REKLAMAA1 KUCHAREK6 26.11.2022 - 25.02.2023
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (GS)

  W poniedziałek ruszył kolejny punkt pomocowy dla uchodźców na ul. Dereniowej. Po kilku dniach przestoju w wydawaniu odzieży, pod blaszakiem dawnego "Marcpolu" stanęła kolejka Ukraińców, którzy nie mają się w co ubrać. Wciąż potrzebna jest pomoc darczyńców i wolontariuszy.

  Punkt z odzieżą w hali dawnego Tesco zamknął się 15 marca. Przez ostatni tydzień przenoszono dary do nowej lokalizacji przy ul. Dereniowej 8 w budynku po dawnym markecie. Przez ten czas uchodźcy nie mieli skąd brać ubrań, a zapotrzebowanie - jak się okazało - jest wciąż ogromne.

  Już godzinę przed otwarciem nowej lokalizacji punktu pomocowego zaczęła się tworzyć kolejka. O godz. 15, gdy drzwi do blaszaka się otworzyły, do środka zostało wpuszczonych kilkadziesiąt osób. Pod wejściem dalej stała około setka uchodźców.

  - Ta kolejka, która się tu ustawiła, wynika z tego, że musieliśmy się przez te kilka dni przeorganizować. Jak widać, potrzeby są bardzo duże. Tych rzeczy w tej chwili jest sporo, ale za chwilę może być ich za mało - mówi zastępca burmistrza Jakub Berent.

  Potrzeby są ogromne

  Od dziś w nowym punkcie zbierana jest nie tylko odzież (w bardzo dobrym stanie i uprana, a bielizna nowa), ale też środki higieniczne: podpaski, pieluchy, mydła, szampony, antyperspiranty, maszynki do golenia czy żele pod prysznic. W tej chwili bardzo potrzebne są wózki dla dzieci, nosidełka, buty i nowa bielizna.

  Jak mówi Robert Wojciechowski z Fundacji Rodzice Dzieci Szkoła, która prowadzi punkt pomocowy, odzież i buty powinny być w takim stanie, w jakim sami chcielibyśmy je wziąć. Należy przy tym uwzględnić, że robi się coraz cieplej, a więc wózki, które w tej chwili są najbardziej potrzebne to również typowo letnie spacerówki.

  - Zapotrzebowanie na wózki też nie bierze się znikąd. One się rozchodzą w niebotycznym tempie. Trzeba pamiętać, że wózek przy uciekaniu nie jest rzeczą pierwszej potrzeby - tłumaczy Wojciechowski.

  Dzieci najchętniej sięgały dziś po plecaki. Nie mniejsza kolejka pojawiła się przy kurtkach przejściowych i lżejszych koszulkach. Szacunkowo w punkcie na Dereniowej może się pojawić dziś nawet 400 osób.

  Potrzebni pomocnicy

  Cały czas Fundacja Rodzice Dzieci Szkoła poszukuje pomocników do punktu zbierania i wydawania odzieży na ul. Dereniowej 8. Zgłosić może się każdy - w przypadku osób poniżej 16. roku życia wymagany jest opiekun. Bardzo przydadzą się harcerze i uczniowie ursynowskich szkół. Dyżury odbywają się codziennie po 2,5 godziny. Zgłoszenia można wysyłać na adres info@fdrs.org.pl. Każdy wolontariusz może otrzymać zaświadczenie.

  Punkt wydawania odzieży na ul. Dereniowej 8 czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 15-20 i w soboty od 11 do 16. W tych samych godzinach można również przynosić dary. Obok - w blaszaku z domem kultury "Imielin" przy Dereniowej 6 - działa z kolei punkt wydawania żywności i artykułów higienicznych koordynowany przez Stowarzyszenie Społeczników "Ariadna". Miejsce to działa codziennie w dni robocze od 11 do 15. Dary (żywność trwałą oraz art. higieniczne można przynosić w godz. 18-20).

  Skrócona informacja w języku ukraińskim:

  Від сьогодні (21 березня) у нашому районі є 2 пункти, куди жителі Урсинова можуть привезти продукти харчування, одяг та інші необхідні речі, а біженці з України можуть їх забрати:

  Пункт на Дереновій, 6 (поруч із Культурним центром СМБ «Іміелін») - працює з пн. до пт. від 11.00 - 15.00, (подарунки також можна приносити з 18.00 - 20.00). Тут ми збираємо та розповсюджуємо продукти харчування з тривалим терміном зберігання та хімічні продукти.

  Пункт на Дереновій 8 - працює з пн. до пт. від 15.00 - 20.00 та по суботах з 11.00 - 16.00 Тут ми збираємо та розповсюджуємо одяг та основні засоби гігієни.
  Детальніше на сторінці

  ZOBACZ: Kolejka uchodźców po ubrania w nowym punkcie

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 49

  • 29
   BARDZO PRZYDATNY
  • 4
   ZASKOCZONY
  • 9
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 2
   WKURZONY
  • 3
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.4467 sekundy
  REKLAMAA2 KUCHAREK6 26.11.2022 - 25.02.2023