REKLAMAA1 SanGiovanni  01.01.2021 - 31.01.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ2 grudnia 2020, 11:48

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Zakup soczewek kontaktowych to wbrew pozorom poważna sprawa. Nawet drobna pomyłka przy wyborze parametrów może znacząco obniżyć komfort widzenia. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu, aby uniknąć takiej sytuacji?

  Najpierw badanie wzroku!

  Zanim podpowiemy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu soczewek kontaktowych, musimy wyjaśnić najważniejszą kwestię. Wybór soczewek kontaktowych nie należy tylko do nas. Ich profesjonalnym doborem zajmuje się okulista lub optometrysta. Oznacza to, że przed zakupem pierwszych soczewek lub zmianą dotychczas używanych szkieł na inne, powinniśmy udać się na badanie wzroku. Dopasowanie soczewek przez specjalistę zapewni nam nie tylko dobrą jakość widzenia, lecz także komfort noszenia. Robiąc to samodzielnie, bez fachowej wiedzy i profesjonalnego sprzętu, możemy narazić nasze oczy na problemy.

  Gdzie kupić soczewki kontaktowe?

  Szkła kontaktowe są wyrobem medycznym przeznaczonym do stosowania bezpośrednio na oczach. Dlatego dla naszego wzroku bardzo ważne jest to, gdzie kupujemy soczewki.  Muszą to być miejsca, co do których mamy pewność, że sprzedają wyłącznie oryginalne i pełnowartościowe produkty. Takim miejscem będzie z pewnością stacjonarny salon optyczny lub sklep internetowy oferujący soczewki i akcesoria do ich pielęgnacji. Soczewki kupione online będą zapewne dużo tańsze od tych z salonu. Musimy jednak wybierać sprawdzone sklepy wyspecjalizowane w kontaktologii. Uważajmy na nieuczciwych sprzedawców handlujących na portalach aukcyjnych soczewkami, które nie są przeznaczone do sprzedaży lub pochodzą z niepewnych źródeł.

  Na co zwrócić uwagę, kupując soczewki?

  Soczewki kontaktowe trzeba kupować bardzo uważnie. Nawet drobna pomyłka może przyczynić się do nieprawidłowych rezultatów korekcji lub uczucia dyskomfortu podczas ich noszenia. Poniżej opisujemy 7 podstawowych elementów, na które trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu soczewek.

  1. Rodzaj soczewek

  Przede wszystkim należy się upewnić, czy dane soczewki przeznaczone są do naszej wady wzroku. Jest to bardzo istotne, ponieważ przykładowo soczewki dla krótkowidzów będą różniły się konstrukcją od tych na astygmatyzm. Pod tym względem szkła kontaktowe dzielimy na:

  2. Czas noszenia

  Czas noszenia to druga bardzo ważna kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę. Niektóre soczewki można nosić cały miesiąc, a niektóre tylko 1 dzień. To, jak często będziemy wymieniać soczewki, zależy m.in. od stanu naszego wzroku, trybu życia itd. Warto skonsultować to wcześniej podczas wizyty u specjalisty. W sprzedaży obecnie dostępne są soczewki:

  3. Tryb noszenia

  Tryb noszenia jest czymś innym niż czas noszenia. Określa on, czy danych soczewek możemy używać tylko w dzień czy również w nocy. Powinny na to zwrócić uwagę szczególnie te osoby, którym zdarza się zasnąć w soczewkach (możliwość noszenia całodobowego należy jednak uzgodnić wcześniej ze specjalistą). Wyróżniamy następujące tryby noszenia:

  • dzienny - oznacza, że w tych soczewkach nie można spać, a więc konieczne będzie ich zdjęcie pod koniec dnia
  • przedłużony - daje możliwość noszenia soczewek dzień i noc, ale jednocześnie skraca ich czas noszenia
  • ciągły (całodobowy) - występuje w niektórych soczewkach miesięcznych i oznacza, że możne je nosić nawet cały miesiąc bez zdejmowania.

  4. Zawartość wody

  Uwodnienie to element, na który powinny zwrócić uwagę osoby o wrażliwych i suchych oczach oraz alergicy, ponieważ wpływa on na miękkość i delikatność szkieł kontaktowych. Zawartość wody możemy uznać za wysoką, jeśli wynosi ponad 50%. Uwodnienie na takim poziomie spotykane jest najczęściej w soczewkach hydrożelowych.

  5. Transmisyjność tlenu

  Współczynnik transmisji tlenu (jednostka Dk/t) wpływa na to, jaka ilość tlenu przedostaje się przez soczewkę kontaktową do naszego oka. Jest to ważny parametr, ponieważ rogówka nie posiada naczyń krwionośnych transportujących tlen i musi czerpać go z powietrza. Wysoka przepuszczalność tlenu zapewnia zdrowszy wygląd oczu i większy komfort np. podczas pracy przy komputerze. Soczewki o najwyższym poziomie Dk/t są produkowane z materiału silikonowo-hydrożelowego.

  6. Parametry

  Soczewki kontaktowe mają kilka parametrów odpowiadających nie tylko naszej wadzie wzroku, ale również budowie oka (soczewki muszą mieć odpowiednie wymiary, które umożliwią właściwe dopasowanie do pacjenta). Przy zakupie trzeba pamiętać, aby wybrać soczewki dokładnie o takich parametrach, jakie wskazał nam specjalista na recepcie. Te parametry to m.in.:

  • moc (PWR lub SPH) - związana z głębokością wady wzroku, podawana w dioptriach. Przy zakupie trzeba uważać, aby nie wybrać mocy dodatniej zamiast ujemnej lub odwrotnie, co często się zdarza
  • krzywizna (BC), a dokładniej promień krzywizny bazowej - określa geometrię soczewki, podawany jest w milimetrach
  • średnica (DIA) - wielkość soczewki, wyrażana w milimetrach.

  W soczewkach innych niż sferyczne mogą się także pojawić dodatkowe parametry:

  • moc cylindra (CYL) - określa stopień astygmatyzmu w soczewkach torycznych, jednostką są dioptrie
  • (AXE) - oznacza ustawienie cylindra w soczewkach torycznych, wyrażana jest w stopniach
  • addycja (ADD) - dodatek do mocy w soczewkach multifokalnych (wieloogniskowych), podawana w dioptriach lub opisowo (np. niska, średnia, wysoka).

  7. Data ważności

  Większość produktów ma swój termin przydatności. Nie inaczej jest w przypadku szkieł kontaktowych. Dlatego uzupełniając zapas soczewek, musimy być pewni czy nie przeterminują się zanim je zużyjemy. Data ważności najczęściej oznaczona jest na opakowaniu symbolem EXP. Sprawdzone sklepy internetowe również określają termin przydatności w opisie swoich produktów - najczęściej wynosi on minimum 12 miesięcy od zakupu.

  Szukając sprawdzonych soczewek kontaktowych koniecznie odwiedź sklep internetowy kontaktowe.pl.

  Artykuł załadowany: 0.3222 sekundy
  REKLAMAA2 SanGiovanni  01.01.2021 - 31.01.2021