REKLAMAA1 DaGRASSO / KUCHARKI  14.02.2021 - 13.05.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (AŁ)

  Szkoła i przedszkole przy ulicy Zaruby są już ukończone. Teraz przyszedł czas na roboty drogowe. Trwa m.in. budowa wyniesionego skrzyżowania ulic Zaruby i Iwanowa-Szajnowicza. Prace za ponad milion złotych zakończą się w styczniu.

  Najwcześniej 18 stycznia, po feriach, dzieci wrócą do szkół. Do tego czasu mają być zakończone wszystkie prace drogowe wokół nowego kompleksu oświatowego na Kabatach. Na zlecenie dzielnicy firma Falbruk buduje bezpieczny i wygodny dojazd dla samochodów, rowerów oraz chodnik dla pieszych oraz łączy go z istniejącymi już ciągami komunikacyjnymi.

  A to oznacza problemy dla mieszkańców. Największe powoduje przebudowa skrzyżowania ulic Zaruby i Iwanowa-Szajnowicza. W tym miejscu, leżącym bardzo blisko szkoły, powstanie wyniesienie zmuszające kierowców do zdjęcia nogi z gazu i zachowania szczególnej ostrożności.

  - Każda budowa to jakaś uciążliwość. Jest zwężenie ulicy, w dodatku zerwany asfalt, trzeba uważać na maszyny, ale jak mus to mus i nie ma co narzekać. Szykuje się tutaj większy ruch samochodowy i to mnie bardziej niepokoi - mówi pan Tomasz, mieszkaniec okolicy.

  Do szkoły i przedszkola będzie można dojechać również rowerem. Umożliwi to specjalna ścieżka. Aby nie uszkodzić korzeni lip rosnących przy Zaruby, droga rowerowa przebiegająca między rzędami drzew zostanie specjalnie zaprojektowana. 

  Ścieżka i chodnik na palikach

  Tam, gdzie będą korzenie, wbite zostaną w ziemię paliki, na których oprze się nawierzchnia ścieżki. Dzięki temu powstanie przestrzeń, w której system korzeniowy bez problemu będzie mógł dalej się rozrastać. Taka sama technologia zostanie zastosowana przy budowie chodnika. 

  Na całym terenie przylegającym do placówek będą udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. W tym: specjalnie wytyczone pasy, obniżone krawężniki, a przed przejściami dla pieszych oraz drogą rowerową - żółte płyty chodnikowe z wypustkami. Osoby poruszające się na wózku inwalidzkim dojadą do szkoły specjalną rampą. 

  Zakres prac obejmuje również budowę sześciu ogólnodostępnych miejsc postojowych wzdłuż Iwanowa-Szajnowicza, pięciu wzdłuż ul. Zaruby oraz po jednym przy obu ulicach dla osób niepełnosprawnych. Oprócz postawionych już stojaków dla 88 rowerów, na zewnątrz dostępne będą również dla kierowców trzy miejsca Kiss&Ride dla chwilowego postoju z dojazdem od strony Iwanowa-Szajnowicza.  

  Przebudowa wiąże się również z likwidacją części dotychczasowych miejsc parkingowych. Aby umożliwić dobrą widoczność na zachodnim przejściu dla pieszych przez ul. Iwanowa-Szajnowicza zamiast parkingu pojawi się niska zieleń. Oprócz krzewów nasadzone zostaną nowe drzewa.

  Będą łączyć ulice

  Wszystkie prace powinny zakończyć się do 15 stycznia 2021 roku. Całość kosztuje ponad milion złotych. To jednak nie koniec - w nowym roku zaplanowany jest drugi etap prac. Po wybudowaniu boisk szkolnych chodnik i ścieżka powstanie do ul. Kabackiej. 

  - Będzie to jednak możliwe dopiero po wybudowaniu boisk szkolnych. W roku 2021 planujemy również budowę ławek podwieszanych w ul. Zaruby, w obrębie placyku przed szkołą - informuje dzielnica. 

  Nowa podstawówka nr 399 przy Zaruby może ruszyć już po feriach zimowych, 18 stycznia. Zasiądą w niej uczniowie dwóch klas pierwszych, którzy od września tymczasowo uczyli się w placówce nr 340 przy Lokajskiego. Przedszkole przy Iwanowa-Szajnowicza zostanie otwarte podczas wakacji. 

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 38

  • 24
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 4
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 6
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  5Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~zwykły obserwator 5 2 miesiące temuocena: 0% 

   Duże zmiany drogowe. Strach się bać ile słupków, rurków, betonków stanie by uspokoić ruch zwykły i parkingowy. To szczególnie ważne przy szkołach, Straż miała w grafiku daty wywiadówek, zebrań itp., hi, hi.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~A21 4 2 miesiące temuocena: 75% 

   "W przyszłym roku zaplanowany jest drugi etap prac. Zakłada on połączenie ulicy Iwanowa-Szajnowicza z Kabacką". Czy to nie są ulice równoległe?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Xyz 3 2 miesiące temuocena: 100% 

   No wlasnie. Tez sie zastanawiam, co autor mial na mysli.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~RobertW 2 2 miesiące temuocena: 60% 

   Chodnik i ścieżka rowerowa połączą Iwanowa z Kabacka wzdłuż Zaruby. Tak to zrozumiałem

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Zły_porucznik 1 2 miesiące temuocena: 50% 

   Aż zajrzałem do planu zagospodarowania i wydaje mi się, że może chodzić o przebitkę za budynkiem nowego przedszkola, między kompleksem oświatowym a blokami Longbridge.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.373 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO / KUCHARKI  14.02.2021 - 13.05.2021