REKLAMAA1 ARENA Restaurant (G4) 01.06.2021 - 30.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Windy dla niepełnosprawnych mieszkańców zamiast nieużywanych zsypów na śmieci? Dlaczego nie! Spółdzielnia "Przy Metrze" postanowiła ułatwić życie starszym i schorowanym lokatorom. Osobne duże windy pojawiły się w 4 budynkach na osiedlu przy Lasku Brzozowym. A będą następne.

  Ursynowska spółdzielnia realizuje na swoich osiedlach program likwidacji barier architektonicznych. To konieczność, bo seniorów jest coraz więcej, przybywa też młodych małżeństw z dziećmi, dla których przejazd wózkiem był utrudniony.

  - Najpierw zabraliśmy się za chodniki, podjazdy i progi a teraz przyszedł czas na windy dla niepełnosprawnych - mówi Michał Wojtasiewicz, wiceprezes SM "Przy Metrze".

  Pomysł wykorzystania w tym celu nieużywanych szybów po zsypach na śmieci jest nowatorski w skali nie tylko dzielnicy, ale także kraju. Zazwyczaj spółdzielnie montują specjalne podnośniki lub pochylnie albo w ogóle nie przejmują się problemami niepełnosprawnych. 

  Komory zsypów w blokach przy Lasku Brzozowym i Mandarynki nie były używane od początku, lokatorzy woleli - i słusznie - wynosić śmieci do altanki na zewnątrz. Gdy w spółdzielni planowano remonty klatek schodowych i zastanawiano się nad ich dostępnością dla starszych i niepełnosprawnych osób, pojawiła się idea zainstalowania specjalnych wind.

  - W ramach projektu powstały windy w 3 budynkach: przy Mandarynki 12, Lasku Brzozowym 12 i 13. W kwietniu ruszamy z kolejnymi - przy Mandarynki 6 oraz Lasku Brzozowym 2, 5 i 18 - mówi Michał Wojtasiewicz.

  Każda winda dla niepełnosprawnych ma osobne szerokie wejście otwierane za pomocą domofonu. Kabina jest duża - 1 metr na 1,5 metra, w środku zmieści się wózek inwalidzki lub duży wózek dziecięcy i dodatkowo nawet trzy osoby.  To wysokiej klasy urządzenia przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jedna taka winda kosztuje 80 tysięcy złotych, drugie tyle kosztuje instalacja, remont szybu i wejście do nowej klatki.

  Spółdzielnia nie zapomniała też o remontach w klatkach wejściowych do bloków dla pełnosprawnych lokatorów - pojawiły się nowe schody i zadaszenia a w środku klatki w starych blokach przypominają te z apartamentowców. Lokatorzy chwalą zmiany i już zauważyli, że o nowe współlokatorzy bardziej dbają. - Jest czysto, jak nie w starym bloku i wreszcie można wjechać wózkiem - mówi pani Agnieszka, którą spotkaliśmy przed wejściem do jednego z bloków.

  ZOBACZ FOTOGALERIĘ

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

  • 1
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  8Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~hbk 8 ponad rok temuocena: 63% 

   Po plusach i minusach w komentarzach widzę, że nawet tak neutralny iprospołeczny temat jak windy dla niepełnosprawnych musi rozpętać wojnę polityczną NU z resztą świata. Władzom SM "Przy Metrze" gratuluję niekonwencjonalnego rozwiązania.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~na tropie sulika 7 ponad rok temuocena: 44% 

   To pomianowski na zlecenie kęoy tak minusikuje.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 4 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~parrot 6 ponad rok temuocena: 100% 

   BArdzo dobry pomysł! Popieram! Jednak spółdzielnie (przynajmniej niektóre) zmieniają się na lepsze

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ziutex 5 ponad rok temuocena: 53% 

   Da się? Da się! Od kiedy udało się pozbyć leśnych dziadków (ekipa pana Skubiszewskiego) i środki przestały w "nieznanych okolicznościach" znikać z konta spółdzielni, to nagle można realizować inwestycje dla mieszkańców.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 28 25 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ziutex 4 ponad rok temuocena: 79% 

   nie podszywaj się głupku pode mnie

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 19 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~na tropie sulika 3 ponad rok temuocena: 63% 

   Panie burmistrzu, nie zazdroszcze panu. Nie dość, że cały dzień siedzi pan na fejsie i pod zmyśllonymi nickami wypisuje pan te farmazony, to jeszcze produkuje się pan w komentarzach na halo... Tak pracowity burmiszcz to skarb!

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 19 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mandarynka 2 ponad rok temuocena: 58% 

   Gwoli ścisłości historycznej to była ekipa pp. Andrzeja Stępnia, Ewy Bartman i Zbigniewa Jamroza. Pan Skubiszewski, tata niedoszłego burmistrza, tylko bezmyślnie i z ogromnym zaangażowaniem popierał w/w ekip od "nieznanych okoliczności". A pomysł z windami rzeczywiście świetny!

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 15 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ziutex 1 ponad rok temuocena: 28% 

   Uderz w stół a trolle NU się odezwą, przynajmniej wiem że te wszystkie komentarze pisze Skubiszewski junior.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 7 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4047 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.05.2021 - 31.07.2021