REKLAMAA1-DAGRASSO----13-05----13-08-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Bycie członkiem klastra SA&AM to przede wszystkim możliwość konfrontowania własnych doświadczeń z doświadczeniami innych firm. To również wspólne szukanie rozwiązań problemów lub podejmowanie wyzwań, z którymi zmagają się zrzeszone w Klastrze firmy. Dzięki współpracy podczas warsztatów, pracownicy firm zapoznają się z nowymi technologiami i praktycznymi rozwiązaniami oraz otrzymują informacje, które mogą być inspiracją dla nowych projektów w firmie. Tym samym Klaster realizuje swoją misję, którą jest wykreowanie województwa śląskiego, opolskiego i małopolskiego jako środkowoeuropejskiego regionu kompetencji w sektorze: motoryzacji, zaawansowanych systemów produkcji i inteligentnych aplikacji.

  W ramach klastra SA&AM działają następujące grupy tematyczne:

  • Grupa Human Resources (dyrektorzy i pracownicy Działu HR)

  • Grupa Przemysł 4.0 (kierownicy i pracownicy Działu Produkcji, Działu Utrzymania Ruchu, Działu ICT)

  • Grupa Dostawców Przemysłu 4.0 (przedstawiciele dostawców rozwiązań z zakresu Przemysłu 4.0)

  • Grupa Logistyka w Motoryzacji (kierownicy i pracownicy Działu Logistyki, Działu Administracji, Działu Utrzymania Ruchu)

  • Grupa B+R (kierownictwo firmy, kierownicy i pracownicy Działu B+R, specjaliści tematyczni na stanowiskach techniczno-inżynierskich, przedstawiciele jednostek naukowych i uczelni)

  • Grupa E-mobilność (przedstawicieli firm związanych z produkcją baterii, infrastruktury e-mobilności, części i systemów do samochodów elektrycznych i autonomicznych)

  • Grupa Nowe Materiały w Motoryzacji (kierownicy i pracownicy Działu B+R, Działu Produkcji, specjaliści tematyczni na stanowiskach techniczno-inżynieryjnych związanych z łączeniem materiałów i zastosowaniem wielomateriałowych procesów wytwarzania)

  • oraz Grupa Zarządzanie Energią (kierownicy i pracownicy Działu Utrzymania Ruchu, menedżer ds. zarządzania energią)

  Na szczeblu regionalnym i międzynarodowym

  Rozpoznawalność Klastra SA&AM w kraju jest już na zadowalającym poziomie. Budowaliśmy ją poprzez aktywne uczestnictwo w najważniejszych w regionie wydarzeniach branżowych: Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach, Konferencji Impact Mobility Revolution’18 w Krakowie i Impact eRevolution w Katowicach, gdzie współorganizowaliśmy RoundTable „Hub motoryzacyjny impactem do innowacyjności branży”. Jak co roku wspieraliśmy wydarzenia branżowe organizowane przez członków Klastra SA&AM. W roku 2018 patronowaliśmy cyklicznemu wydarzeniu EMT Tour organizowanemu przez firmę EMT Systems oraz wspólnie z firmą Future Processing organizowaliśmy konferencję „Future Motive - Sztuczna inteligencja i cyberbezpieczeństwo w motoryzacji”.

  Ważnym elementem rozwoju Klastra w roku 2018 było zacieśnianie współpracy z partnerami zagranicznymi: Brytyjsko-Polską Izbą Handlową, Włoską Izbą Handlowo-Przemysłową, motoryzacyjnymi klastrami z Austrii, Wielkiej Brytanii i Czech. Klaster SA&AM w roku 2018, był także współorganizatorem „Pierwszego Kongresu Klastrów Grupy Wyszehradzkiej” organizowanego w Gliwicach przez Związek Pracodawców Klastry Polskie. Dzisiaj SA&AM jest zrzeszona w dwóch sieciach europejskich klastrów motoryzacyjnych: European Automotive Cluster Network (EACN) i European Connected Mobility Alliance (ECNA) i współpracuje z klastrami motoryzacyjnymi w całej Europie. Wszystkie działania o zasięgu międzynarodowym zaowocowały wdrożeniem pierwszego wspólnego międzynarodowego projektu realizowanego w konsorcjum klastrów w ramach programu COSME - EACN – „Europejska Sieć Klastrów na rzecz wspólnych inwestycji w modernizację przemysłową”, którego celem jest wpieranie firm małych i średnich z sektora motoryzacyjnego w rozwoju i wdrażaniu nowoczesnych technologii przemysłowych (Industry 4.0).

  O młodych, dla młodych

  Osobny krąg zainteresowań podmiotów zrzeszonych w Klastrze SA&AM stanowi mariaż pomiędzy przedsiębiorcami i sektorem edukacji w celu wymiany informacji, wiedzy i doświadczeń różnych środowisk, prowadzących do zmian w systemie edukacji zawodowej i technicznej. Próba poprawy jakości kształcenia młodych ludzi w zakresie kompetencji oczekiwanych przez zmieniający się sektor motoryzacyjny to wyzwanie, które powinni podjąć nie tylko nauczyciele bezpośrednio zaangażowani w proces edukacji, ale i przedsiębiorcy oraz właściciele firm, którzy oferować będą młodym praktyki a w przyszłości staną się ich naturalnymi pracodawcami.Temu celowi służy realizowany prze Klaster SA&AM projekt: „Sektorowa Rada ds. Kompetencji w Motoryzacji”.

  Wychodząc naprzeciw potrzebom wszystkich podmiotów zrzeszonych w Klastrze SA&AM, w roku 2018 uruchomiliśmy nowatorską stronę internetową oraz zadbaliśmy o stałą obecność w social mediach. Rozpoczęliśmy także publikację branżowego Newsletter’a.

  Od września 2018 roku Klaster SA&AM posiada Certyfikat Jakości Zarządzania Klastrem - Bronze Label, wydany przez europejską organizację ESCA. W kolejnych latach będziemy się starali o kolejne szczeble jakości zarządzania klastrem.

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.3997 sekundy
  REKLAMAA2-DAGRASSO----13-05----13-06-2020