REKLAMAA1-DAGRASSO----13-05----13-08-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ1 czerwca 2019, 12:41 komentarzy 3

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Dąb Mieszko I - duma Ursynowa i Warszawy

  Dąb Mieszko I - duma Ursynowa i Warszawy (SK)

  Ursynów uważany niegdyś za betonową sypialnię Warszawy, może się pochwalić nie tylko zadbanymi parkami i dużymi terenami zielonymi, ale też imponującą liczbą pomników przyrody. Przez 40 lat udało nam się nie tylko zadbać o to, co zastaliśmy, ale też dodać wiele od siebie.

  Wiosna w pełni, a to świetna okazja, żeby urządzić sobie spacer po najbardziej imponujących alejach Ursynowa, i to nie po alei KEN czy Rodowicza "Anody". Do wyboru mamy drogi obsadzone kasztanami, brzozami i lipami. Nad wszystkim czuwa Dąb Mieszko I i jego stary druh Dąb Hetman. A według rejestru wojewody mazowieckiego, na Ursynowie mamy 45 drzew i grup drzew, uznanych za pomniki przyrody.

  Ścieżka historii - Aleja Kasztanowa

  Droga łącząca Kabaty i Moczydło została obsadzona w… 1815 roku na rozkaz cara Aleksandra I. Ciekawe jest to, że nie przebiegał tamtędy wówczas żaden szlak. W momencie sadzenia drzewa miały stosunkowo duże rozmiary, tak duże, że mogły ukryć agentów chroniących władcę. Była to więc ewidentnie droga ewakuacyjna dla cara, który dopiero co „odzyskał” ziemie Polskie.

  Dzisiaj niektóre drzewa w alei mają blisko 200 lat i 40 metrów. Można spotkać tu również inne gatunki m.in. głóg jednoszyjkowy, gruszę pospolitą, imponujące topole białe i dęby szypułkowe. Oprócz licznej roślinności, spacerując Aleją Kasztanową, napotkamy też wiele śladów dawnych lat. Zobaczymy miejsca, w których wydobywano glinę do budowy Dworu w Natolinie i krzyż upamiętniający romantyczną historię rodziny Karniewskich z czasów powstania styczniowego.

  Szlak dobrej energii - Aleja Brzozowa

  Cierpiący z powodu złego samopoczucia, powinni czym prędzej udać się na ulicę Ludwinowską. Tu bowiem znajduje się Aleja Brzozowa – piękna zielona enklawa obsadzona drzewami, które słyną ze swojej dobrej energii.

  O ile o Alei Kasztanowej słyszał każdy rodowity ursynowianin, o tyle Aleja Brzozowa może być dla wielu nowym odkryciem. Mieści się na na prywatnej działce przy Ludwinowskiej 30, tuż obok Puławskiej. Szpaler blisko 60 drzew, z których każde ma ok. 45 lat robi imponujące wrażenie o każdej porze roku.

  Mocne korzenie - Aleja Lipowa

  Wybierając się na spacer wzdłuż ulicy Moczydłowskiej trafimy na ruiny stajni na terenie dawnego folwarku Moczydło, na kapliczkę i krzyż przydrożny, a przede wszystkim na aleję drzew, i to nie byle jakich. Na skrzyżowaniu Moczydłowskiej i Rolnej rośnie pięć dorodnych lip drobnolistnych o obwodach pni od 203 do 363 cm, wszystkie wpisane do rejestru pomników przyrody.

  Król Ursynowa - Dąb Mieszko

  Każdy spacerujący ul. Nowoursynowską, w kierunku Parku Natolińskiego, trafi na jedno z najstarszych drzew w Polsce – na Dąb Mieszko I. Z tabliczki dowiemy się, że ten imponujących rozmiarów dąb szypułkowy liczy sobie ok. 630 lat. Jest jednym z ostatnich mieszkańców rosnącej kiedyś na terenach Ursynowa Puszczy Mazowieckiej.

  Nie tylko wiek, ale także rozmiary ma imponujące, wysokość 26 metrów, a obwód pnia prawie 8,5 metra. O Mieszka od lat dbają miłośnicy przyrody, jest odpowiednio zabezpieczony i konserwowany.

  Hetman i inni

  Mieszkańcy zapytani o swoje ulubione drzewo rosnące w dzielnicy zgodnie odpowiadają: pradziadek Mieszko. Na szczęście nie spoczywa na nim odpowiedzialność za wszystkie drzewa Ursynowa, bo do orszaku króla dołączają kolejno: 260-letni Dąb Hetman - mieszkaniec Powsina, Babcia Wierzba, która od lat płacze przed Domem Sztuki, młodzian – Platan z Parku Jana Pawła II i wiele innych drzew, budzących pozytywne emocje.

  Jedni wspominają spacery z dziadkiem w cieniu kasztanowców, inni dziecięce wspinaczki po konarach. Najstarsi mieszkańcy Ursynowa byli przy narodzinach wielu nowych pięknych parków i zagajników, które rosły na ich oczach. Dziś z wielu okien rozpościera się widok na kolorowe korony drzew. A wszyscy, którzy świętując dziś Dzień Drzewa, dosadzają kolejne, zapiszą się na kartach bogatej historii Ursynowa.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 51

  • 38
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 9
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  3Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~profesor68 3 ponad rok temuocena: 33% 

   Po co drzewa w mieście kurna! W lesie mają być drzewa! Ja muszę gdzieś zaparkować do cholery!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~hbk 2 ponad rok temuocena: 100% 

   Inna, równie imponująca aleja brzozowa jest też obok tarasu widokowego w Powsinie. Tam niewykryci do dzisiaj sprawcy spalili działaczkę społeczną Jolantę Brzeską.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~I 1 ponad rok temuocena: 100% 

   Dad mieszko budzi respekt. Moxna sobie uswiadomic ze jestesmy tu tylko na chwile.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3228 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni--01-07----31-07-2020