Zamknij

Skolioza u dzieci. Jak można jej zapobiegać?

14:23, 27.11.2021 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 14:24, 27.11.2021
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Skolioza jest schorzeniem, które występuje powszechnie w społeczeństwie. Często rozpoznaje się je już w wieku dziecięcym. Wada wymaga podjęcia odpowiednich działań leczniczych. W przeciwnym razie prowadzi do wielu zaburzeń. Zobacz, co robić, gdy u dziecka zostanie rozpoznana skolioza.

Czym jest skolioza?

Wady postawy są nie tylko defektem estetycznym. Przede wszystkim prowadzą do wielu zaburzeń w funkcjonowaniu układu ruchu, ale też narządów wewnętrznych. Jedną z częściej występujących wad jest skolioza. Cierpi na nią nawet 12% populacji.

Co to jest skolioza? To skrzywienie kręgosłupa o charakterze trójwymiarowym. Często jest określana skrzywieniem bocznym. Dzieje się tak ze względu na charakterystyczne wygięcie widoczne w obrazie RTG. W rzeczywistości skrzywienie obejmuje 3 płaszczyzny (boczną, poprzeczną i strzałkową).

Skolioza może zajmować odcinek szyjny, piersiowy lub lędźwiowy kręgosłupa. Stopień jej zaawansowania klasyfikuje się według różnych skal. Uwzględnia się stopień skrzywienia, stopień mechanicznego wyrównania się skrzywienia oraz liczbę łuków.

Jak można rozpoznać skoliozę?

Skoliozę rozpoznaje się na podstawie badania radiologicznego. Na jego podstawie określa się także stopień skrzywienia, dynamikę jego postępu i nieprawidłowości w budowie kości. Wada postawy daje objawy, które można zaobserwować bez żadnych narzędzi. Są to:

  • wygięcie kręgosłupa w jedną stronę (najczęściej w prawą),
  • wysunięcie jednego barku,
  • uniesienie jednego barku,
  • uniesienie jednego biodra,
  • cofnięcie się klatki piersiowej.

Wadę postawy może zaobserwować lekarz w czasie rutynowego badania.

Dlaczego rozwija się skolioza?

Skolioza u dziecka bardzo często jest spowodowana wadami wrodzonymi w obrębie kręgosłupa. Wówczas jest obecna już od momentu narodzin. Zdarza się jednak, że pojawia się później. Jej przyczyną mogą być wówczas choroby prowadzące do zmian w układzie kostno-mięśniowym. Mowa m.in. o atrofiach mięśniowych, niedowładach, porażeniach.

Zdarza się, że przyczyny skoliozy są związane z nieprawidłowymi nawykami. Zaburzają one czynność wszystkich tych elementów układu ruchu, które są odpowiedzialne za utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Często wada jest spowodowana przybieraniem nieprawidłowych pozycji ciała (np. w czasie odrabiania lekcji lub pobytu w szkolnej ławce). Niekiedy nie udaje się ustalić przyczyny skoliozy. Wówczas określa się, że ma ona charakter idiopatyczny.

Leczenie skoliozy

W leczeniu skoliozy u dzieci dużą rolę odgrywa rehabilitacja. W bardziej zaawansowanej wadzie konieczne jest noszenie gorsetu ortopedycznego. W skrajnych przypadkach należy przeprowadzić operację.

Profilaktyka skoliozy

Profilaktyka skoliozy powinna rozpocząć się już we wczesnym dzieciństwie. Rodzice muszą zwracać uwagę na pozycję ciała dziecka w różnych sytuacjach. Ważne jest kupowanie maluchowi dobrej jakości butów, które są odpowiednio wyprofilowane. U starszych dzieci trzeba zwrócić uwagę na sposób noszenia plecaka, ale też na jego wagę. Istotną rolę odgrywa regularna aktywność fizyczna.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%