REKLAMAA1 SanGiovanni 01.10.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Artystka, która zyskała rozgłos dzięki "Znikającym wystawom" wróciła na Ursynów. W Galerii "U" przy Lachmana możemy zobaczyć jej prace malarskie. To niezwykła wędrówka po stylach i gatunkach.

  Obraz niderlandzkiego mistrza Jana Vermeera "Dziewczyna z perłą" jest znany chyba wszystkim. Powstał w XVII wieku i do dziś hipnotyzuje niczym Mona Lisa, do której często jest porównywany. 

  Do tego obrazu nawiązuje nowa wystawa malarstwa Anety W. - artystki z Gdańska, która występuje pod pseudonimem Among Scratches. Ursynowianie mogli poznać jej twórczość w 2020 roku, gdy przyjechała ze "Znikającą wystawą". Fotografka wróciła do domu z niczym, bo każdy mógł wziąć sobie jej analogowe zdjęcie Ursynowa na własność. Ze znikających wystaw artystka jest zresztą znana w całej Polsce. W Gdańsku postanowiła walczyć z tandetnymi pamiątkami dla turystów. W Zielonej Bramie wystawiła swoje prace i pozwoliła je zabierać przechodniom do domu. Happening cieszył się ogromną popularnością.

  "Od modernizmu po surrealizm"

  Od niedzieli 18 września w Galerii "U" w Domu Kultury "Stokłosy" przy Lachmana 5 możemy oglądać prace malarskie Among Scratches. To niejako powrót do źródeł, bo artystka wróciła do malarstwa po latach.

  - "Dziewczyna z perłami" to był punkt wyjścia, w każdym wystawionym obrazie można się doszukać albo perły, albo dziewczyny, albo historii związanej z dziewczynami z perłami. Praca Jana Vermeera jest tak wybitna, że przez 400 lat dawała ludziom inspirację. Dla mnie ona też jest inspiracją. Pokazałam tu przekrój styli malarskich - od modernistycznych po surrealizm - mówi Among Scratches.

  Obrazy wystawione w Galerii "U" to przede wszystkim twarze. Są dziewczyny w perłach wprost nawiązujące formą do dzieła sprzed wieków, ale są też nieoczywiste grafiki z symetrycznymi lub asymetrycznymi wzorami, nawiązania do kubizmu, pop-artu i street artu. Obok dziewczyn z perłami zobaczymy postacie niczym z innego wymiaru, z horroru - jak np. "Poławiacz pereł". Among Scratches w swoich pracach dba o szczegóły, prace są idealne warsztatowo, ale przy tym spontaniczne.

  Sztuka i zero waste

  Wrażenie na pierwszych oglądających wywarła postać dziewczyny z doklejoną prawdziwą suknią ślubną z odzysku. Ten wątek zresztą układa się stereotypowo - widzimy po kolei kobietę, mężczyznę, kobietę w ciąży i w perłach w sukni ślubnej.

  Among Scratches wykorzystuje w swoich pracach materiały z odzysku. Idea zero waste jest jej bliska. 

  - Bardzo lubię piękne stare ramy, które często lądują na śmietnikach, szkoda mi ich i je wykorzystuję, podobnie jak obrazy na dyktach, przerabiam je. Chodzi głównie o te ramy - mówi.

  Prace artystki można oglądać codziennie do końca października w Galerii "U" w Domu Kultury "Stokłosy" przy ul. Lachmana 5. Wstęp wolny. Wystawa prezentowana jest w ramach Inauguracji Roku Kulturalnego na Ursynowie i objęta jest honorowym patronatem rektora gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych prof. dr hab. Krzysztofa Polkowskiego.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 15

  • 15
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.5459 sekundy
  REKLAMAA2 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022