REKLAMAA1_Auchan_od-01-01-do-31-03-2018
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Oczko wodne w Parku Moczydełko

  Oczko wodne w Parku Moczydełko (SK)

  REKLAMA

  Śnięte ryby, mętna i śmierdząca woda - tak wygląda oczko wodne w kabackim parku Moczydełko. Dzielnica zamówiła badania wody i chce oczyścić dno jeziorka oraz zainstalować sztuczne napowietrzanie wody. Ma to uratować jeziorko przed biologiczną śmiercią.

  Po zimie mieszkańcy Kabat zauważyli, że woda w popularnym miejscu spacerów jest zanieczyszczona a na powierzchni pływają śnięte ryby. 

  - Zwróciłem uwagę na nieprzyjemny zapach i ciemną, sino-granatową wodę. Widoczne były też martwe ryby, pewnie kilkanaście sztuk. Oczko sprawiało wrażenie martwego - relacjonuje nam Janusz, mieszkaniec Kabat.

  To nie pierwszy przypadek, sytuacja powtarza się co roku, poprawiając się nieco jedynie latem. Jeziorko jest chętnie odwiedzane - zimą ludzie przynoszą pokarm dla kaczek, najczęściej chleb i bułki, które spadają na dno i gniją, powodując nie tylko zanieczyszczenie, ale też wyjałowienie wody z tlenu.

  W marcu dzielnica zleciła badania wody i poprosiła Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska o pomoc w rozwiązaniu problemu. Wyniki wykazały, że Moczydełko nie spełnia norm ekologicznych, potwierdziły się też przypuszczenia urzędników z Wydziału Ochrony Środowiska. W wodzie jest za mało tlenu rozpuszczonego, niezbędnego do życia zwierząt.

  - Przy niższych stężeniach mamy do czynienia z tzw. "przyduchą", która nieuchronnie prowadzi do masowego wymierania organizmów korzystających z tlenu - mówi Adam Ludwikowski, Mazowiecki Inspektor Ochrony Środowiska. Inne wskaźniki pokazują, że w Moczydełku gniją osady denne, co powoduje, że woda jest mętna i śmierdzi.

  WIOŚ zalecił ratuszowi dokładne oczyszczenie dna zbiornika oraz zainstalowanie sztucznego dotleniania wody. Burmistrz Robert Kempa w odpowiedzi na interpelację radnego Kamila Orła zapowiada, że taka instalacja wkrótce pojawi się w kabackim parku. Nie będzie natomiast fontanny, którą proponował radny, by dotlenić wodę.

  - Fontanna w zbiorniku stanowiłaby z całą pewnością urozmaicenie terenu Parku Moczydełko, tym nie mniej realizacja rozwiązania sugerowanego przez WIOŚ, ograniczy ingerencję w istniejącą na terenie obiektu florę i faunę - przekonuje szef zarządu dzielnicy.

  Miejmy nadzieję, że po zamontowaniu instalacji napowietrzającej do oczka powróci życie.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  6Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Bunia 6 6 miesięcy temu

   takie śnięte jak roboty na Karczunkowskiej https://www.youtube.com/edit?o...

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~tom 5 8 miesięcy temuocena: 100% 

   Super, ze dajecie mapki przy artykulach! :))

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stefan 4 8 miesięcy temuocena: 75% 

   co za skur...stwo żeby zamienić dziki staw w takie gó,,no, pamietam jak tam były rzekotki, tych co zdecydowali o tzw rekultywacji powinno się powiesić za jaja na latarni

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kabaty zielone 3 8 miesięcy temuocena: 85% 

   Moczydełko umiera bo zostało obudowane przez deweloperów.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Laluna 2 8 miesięcy temuocena: 64% 

   Fontannę! Chcemy na Kabatach fontannę panie burmistrzu! Na Wilanowie co rusz jakaś fontanna dla ochłody a u nas posucha. I chcemy miejsc gdzie nue ma kup psich żeby rozłożyć kocyk! I najlepiej żeby jeziorko Zgorzała rekultywować tak żeby się można w nim było kąpać. Bo nie ma takich naturalnych zbiorników jak Rusałka i inne kolo Poznania. Chyba pan wie ile tam miejsc gdzie można się kąpać. A u nas? Nic.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~szkodniki 1 8 miesięcy temuocena: 70% 

   Kempa z Orłem najpierw zaniedbali, a teraz ratują?

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.1644 sekundy
  REKLAMA