REKLAMAA1-TrzejMuszkieterowie(12)-od-07-02-2018-do-08-03-2018
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (BD)

  REKLAMA

  Scenarzysta serialu „Alternatywy 4”, taksówkarz, właściciel pubu i kandydat na prezydenta. W Czerwoniaku na ul. Barwnej Janusz Płoński promował swoją książkę o jednym z najbardziej kultowych seriali XX wieku.

  Sala Muzeum Ursynowa przy ul. Barwnej wypełniła się po brzegi. Wszyscy chcieli poznać szczegóły kręcenia serialu „Alternatywy 4”. Janusz Płoński - ostatniego żyjący autor scenariusza filmu kręconego na Ursynowie wraz z Jackiem Wasilewskim napisał książkę, która jest przewodnikiem po kultowym serialu. 

  Polityczny serial

  - Pomysł na serial powstał w czasie spotkań przy piwie. Doszliśmy do wniosku, że coraz więcej osób nie rozumie już „Alternatyw 4”. Pytają się rodziców o co chodzi. Chcieliśmy im to wytłumaczyć – rozpoczął Jacek Wasilewski, współautor książki.

  Janusz Płoński zalał słuchaczy ciekawostkami o kulisach powstawania serialu. - Sam scenariusz napisaliśmy w domu. Wysłaliśmy go na Woronicza. Odpowiedź dostaliśmy dopiero po dwóch latach, kiedy zmienił się dyrektor. Zaprosił nas do biura i zaproponował dziewięć odcinków. Powstało sześć - mówił.

  - I tak mieliśmy szczęście. Zaczęliśmy go kręcić dzień przed wybuchem stanu wojennego. Działo się tyle, że nikt nie zwracał uwagi na to, co Bareja z Płońskim robią w przygotowanej hali na Woronicza - dodawał autor książki "Alternatywy 4. Przewodnik po serialu i rzeczywistości".

  Filmowcy od razu wiedzieli, że robią film polityczny, pokazywanie niedostatków PRL nie mogło się podobać partii.

  - Wtedy wszystko było polityczne. Wiedzieliśmy, że niektóre żarty będą usuwane. Wcisnęliśmy ich naprawdę sporo – opowiada.

  Serial, który rozśmieszył (ośmieszył?) cenzurę

  Płoński mówił, że cenzurze trudno było usuwać fragmenty. Stanisław Bareja walczył, by większość pozostała – symulował chorobę albo kategorycznie odmawiał dostępu do taśm. Wspomina jednak historię, gdy na Woronicza przyjechała funkcjonariuszka.

  - Weszła do pomieszczenia i kazała włączyć pierwszy odcinek. Na nasze pytanie, że przecież oglądała go wczoraj odpowiedziała: tak, ale tak się śmiałam, że zapomniałam robić notatek - wspomina.

  Udawało się też oszukać cenzurę. - Kiedyś o Katyniu nie wolno było mówić. No chyba, że oskarżaliśmy Niemców o tę zbrodnię. Jest taka scena, że nawiązuje się rozmowa opozycjonisty z inną osobą. Pomiędzy wierszami mówi, że przeżył zbrodnię. To nawiązanie do książki Stanisława Swianiewicza „Cień Katynia” – opowiadał Płoński.

  Skąd wziął się pomysł na Stanisława Anioła, gospodarza domu?

  - Nie mieliśmy nikogo konkretnego na myśli, ale chcieliśmy by była to postać syntetyczna. Perfidna, manipulująca, idiotyczna – zapewniał. Anioł był fałszywym opiekunem, stąd nazwisko.

  Autor zapewnia, że dzisiejsze czasy też prowokują do nakręcenia serialu. - Na gotowe scenariusze natykam się na każdym kroku. Bareja miałby ręce pełne roboty - śmieje się Płoński.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • GRB 1 5 miesięcy temu

   Trochę się Wam zapomniało podać tytuł książki...

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.1213 sekundy
  REKLAMAA2-EMPIK-od-01-02-do-03-03-2018