Zamknij

Sezon na kleszcze rozpoczęty. W LESIE KABACKIM JEST ICH NAJWIĘCEJ

07:47, 03.05.2015 Alicja Kowalska
Skomentuj SK SK

Nawet co czwarty kleszcz może przenosić boreliozę, wiele z nich jest również nosicielami babeszjozy - choroby groźnej zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt.

Cieplejsze i dłuższe dni zachęcają do spacerów i spędzania czasu na łonie natury. Tymczasem, choć zagrożenia nie widać, czyha ono w trawie i na liściach drzew. Mowa o kleszczach, których coraz więcej pojawia się również na Ursynowie. I chociaż maj to w naszych głowach za wcześnie na wysyp kleszczy, nie ma nic bardziej błędnego...

- Chyba w czerwcu i lipcu jest ich najwięcej? Tak mi się wydaje... wyłażą jak jest ciepło - mówi spacerowicza z Lasu Kabackiego.

Rzeczywiście czerwiec to okres dużej aktywności kleszczy, ale dla nich prawdziwe żniwa zaczynają już w kwietniu i maju - to wtedy są najbardziej żądne krwi. Dlatego spacerując po Lesie Kabackim, który jest ich naturalnym siedliskiem warto zadbać o swoje bezpieczeństwo. Założyć długi rękaw i długie spodnie. Nie zaszkodzą też zakryte buty i okrycie głowy. 

- Kleszcz, który ukryje się we włosach jest ciężki do zauważenia. Ja dziecku zakładam czapkę. Zawsze! - opowiada młoda mama.

Ważne jest też, że po pobycie w lesie dokładnie obejrzeć ciało. Bardzo dokładnie, bo najmniejsze osobniki mogą mieć zaledwie 1,5 mm długości!

Mam kleszcza, co dalej?

Nie każdy kleszcz jest nosicielem groźnej choroby, więc przede wszystkim bez paniki. Ważne, aby usunąć go z głową. W żadnym wypadku nie smarujemy go masłem czy spirytusem, "bo wtedy sam wyjdzie" - jak powiedział nam kolejny spotkany spacerowicz. Takie działanie przyczynia się do tego, że kleszcz zwróci zawartość układu pokarmowego prosto do rany. A stąd jeszcze łatwiej o problemy.

Kleszcze wyciągamy delikatnie, ale zdecydowanym ruchem za pomocą pęsety. Można go również wykręcić w przeciwną stronę, niż ruch wskazówek zegara. Miejsce po ukąszeniu należy przez kilka dni obserwować. Jeżeli wokół rany występuje rumień, koniecznie trzeba udać się do lekarza.

Zwierzak w niebezpieczeństwie

Kleszcze stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi. Są również niebezpieczne dla naszych pupili. Za późno zdiagnozowana babeszjoza często kończy się śmiercią czworonoga. Dlatego, jeżeli pies po wyciągnięciu kleszcza stracił apetyt i stał się markotny to znak, aby jak najszybciej udać się do weterynarza.

- Ja sprawdzam sierść swoich psów, ale najlepiej to w ogóle nie dopuścić, aby pies cokolwiek złapał. Są przecież specjalne preparaty i krople. Można je kupić wszędzie, wystarczy chcieć - mówi pan Jan z Kabat.

(Alicja Kowalska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

JohnyJohny

4 0

Spóźniliście się jakieś 2 miesiące z tym newsem. Kleszcze atakują już od pierwszych słonecznych dni marca. Jest ich w tym roku bardzo dużo, bo zima była słabiutka. 09:16, 03.05.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

billybilly

3 0

trzeba bardzo uwazać, wiosną aaraża forma przejsciowa kleszcza nimfa prawie niewidoczna golym okiem, a szczególniie niebezpieczna, większość kleszczy kabackich przenosi boleriozę co potwierdzają badania sanepidu 10:03, 03.05.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JoannaJoanna

1 0

Wiele osób cieszyło się, że nie ma zimy. Niestety to ma swoje plusy i minusy. Teraz całe robactwo wyłazi, zobaczycie co będzie działo się z meszkami i komarami. Właściciele psów: zabezpieczajcie podwójnie swoich przyjaciół. Pytajcie u weterynarzy o preparaty. Od roku dostępne są nowe tabletki, które zabezpieczają psy i okazuje się, że są w tej chwili najbardziej pewne. 10:34, 03.05.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

łowcałowca

0 0

"Można go również wykręcić w przeciwną stronę, niż ruch wskazówek zegara."
Bo w drugą stronę to się go wkręca? Jak śrubke? 17:01, 04.05.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ukaszonaukaszona

0 0

Po zeszlotygodniowym spacerze po Lesie Kabackim dorwal mnie kleszcz. Objawow nie ma ale ide do lekarza. 08:54, 06.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%