REKLAMAA1-FortSłużew-01-07----21-07-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ12 września 2018, 13:37 komentarzy 2

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (MSO)

  Sezon na grzyby rozpoczęty! Widać to po ursynowskich bazarkach. W ostatni weekend kupcy wystawili pełne skrzynki kurek i podgrzybków. Sprawdziliśmy, gdzie w najbliższej okolicy można wybrać się na owocne grzybobranie.

  Grzybiarze już zwarli szyki i ruszyli do lasów. Choć w tym roku jest dość sucho, to można liczyć na zbiory podgrzybków, koźlaków i prawdziwków. Jeśli nadal będą się utrzymywały ciepłe noce, a pokropi deszcz, możemy liczyć na urodzaj.

  - Wszystko jest w rękach przyrody. Na występowanie grzybów mają wpływ dwie rzeczy: temperatura i wilgotność – im są wyższe, tym lepsze są warunki do rozwoju grzybów – mówi dr inż. Artur Rutkiewicz z Katedry Ochrony Lasu i Ekologii SGGW. – W tym roku opady były rozproszone i skąpe, ale noce nadal są ciepłe. Optymalnym okresem na grzybobranie jest koniec lata i początek jesieni, więc przy odpowiednich warunkach możemy z dnia na dzień liczyć na wysyp grzybów – tłumaczy.

  A jako doświadczony grzybiarz dodaje, że im więcej ludzi w lesie, tym mniej w nim grzybów. – To standard na Mazowszu: jeszcze nie ma słońca, a na miejscu już są ludzie z latarkami – śmieje się. I poleca mniej uczęszczane szlaki, ale z omijaniem lasów ze statusem ochronnym np. Las Kabacki, w których zbiór runa leśnego (malin, jagód, grzybów) jest zabroniony.

  Jak donoszą mieszkańcy, z najbliższych lokalizacji - w okolicach Piaseczna można trafić na podgrzybki i zajączki oraz na borowiki i kurki. Polecają także udać się na obrzeża Góry Kalwarii i tam poszukać szczęścia. W nieco dalszej okolicy – Otwocka i Grójca można liczyć na podgrzybki i prawdziwki. Choć grzybiarze podkreślają, że jest bardzo sucho, grzyby są ukryte głęboko w mchu i zacienionych miejscach.

  A ci, którzy nie chcą lub nie mogą wybrać się do lasu, mogą odwiedzić w weekend np. Bazarek na Dołku – tam bez trudu znajdą dorodne kapelusze.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 147

  • 27
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 19
   PRZYDATNY
  • 19
   OBOJĘTNY
  • 30
   NIEPRZYDATNY
  • 14
   WKURZONY
  • 35
   BRAK SŁÓW

  2Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~znafca 2 10 miesięcy temuocena: 100% 

   Przedtem byla maka gdzie pojechc i na co moz na liczyc, teraz ze mozna pojechac na bazar :(((

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~qwr 1 10 miesięcy temuocena: 67% 

   UWAGA! ARTYKUŁ SPONSOROWANY! "A ci, którzy nie chcą lub nie mogą wybrać się do lasu, mogą odwiedzić w weekend np. Bazarek na Dołku – tam bez trudu znajdą dorodne kapelusze."

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2377 sekundy
  REKLAMAA2-AUCHAN----DODATKOWO