REKLAMAA1_Auchan_od-01-01-do-31-03-2018
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (KT)

  REKLAMA

  40 stopni w garażu, zagrożenie pożarowe i bezczynność spółdzielni. W podziemnej hali parkingowej w budynku przy Dereniowej 2, w jednym miejscu zainstalowano aż 30 klimatyzatorów. Powodują hałas i całoroczną saunę. Mieszkańcy od lat walczą o ich przeniesienie - bez skutku.

  Nowoczesny blok u zbiegu Dereniowej i Płaskowickiej ma dwupoziomowy parking. Na poziomie -1 zamontowano aż 30 klimatyzatorów, zaś na poziomie -2 nie ma ich wcale. Urządzenia generują wysokie temperatury, szczególnie w lecie, a właściciele miejsc parkingowych narzekają, że nie ma tam czym oddychać.

  - Temperatura dochodzi do 40 stopni, to nie jest normalne. Człowiek poci się, kiedy obok nich przechodzi, inną sprawą jest gorączka i zaduch w samochodzie. Nie da się normalnie korzystać z miejsca, za które się przecież zapłaciło - mówi Paweł Stafecki, mieszkaniec bloku.

  Problem jest znany spółdzielni od 5 lat - po raz pierwszy pan Paweł interweniował w 2012 roku. Ale dopiero po dwóch latach Spółdzielnia "Imielin" wystosowała propozycję "nie do odrzucenia" - zamianę miejsca postojowego i komórki lokatorskiej za dopłatą - 18,5 tys. złotych. Ze względu na wysokie koszty lokator nie skorzystał z tej oferty.

  Poszukiwanie odpowiedzialnych

  Skąd aż 30 klimatyzatorów w jedynym miejscu? Okazało się, że to... samowolka budowlana. Urządzenia zainstalowali właściciele lokali użytkowych, na których spółdzielnia zarabia.

  - Inwestor zastępczy powiedział, że właściciele lokali użytkowych postawili klimatyzatory bez przedstawienia projektu, czyli samowolka - napisał w odpowiedzi na interwencję lokatorów Ryszard Zięciak, członek rady nadzorczej SMB "Imielin".

  Ta samowolka trwa do dziś - spółdzielnia "pracuje nad sprawą" od wielu lat. Tylko efektów nie widać.

  - Podjęliśmy działania, aby usunąć skraplacze klimatyzatorów z poziomu -1 i przenieść je na zewnątrz budynku. Projektu alokacji urządzeń dokonuje firma S.A.M.I. Architekci - projektant budynku przy ul. Dereniowej 2 - pisze Andrzej Mitak, zastępca prezesa SMB "Imielin".

  Spółdzielnia podkreśla, że głównym problemem jest uzyskanie zgody właścicieli lokali użytkowych - bez tego klimatyzatory nie zostaną usunięte. Dziwi jednak fakt, że w ogóle się tam znalazły w takiej liczbie. 

  - Nasz projekt zakładał jedynie miejsca, w których można zainstalować klimatyzatory. Ich ilość i faktyczny montaż są już decyzją samej spółdzielni - słyszymy od jednego z pracowników firmy S.A.M.I. Architekci, która odpowiadała za projekt budynku. Architekci przyznają, że nie przewidzieli, że aż tylu użytkowników zechce mieć klimatyzatory. 

  Sytuację lokatorów, skarżących się na głośne i wytwarzające dużą ilość ciepła urządzeń, pogarsza brak uregulowań prawnych. W prawie budowlanym wskazane są jedynie minimalne dopuszczalne temperatury (8 stopni Celsjusza) nie ma zaś wytycznych co do maksymalnej. To pozwala spółdzielni na "chocholi taniec". 

  Przeniesienie klimatyzatorów to również wysokie koszty, które będą musieli pokryć właściciele. Czy ktokolwiek się na to zgodzi? Jak się dowiedzieliśmy, sprawą zainteresował się nadzór budowlany, który może nakazać rozbiórkę klimatyzatorów. Co wtedy zrobi spółdzielnia, która przez lata tolerowała bezprawie?

  Pewne jest jedno - mieszkańcy chcą parkować w dobrych warunkach. - To jest moje miejsce, zapłaciłem za nie, a nie mogę z niego korzystać. Nikt mnie nie uprzedził o wadach, jakie ma ten parking, a takie upały to nie jest przecież normalne. Kto mi zwróci pieniądze za ewentualne zniszczenia samochodu? - kwituje pan Paweł.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  14Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Cynamonowa 19 14 10 miesięcy temuocena: 100% 

   W budynku przy ul. Cynamonowej jest podobnie od 3 lat na poziomie 0 i -1. Zarząd Spółdzielni Na Skraju nie zamierza z tym nic robić.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Tygrysek 13 10 miesięcy temu

   Dereniowa to komercyjna inwestycja SMB Imielin, wszystkie mieszkania wydzielona własność, czyli od początku powinna istnieć wspólnota, SMB Imielin jedynie administruje. Tyle że kilku synalków SB-ków z Hawajskiej powołaniu wspólnoty się sprzeciwia, co reszta powinna zalatwić na drodze postanowienia sądu. Tylko że właściciele mieszkań to głębokie PRL - oddychać bez zezwolenia się boją, a co dopiero zarzadcę zmienić albo wrzucić śrubokręt do klimatyzatora. Nieprawdą jest, że Wspólnota czerpie korzyści z lokali usługowych, bo są one własnością firm komercyjnych i płacą tylko podatki na rzecz miasta. Sąsiedni budynek Ronsona miał zarządcę wpisanego do KW, i mimo to dali sobie z nim radę!

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bingo 12 11 miesięcy temuocena: 0% 

   Przeniesienie klimatyzatorów to koszt który będą musieli ponieść mieszkańcy. Bo albo to wspólnota zrobi (na ich koszt) albo właściciele lokali usługowych (odliczając to sobie z najmu). Wyłączenie klimatyzatorów również odbije się na mieszkańcach bo lokale usługowe zapłacą mniejszy czynsz jak nie będą miały chłodzenia. Tak czy inaczej zapłacą za to mieszkańcy. Pan Paweł nie powinien pytać kto mu zwróci za ew. zniszczenia samochodu (a w lato jak jest upał to też mu się niszczy?) tylko ile dodatkowo zapłaci jeśli te klimatyzatory znikną....

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • adamm 11 11 miesięcy temuocena: 100% 

   A niby dlaczego? Samowola budowlana to samowola więc o jakim koszcie lokatorów mówisz? Ten kto je ustawił dostanie nakaz demontażu jeśli tego nie zrobi to spółdzielnia wystąpi o zwrot kosztów. Poza tym w aktach notarialnych powinien być zapis o możliwości lokalizowania klimatyzatorów tj. miejscu ich lokalizacji.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nika 10 11 miesięcy temu

   Jest to spółdzielnia mieszkaniowa. Nawet gdy mieszkanie. Jest spółdzielcze własnościowe to właścicielem jest spółdzielnia. To są mieszkania spółdzielcze własnościowe a a nie wyodrębnione lokale własnościowe. To chyba inne prawa obowiązują. Tu nie ma wspólnoty....Chyba

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kazimierz Jaworski 9 11 miesięcy temuocena: 100% 

   Budynkiem zarządza spółdzielnia. Ale budynek jest Wspólnotą - bo wystarczy jeden wydzielony lokal by wspólnota powstała. I jeśli właściciele lokali zbiorą 50%+1 udział w glosowaniu za wyłaczeniem ze spółdzielni, to pan Zięciak bedzie mógł im ... I wtedy taka wspólnota może dochodzić odszkodowania za błędy od projektanta czy spółdzielni...

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stefan 8 11 miesięcy temuocena: 100% 

   Czy to są mieszkania spółdzielcze czy własne? Bo jeśli to drugie, to wystarczyłoby żeby mieszkańcy spięli pupki, przyszli na zebranie wspólnoty i zmienili zarządcę nieruchomości. Ale zwykle kończy się tak że przychodzi 10 osób, a inni mają to w d....

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Ryszard Zięciak 7 11 miesięcy temuocena: 50% 

   Nie napisałem żadnego pisma w odpowiedzi na interwencję lokatorów. Na dyżurze w Spółdzielni spotkałem się z lokatorami, sporządziłem protokół ze spotkania, przedstawiłem problem na Komisji Technicznej i na posiedzeniu Rady Nadzorczej z wnioskiem o jak najszybsze załatwienie sprawy. Takie stwierdzenie padło z moich ust w rozmowie z dziennikarzem z Hallo Ursynów - dziennikarz napisał co chciał a nie to co usłyszał. Mowa była również o 12 klimatyzatorach (jak widać na zdjęciu) a nie o 30-tu. Z drugiej strony, nie ważne ilu - ważne, że pracując powodują niedopuszczalny wzrost temperatury. I to trzeba załatwić.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~REDAKCJA 6 11 miesięcy temuocena: 100% 

   Panie Ryszardzie, dysponujemy Pana mailem do mieszkańców. To z niego pochodzi cytat w artykule. Na zdjęciu jest 12 klimatyzatorów, ale obok są następne - w sumie 30.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~SMB Imielin na FB 5 11 miesięcy temu

   Panie Ryszardzie - ja także widziałem Pana maila do mieszkańców.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Obywatel Partyzant 4 11 miesięcy temuocena: 100% 

   A co by się stało, gdyby na przykład jakis klimatyzator się zepsuł? Albo dwa? Albo dziesięć? Albo się zapaliły, bo to chyba zagrożenie pożarowe?

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kazimierz Jaworski 3 11 miesięcy temuocena: 60% 

   Ciekawe, czy to ci SAMI architekci nie przewidzieli tu liczby klimatyzatorów, a lokalizację wskazali - na Wiolinowej IM w dwa lata siedemdziesięciolatków drzewa wyrosły... Szybko. Tanio. Solidnie. Na temat...

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Obserwator 2 11 miesięcy temuocena: 50% 

   Twardy orzech do zgryzienia.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mietek 1 11 miesięcy temuocena: 100% 

   niesamowite, nic nie można zrobić, mimo iż jest to samowola, znaczy się ludzie mający tam miejsca powinni postawić tam ściankę, tak aby zabudować te urządzenia. jak samowola to samowola dla wszystkich. sygnał dla mieszkańców, róbcie co chcecie, spółdzielnia nic nie może. Tylko kasę biorą :(

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.1249 sekundy
  REKLAMA