REKLAMAA1-AUCHAN-01-07----31-12-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ30 września 2019, 15:52 komentarzy 24

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (SK)

  Szpital Solec przeprowadzi się na Ursynów i będzie działał jako Szpital Południowy. Otwarcie placówki przy ul. Gandhi nastąpi jednak dopiero w 2021 roku. Na pewno nie będzie w niej oddziału pediatrycznego, o który walczyli rodzice.

  Zgodnie z planem budowa szpitala miała się zakończyć do końca lipca tego roku, ale jest opóźnienie. Nowy, przewidywany termin zakończenia prac budowlanych to maj 2020 roku. - Etap budowlany jeszcze trwa. Wyposażanie zaczniemy w przyszłym roku – zapowiada Paweł Chęciński, dyrektor Biura Polityki Zdrowotnej w warszawskim ratuszu w rozmowie z serwisem prawo.pl. - Pierwsi pacjenci powinni się pojawić w 2021 roku – dodaje.

  Solec przejął nowy szpital

  Stołeczny ratusz miał problem z zapewnieniem finansowania dla nowego szpitala. Większość warszawskich lecznic działa w ramach tzw. sieci szpitali i dzięki temu mogą liczyć na pieniądze z NFZ. Pozostałe muszą o nie walczyć biorąc udział w dodatkowych konkursach, które rozpisuje Fundusz. Szpital Południowy po otwarciu do takiej sieci na pewno nie wejdzie. Mogą znaleźć się w niej tylko te placówki, które działają od co najmniej dwóch lat. W podobnej sytuacji będą wszystkie nowe placówki w kraju, które dopiero wchodzą na rynek medyczny.  

  - Sieć szpital ma obowiązywać do lipca 2021 r. i nie przewiduje wpuszczenia nowego szpitala, dlatego zastanawialiśmy się jak z tego wybrnąć – mówi Chęciński w rozmowie z prawo.pl. - Została podjęta decyzja, że szpital na Solcu zostanie operatorem Szpitala Południowego, dzięki temu nowa placówka będzie miała zapewnioną umowę z NFZ i wejdzie do sieci. 

  Zgodnie z uchwałą Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Spółki Szpital Solec sp. z o.o., utworzono w Szpitalu Solec nowy zakład leczniczy w organizacji, zlokalizowany u zbiegu ul. Pileckiego i ul. Gandhi  w Warszawie.

  Dyrektor Chęciński podaje, że Szpital Południowy przejmie nie tylko kontrakt lecznicy soleckiej, ale także kadrę medyczną. Miasto miałoby duży problem, by przy ogromnych brakach kadrowych na rynku, nagle znaleźć dziesiątki lekarzy i pielęgniarki do nowej placówki. - Zastanawiamy się, co będzie w starym budynku szpitala na Solcu – mówi Chęciński. - Jeszcze nie zapadła decyzja. To zabytkowy obiekt, cokolwiek byśmy chcieli tam uruchomić, żeby te pomieszczenia spełniały wymogi, trzeba w nie zainwestować dziesiątki milionów złotych - dodaje.

  "Zrezygnujemy z pediatrii"

  Ratusz koryguje obecnie plan medyczny nowego szpitala. W lecznicy będzie funkcjonował SOR, blok operacyjny oraz oddział anestezjologii i intensywnej terapii, a także diagnostyka obrazowa i endoskopia. Znaleźć się w nim mają także: oddział ginekologiczno-położniczy i neonatologiczny oraz blok porodowy, a także kardiologia, ortopedia, neurologia z łóżkami udarowymi i rehabilitacją oraz chirurgia ogólna.

  - Zrezygnujemy z powstania pediatrii – zapowiada dyrektor Chęciński. – Dane Narodowego Funduszu Zdrowia i jego stanowisko jest takie, że mapy potrzeb zdrowotnych wskazują, że nie jest nam potrzebny dodatkowy oddział pediatrii, bo w Warszawie jest nadmiar łóżek pediatrycznych - wyjaśnia.

  Szpital Południowy to jedna z najbardziej wyczekiwanych przez mieszkańców z południowej części Warszawy inwestycji. Jego powstanie prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz obiecywała w swojej kampanii wyborczej już 13 lat temu. Według szacunków miasta, z placówki ma korzystać nawet 350 tys. osób, przede wszystkim z Ursynowa i Wilanowa. W szpitalu przewidziano też przychodnię z poradniami. Miasto przeznaczyło na inwestycję 400 mln zł.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 231

  • 44
   BARDZO PRZYDATNY
  • 44
   ZASKOCZONY
  • 17
   PRZYDATNY
  • 5
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 77
   WKURZONY
  • 43
   BRAK SŁÓW

  24Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~scoti 24 17 dni temuocena: 100% 

   dyskusja jak za czasów PRL bo mamy PRLbis

   Edytowany: 17 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Gafał Raweł 23 18 dni temuocena: 100% 

   A co? Znalazł się jakiś 130 letni spadkobierca gruntów na Solcu?

   Edytowany: 18 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kabaty zielone 22 18 dni temuocena: 100% 

   a może ojciec/dziadek/pradziadek* pana adwokata/mecenasa/rady prawnego* otrzymał darowiznę od właściciela, który zaginął w czasie wojny ? * - niepotrzebne skreślić

   Edytowany: 10 dni temu

   oceń komentarz 10 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Beti 2 21 19 dni temuocena: 94% 

   Od zawsze był na Powiślu szpital i teraz będzie budynek stał pusty? Miał być dodatkowy szpital dla Warszawy a nie zabieranie bardzo potrzebnego szpitala na Powiślu!

   Edytowany: 9 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kronik 20 19 dni temuocena: 100% 

   Spokojnie, postawią tam szybko luksusowy apartamentowiec. Myślę, że jedna z przyczyn może być po prostu brak lekarzy. Nie zmienia to faktu, że to prostu żenująca decyzja.

   Edytowany: 18 dni temu

   oceń komentarz 16 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~niechszlagtrafi"dobrą"zmianę 19 19 dni temuocena: 50% 

   Czyli miał być nowy szpital dla Warszawy, a jest stary szpital odebrany Powiślu i przeniesiony do budynku na Ursynowie. Liczba szpitali? Nadal 1, nie 2.

   Edytowany: 19 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~taka prawda 18 19 dni temuocena: 74% 

   To nie decyzja "dobrej zmiany", tylko decyzja warszawskiego ratusza.

   Edytowany: 18 dni temu

   oceń komentarz 20 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~asd 17 18 dni temuocena: 45% 

   Tylko że do "dobra zmiana" doprowadza służbę zdrowia do zapaści. Pluciem na rezydentów, brakiem inwestycji. Nie dziwne więc że nie ma lekarzy do obsady kolejnego szpitala. Po co komu szpital jeżeli będzie stał pusty? "Co czwarty lekarz w Polsce mógłby z dnia na dzień odejść z pracy, ponieważ znajduje się w wieku emerytalnym. [...] W całej Unii Europejskiej Polska ma najmniej lekarzy na tysiąc mieszkańców. W efekcie kolejki do lekarzy rosną, a oczekiwanie na zabiegi i operacje jest szczególnie długie."

   Edytowany: 18 dni temu

   oceń komentarz 9 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kabaty zielone 16 18 dni temuocena: 73% 

   @asd - czytaj ze zrozumieniem "Zrezygnujemy z powstania pediatrii – zapowiada dyrektor Chęciński". -dyrektor Biura Polityki Zdrowotnej w warszawskim ratuszu

   Edytowany: 18 dni temu

   oceń komentarz 8 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~tom_z_ursynowa 15 19 dni temuocena: 95% 

   Nadmiar łóżek pediatrycznych? To dlaczego w nowym szpitalu pediatrycznym przy ul. Żwirki i Wigury dzieją się takie dantejskie sceny. Dziecko wymagające natychmiastowej interwencji spędza godziny na rękach rodziców.

   Edytowany: 19 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~veto 14 19 dni temuocena: 88% 

   To jest fatalny pomysł ! Jakiś UKŁAD ? Śródmieście ma swoich pacjentów i niech ich nie zostawiają. Nabałaganili , a teraz idą na nowe bałaganić. Szpital na Solcu nie ma dobrej renomy. Czy ratusz przeniesie "układ" personalnym i organizacyjny ?

   Edytowany: 19 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mieszkanka 13 20 dni temuocena: 74% 

   Przecież miała być PEDIATRIA dzieci jest baaaardzo dużo, 500+ dziala

   Edytowany: 19 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~asd 12 18 dni temuocena: 27% 

   Nie działa. Wg. danych GUS, w chwili wprowadzenia programu 500+, urodzeń za 12 miesięcy było 372,8 tys. i liczba ta wzrastała do września 2017. Dalej notowany był tylko spadek i liczba urodzeń na czerwiec 2019 w okresie 12m to 376,7 tys. więc poziom jak przy wprowadzeniu programu. Liczba zgonów i średni wiek ludzi natomiast cały czas rośnie. 500+ nie działa!

   Edytowany: 18 dni temu

   oceń komentarz 3 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kabaty zielone 11 18 dni temuocena: 100% 

   @asd - spójrz jakie były prognozy GUS przed wprowadzeniem 500 plus Prognoza z 2014 roku, wariant średni - 342 651 urodzeń Tabl. 35. Prognozowana liczba urodzeń według czterech scenariuszy

   Edytowany: 18 dni temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~rolo 10 16 dni temuocena: 100% 

   ~asd...mózg ci nie działa

   Edytowany: 15 dni temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natolin 9 20 dni temuocena: 89% 

   A po co nam Wilanów? Oby miejsc starczyło dla Ursynowian. Wilanów niech sam sobie wybuduje.

   Edytowany: 19 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~citi 8 19 dni temuocena: 0% 

   To może niech Ursynów sam sobie zrobi szpital w swoim budynku, zamiast kraść szpital Powiślu?

   Edytowany: 19 dni temu

   oceń komentarz 0 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zawiedziona 7 20 dni temuocena: 94% 

   A ja miałam nadzieję, że lada chwila go otworzą, a tu nagle rok opóźnienia!!! I czyja to wina???

   Edytowany: 20 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zły porucznik 6 19 dni temuocena: 44% 

   Ogólnie to wina jaśniepana Radziwiłła i idiotycznej reformy wprowadzającej kuriozum w postaci sieci szpitali. Nowy szpital nie ma szans na kontrakt przez minimum dwa lata! Cała ta akcja z przeniesieniem Solca (który w sieci jest), to po prostu konieczna sztuczka biurokratyczna. Czyli: państwo/samorząd buduje nowy, bardzo potrzebny szpital, po czym państwo wprowadza zasadę, że taki szpital przez minimum dwa lata jest... poza obiegiem. Nie od dziś wiadomo, że wsobne krzyżowanie - tak przecież popularne wśród arystokracji - nie prowadzi do niczego dobrego.

   Edytowany: 13 dni temu

   oceń komentarz 12 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak ( bardzo już stary ) . 5 20 dni temuocena: 94% 

   Takie rzeczy tylko w Polsce ! A czy przeniosą też długi ?

   Edytowany: 18 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~skandal! 4 20 dni temuocena: 100% 

   W artykule brakuje kluczowych informacji: z jakiego powodu budowa szpitala dla 350.000 osób będzie opóźniona o rok, oraz czy miasto naliczy budowlańcom kary umowne i w jakiej wysokości.

   Edytowany: 20 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Sąsiad 3 19 dni temuocena: 86% 

   Kary?? Jak tam miał zarządzać ZOZ Ursynów, a tuż przed oddaniem się zmienia na SOLEC i wszystko się zmienia..... To Polska...

   Edytowany: 19 dni temu

   oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Arnuch 2 20 dni temuocena: 100% 

   A swoją drogą kto ustanawia przepisy, które powodują, że uruchomienie nowego szpitala wymaga ich obchodzenia? One mają jakiś glebszy sens, czy są typowo polskim utrudniaczem zycia?

   Edytowany: 20 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • StasioJasio 1 20 dni temuocena: 95% 

   eee to slabo liczylem ze Warszawie, i Nam przybedzie szpital a tu sie okazuje ze jeden dojdzie ale jeden ubedzie - czyli wyjdziemy na 0, tloki jka byly tak beda

   Edytowany: 20 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.1781 sekundy
  REKLAMAA2-URZAD-LOKAL---17-10----24-10-2019