REKLAMAA1 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ29 lipca 2022, 13:45 komentarzy 1

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (MPWiK)

  Dokąd płyną ścieki z Ursynowa? Do oczyszczalni przy ul. Sytej w Wilanowie. Miejskie wodociągi właśnie zakończyły modernizację ponad 4-kilometrowego kolektora, który zapewnia odbiór nieczystości m.in. z Ursynowa i Mokotowa. To było gigantyczne przedsięwzięcie!

  Pochodzący z lat 70. kolektor ściekowy biegnący pod ulicami Bacha, Sikorskiego i Witosa to kluczowy element układu odbioru ścieków z południowej części lewobrzeżnej Warszawy. A więc to nim płynie wszystko to, co trafia do toalet na Ursynowie.

  Remont metodą reliningu

  Dla zapewnienia bezpieczeństwa odbioru ścieków Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przystąpiło do remontu tego urządzenia. Jego rury mają średnicę 2 metrów, a długość - 4,1 kilometra. Modernizacja przeprowadzona kosztem ponad 50 mln złotych została właśnie zakończona. Co ciekawe, prace udało się poprowadzić właściwie bez żadnych utrudnień w ruchu ulicznym oraz prawie bez żadnych wykopów. Jak to możliwe? Zastosowano metodę tzw. reliningu.

  - Do istniejącego kanału zostały wprowadzone panele wykonane z żywicy poliestrowej o mniejszej średnicy w stosunku do pierwotnego kanału. Moduły przeznaczone do modernizacji kolektora zostały wyprodukowane specjalnie na potrzeby realizacji tej inwestycji, co pozwoliło na dokładne dopasowanie elementów do wymiarów kolektora. Przestrzenie między istniejącym kanałem a nowymi modułami wypełnia specjalna mieszanka stabilizująca. Dzięki temu konstrukcja jest szczelna i mocna, co pozwoli zapobiegać zarówno przesiąkaniu wód gruntowych do kanału, jak i przenikaniu do gruntu ścieków transportowanych kolektorem - mówi Marek Smółka, rzecznik warszawskiego MPWiK.

  Moduły były wprowadzane do wnętrza kolektora wykopami - szybami startowymi i odbiorczymi. Co istotne, przez cały czas trwania prac odbiór ścieków ze zlewni kolektora nie został zakłócony - pochwaliła się miejska spółka wodociągowo-kanalizacyjna.

  Trzy nowe potężne kolektory

  Remont ursynowsko-mokotowskiego kolektora to jeden z etapów wielkiego projektu zapewnienia zaopatrzenia w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie, który jest realizowany z udziałem środków z Unii Europejskiej. To największe tego typu przedsięwzięcie w Europie, które do tej pory kosztowało 6,7 mld złotych.

  MPWiK Warszawa w tej chwili buduje trzy potężne kolektory: Wiślany, Lindego Bis i Mokotowski Bis, które mają być ukończone w 2023 r. Ich łączna długość wyniesie 14 km.

  Kolektory posłużą miastu zarówno jako kanały ściekowe, jak i zbiorniki do czasowego zatrzymania w sieci wód deszczowych, szczególnie podczas obfitych i gwałtownych deszczy. Kolektory wraz z oddanym w 2020 r. zbiornikiem retencyjnym na „Czajce” zapewnią Warszawie 140 tys. m³ nowej przestrzeni na wody opadowe, roztopowe i ścieki. Całkowita wartość tych trzech inwestycji kolektorowych to ponad 800 mln zł - pochwaliło się warszawskie MPWiK.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 41

  • 26
   BARDZO PRZYDATNY
  • 4
   ZASKOCZONY
  • 10
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~DBC 1 2 miesiące temuocena: 100% 

   Super, że dało się bezwykopowo.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby
  Artykuł załadowany: 0.46 sekundy
  REKLAMAA2 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022