REKLAMAA1-KUCHAREK6-(X2)--20-07----20-10-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ11 stycznia 2019, 16:47 komentarzy 3
  Skwerek przy Cybisa

  Skwerek przy Cybisa (SK)

  Grzegorz Nawrocki - wybitny mieszkaniec Ursynowa wciąż nie doczekał się upamiętnienia. W tym roku mija 21 lat od śmierci tego dramaturga, prozaika, dziennikarza i opozycjonisty z lat 80. ubiegłego wieku. Dwa lata temu sąsiedzi Nawrockiego przekonali radnych dzielnicy, by jego imieniem nazwać skwerek przy Cybisa. Sprawa jednak utknęła w Radzie Warszawy. Kto zawinił?

  Grzegorz Nawrocki mieszkał w bloku przy Cybisa 3. Obok jest skwerek, który po przebudowie w 2016 roku w ramach budżetu partycypacyjnego okoliczni mieszkańcy postanowili nazwać imieniem swojego sąsiada.

  Udało się przekonać do tego pomysłu ursynowskich radnych. Na początku 2017 roku jednogłośnie przyjęli uchwałę, w której zwrócili się do Rady Warszawy z wnioskiem o nadanie skwerowi imienia Grzegorza Nawrockiego. Problem w tym, że nie dołączyli do wniosku biografii patrona, która jest niezbędna, by dokończyć procedurę.

  - Niestety od ponad roku przewodniczący rady dzielnicy nie przesyła uzupełniających informacji do komisji nazewnictwa miasta Warszawy. Biogram został przekazany do biura pana przewodniczącego Rady Ursynowa i sprawa utknęła - skarży się Danuta Frączek, sąsiadka Nawrockiego, inicjatorka nadania skwerowi jego imienia.

  Informację tę potwierdziła w rozmowie z nami Aleksandra Czarniakowska z biura Rady Warszawy. Dlaczego tak się stało? Chcieliśmy o to zapytać Michała Matejkę, który jest już drugą kadencję przewodniczącym ursynowskiej rady i to on miał dopilnować, by biografia Nawrockiego dotarła do stołecznego ratusza. Matejka nie odpowiada na nasze pytania i nie odbiera telefonu. Pewne jest jedno - biogramu jak nie było tak nie ma.

  Grzegorz Nawrocki urodził się w 1949 roku, przez całe lata mieszkał i tworzył w bloku przy Cybisa 3. Zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach w 1998 roku. Z wykształcenia był prawnikiem. W latach siedemdziesiątych rozpoczynał pracę jako dziennikarz. Został wówczas reporterem tygodnika studenckiego "itd". Był genialnym dramaturgiem, reportażystą, działaczem podziemia. W latach 80. XX wieku działał w konspiracji.

  - On tu pisał, tworzył, drukował podziemne wydawnictwa. Jesteśmy mu coś winni. Wszystkich nas łączy ta postać, ponad podziałami - mówi o swoim sąsiedzie Danuta Frączek i oczekuje, że sprawa nadania patrona skwerkowi szybko się wyjaśni.

  O Grzegorzu Nawrockim można więcej przeczytać w naszym artykule.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 36

  • 19
   BARDZO PRZYDATNY
  • 10
   ZASKOCZONY
  • 4
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  3Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ wał Kuski 3 7 miesięcy temuocena: 29% 

   Ja i Kris zgadzamy się, aby ten skwerek nazwać naszym imieniem. Coś się w końcu dla tej dzielnicy zrobiło, nie?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~emerytureMIzabraliSksyny 2 7 miesięcy temuocena: 25% 

   SKWER IMIENIA EDWARDA GIERKA! BOHATERA! DZIĘKI NIEMU MAM GDZIE MIESZKAĆ! CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ADA 1 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Może teraz Pan Przewodniczący Rady Dzielnicy przypomni sobie o tej sprawie.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 26 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2708 sekundy
  REKLAMAA2-AUCHAN----DODATKOWO