REKLAMAA1-Galileusz--01-09----30-09-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Skwerek przy Cybisa

  Skwerek przy Cybisa (AŁ)

  Lata mijają, a wybitny mieszkaniec Ursynowa wciąż nie doczekał się upamiętnienia. W tym roku minęły 22 lata od śmierci Grzegorza Nawrockiego dramaturga, prozaika, dziennikarza i opozycjonisty z lat 80. ubiegłego wieku. Jego sąsiedzi wciąż bezskutecznie zabiegają, by jego imieniem nazwać skwerek przy Cybisa, na którym teraz sadzone są drzewa.

  Wśród bloków przy ul. Cybisa na zielonym skwerze w ostatnich dniach posadzono 26 drzew. Są to nasadzenia zastępcze wykonywane przez inwestora, który otrzymał pozwolenie na wycinkę drzew, ale nie miał własnego terenu i skorzystał ze wskazanego mu przez dzielnicę.  

  Cieszy to odpoczywające tu rodziny z dziećmi. - Wspaniale. Powstanie dzięki temu mały park. Więcej będzie cienia w upały i świeżego powietrza - wylicza korzyści pani Regina, która, jeśli tylko pozwala na to pogoda, przychodzi na skwer z wnukiem.

  Skwer bez nazwy

  To często odwiedzane miejsce wciąż nie może doczekać się nazwy, pomimo, że od ponad trzech lat okoliczni mieszkańcy chcą nazwać je imieniem swojego sąsiada - Grzegorza Nawrockiego, który mieszkał w bloku przy Cybisa.

  Wprawdzie udało się im przekonać radnych dzielnicy, którzy na początku 2017 roku jednogłośnie przyjęli uchwałę, w której zwrócili się do Rady Warszawy z wnioskiem o nadanie skwerowi imienia Grzegorza Nawrockiego, ale nie dołączyli do wniosku biografii patrona, która jest niezbędna, by dokończyć procedurę. 

  - Nie wiem dlaczego od prawie trzech lat przewodniczący rady dzielnicy nie przesyła uzupełniających informacji do komisji nazewnictwa miasta Warszawy, choć mu ją przekazaliśmy. To absolutna klęska. Jest jakaś blokada w urzędzie, nie wiem z jakiego powodu. Nawrocki był fenomenalny, żył Ursynowem, był naszym sąsiadem, a jednocześnie wybitnym dramaturgiem. To mój osobisty ciężar, że dotąd nie udało się nadać skwerowi jego imienia. Mam z tego powodu kamień w sercu - mówi Danuta Frączek, sąsiadka Nawrockiego, inicjatorka nadania skwerowi jego imienia.

  Niepotwierdzony biogram?

  Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że na przeszkodzie może stać brak wiarygodnych źródeł i brak rzetelnej weryfikacji biogramu Nawrockiego, który dostarczyli jego sąsiedzi. Czy tak jest w istocie? Tego nie udało się dowiedzieć od Michała Matejki, który jako przewodniczący rady dzielnicy miał dopilnować, by biografia Nawrockiego dotarła do stołecznego ratusza. Nie odpowiada on na nasze pytania w tej sprawie. Gdy uzyskamy odpowiedź, opublikujemy ją.

  A co wiemy o Grzegorzu Nawrockim? Urodził się w 1949 roku, przez całe lata mieszkał i tworzył w bloku przy Cybisa 3. Zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach w 1998 roku. Z wykształcenia był prawnikiem. W latach siedemdziesiątych rozpoczynał pracę jako dziennikarz. Został wówczas reporterem tygodnika studenckiego "itd". Był dramaturgiem, reportażystą, działaczem podziemia. W latach 80. XX wieku działał w konspiracji. Więcej o nim można przeczytać w naszym artykule.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 12

  • 5
   BARDZO PRZYDATNY
  • 4
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  5Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~kora2 5 4 miesiące temuocena: 100% 

   Przecież nazwa skweru przy ul. Cybisa została już dawno przyjęta jednogłośnie Uchwałą przez Radę Dzielnicy Warszawa - Ursynów. Do jej wykonania został zobowiązany przewodniczący Rady Dzielnicy, ale chyba w natłoku zajęć o tym zapomniał.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kronik 4 4 miesiące temuocena: 0% 

   Skwer Włodarzewska.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Internauta 3 4 miesiące temuocena: 100% 

   Przewodniczący Matejka niech weźmie się w końcu do pracy!

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stein 2 4 miesiące temuocena: 50% 

   Skwerek Cypiska proponuję. Łatwo będzie skojarzyć

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3795 sekundy
  REKLAMAA2-NZOZ-Triclinium—01-09—-30-09-2020