupili pierwsze rośliny, kolejne nasadziła spółdzielnia Jary. Rozsiane po całym ogródku kwiaty o wdzięcznej nazwie Warszawianki, mieszkańcy dostali od wiceprezydenta miasta Michała Olszewskiego podczas uroczystego otwarcia skweru.

  Są tu też wyjątkowe drzewa – wierzby japońskie – kupione przez rodziców, zasadzone razem z dziećmi. Każda roślina nosi imię dziecka, które dba o jej codzienną pielęgnację. – Tworzymy tę przestrzeń wspólnie, ale z głową – podkreślają mieszkańcy.

  Od sąsiadów dla sąsiadów

  Na środku skweru rośnie dorodna dracena – to jeden z sąsiadów zapytał czy może dołączyć do tworzenia wspólnej przestrzeni i tak wyrosła tu „palma”. Jedno z drzewek ma natomiast tabliczkę z napisem „Grażynka”. Zostało posadzone w podziękowaniu dla byłej administratorki, która pomagała mieszkańcom w tworzeniu tego wyjątkowego miejsca.

  Ale sąsiedzi ze Służby Polsce nie osiedli na laurach. Niedawno skwer wzbogacił się o plac zabaw, który stał się osiedlowym sercem rodzin z dziećmi. Dużą popularnością cieszą się nie tylko huśtawki, ale też tablice manipulacyjne.

  - Na naszym skwerku rodzice wyprawią dzieciom urodziny. Odbył się też piknik, na którym zbieraliśmy fundusze na leczenie dziewczyny chorej na białaczkę – opowiada pani Teresa. – Plac zabaw sprzyja też integracji dzieci zdrowych z niepełnosprawnymi. Marzy mi się powstanie jeszcze biblioteczki plenerowej, dużej tablicy manipulacyjnej i ławki sensorycznej. Może uda nam się znaleźć sponsora? – dodaje.

  Jak widać mieszkańcy Służby Polsce nie tylko wykazali się determinacją w walce o realizację Słonecznego Jaru, ale także pokazali, że ze spółdzielniami i dzielnicą można się dogadać i wspólnie stworzyć wyjątkowe miejsce.

  - Mamy nadzieję, że staniemy się inspiracją i na Ursynowie powstanie więcej takich osiedlowych skwerów, bo to naprawdę wyjątkowe miejsce – mówią mieszkańcy.

  W GALERII ZDJĘCIA SŁONECZNEGO JARU:

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 184

  • 140
   BARDZO PRZYDATNY
  • 18
   ZASKOCZONY
  • 10
   PRZYDATNY
  • 5
   OBOJĘTNY
  • 3
   NIEPRZYDATNY
  • 6
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW

  7Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~deweloper 7 9 miesięcy temuocena: 80% 

   a kto jest właścicielem tego leżącego odłogiem cennego terenu inwestycyjnego? jak spółdzielnia albo dzielnica to już w listopadzie rozpoczyanam budowę 12 pietrowca dla 2000 osób z parkinigiem dla 200, zabuduje tylko 99,9% działki i w lesie kabackim posadzę 4 sosny, siłownie przeniosę na bemowo i niech nikt nie mówi że nie jestem szczodry i wspaniałomyślny!!!! działam dla dobra dzielnicy i całej stolicy o czym wiedza ursynowscy urzędnicy.............czekający na mnie zawsze z ciepłą kawką

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kronik 6 9 miesięcy temuocena: 100% 

   Genialne :-)

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Akacja 5 9 miesięcy temuocena: 13% 

   Pustak

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynów Deep Green Tower Prestige 4 9 miesięcy temuocena: 92% 

   Swoją prestiżową inwestycję wkopię w ziemię na cztery piętra w głąb, pójdę dzielnicy na rękę, wypompuję mnóstwo niepotrzebnej wody stamtąd. Dzielnica morzem asfaltu zaleje okolicę, doprowadzi mi dwie drogi lokalne i czteropasmową ulicę. Na tych asfaltach posadzi drzewka - patyczki, a jak za rok uschną to moi ludzie za darmo na grilla chętnie je usuną.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 11 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Brawo 3 9 miesięcy temuocena: 100% 

   Wielkie brawa dla tych Państwa i ich inicjatywy.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~esimona 2 9 miesięcy temuocena: 10% 

   Do: deweloper Jeśli to miało być dowcipne - to pomyłka - tekst jest prymitywny. Jeśli złośliwe - to prostackie. Sam sobie wystawiłeś opinię: jesteś Żałosny.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynowianin od 1979 1 9 miesięcy temuocena: 100% 

   Tekst nie jest prymitywny, tylko przeraźliwie zbliżony do prawdziwej sytuacji w naszej zabetonowanej dzielnicy.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.308 sekundy
  REKLAMAA2-DAGRASSO----13-05----13-06-2020