REKLAMAA1-AUCHAN-02-07----31-12-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ16 października 2019, 09:48 komentarzy 9

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (nadesłane)

  Zapraszamy na jesienny spacer po Ursynowie z końca lat 70. XX wieku. Wtedy rządziły tu wielka płyta, błoto i... sztuka. Dziś opowiemy historię powstawania jednej z plenerowych rzeźb - "Muzykującej Rodziny".

  Kiedy ostatnio zaczęła się renowacja ursynowskich rzeźb, panią Barbarę zaczęły nachodzić wspomnienia z czasów, kiedy wprowadziła się do swojego mieszkania na Ursynowie Północnym.

  - To była jesień 1978 r. Wszystko było wtedy jeszcze w budowie. W okolicy był jeden plac zabaw. Wszędzie kurz albo błoto, ale nam to nie przeszkadzało - opowiada.

  Udało jej się znaleźć zdjęcia z pierwszych spacerów z synem, w okolicy ul. Puszczyka. Wśród nich znalazło się wyjątkowe zdjęcie, pachnącej jeszcze wówczas nowością, rzeźby „Muzykująca Rodzina”.

  Dzieło powstało rok wcześniej, podczas pleneru rzeźbiarskiego i jest jedyną pracą Niny Mireckiej-Maciejewskiej, znajdującą się w naszej okolicy. Jest także jedyną rzeźbą, która powstała z ceramiki.

  Pierwotnie rzeźba przedstawiała rodziców muzykujących z dzieckiem. Dziś z dziecka pozostała jedynie…noga, ale rodzice nadal grają w prywatnym ogródku przy ul. Puszczyka 10. Przy okazji tej rzeźby, warto wspomnieć jej wyjątkową autorkę, która miała fascynujący życiorys.

  To nie tylko wspaniała rzeźbiarka, 
  wielka patriotka,
  ale też wspaniały człowiek o wielkim sercu.
  Wrażliwa na los innych,
  miłośniczka zwierząt, kochająca koty.

  - wspominają ją bliscy.

  Nina Mirecka-Maciejewska urodziła się w Warszawie w 1930 roku. Do wojny dorastała na Kresach, a później całą okupację i Powstanie Warszawskie spędziła w stolicy. Pierwsze lata życia wspominała jako sielankę, brak rodzeństwa musiały jej kompensować domowe zwierzęta.

  W czasie wojny, jako mała dziewczynka, pomagała - dzięki swojej aryjskiej urodzie - przeprowadzać żydowskie małżeństwa z miejsca na miejsce. Przewoziła broń do Sulejówka, myśląc, że w walizkach ma konserwy.

  Pomagała matce zarabiając na kopiowaniu np. „Stańczyka” Matejki czy wystawiając na ulicy przedstawienia teatralne. Uczyła się podczas kompletów. W Powstaniu Warszawskim brała udział jako łączniczka, była członkiem Szarych Szeregów w Batalionie Zawiszy-Piorun, pseudonim „Bławatek”.

  Prawie zginęła podczas jego z bombardowań, z gruzów uratował ją jej pies – Lotka. Po kapitulacji Warszawy została razem z matką (i psem!) wywieziona do obozu w głąb Niemiec.

  Po powrocie, ze względu na swoją wojenną przeszłość, nie miała szansy dostać się wymarzoną Akademię Medyczną, za to bez trudu zdała na ASP na Wydział Rzeźby i Wydział Konserwacji Rzeźby i Malarstwa.

  Była bardzo zaangażowana w działalność sekcji rzeźby okręgu warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Była współorganizatorką letnich plenerów rzeźbiarskich i malarskich oraz wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.

  W swojej twórczości skupiała się na historii: rocznicach Powstania Warszawskiego czy Konkursach Chopinowskich, pojawiały się także aktualne wydarzenia tj. wybór Karola Wojtyły na papieża, powstanie Solidarności czy Stan Wojenny.

  Zarówno w kraju, jak i na świecie, została doceniona w szczególności za prace medalierskie. W 1996 r. Maciejewska zdobyła główną nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Medalierstwa FIDEM w Szwajcarii.

  Od lat 90., ze względów zdrowotnych, artystka ograniczyła swoją pracę twórczą, skupiając się na drobnych formach. Z jej wcześniejszych dokonań na szczególną uwagę zasługuje cykl płaskorzeźb poświęconych Janowi Pawłowi II.

  Artystka zmarła w 2014 roku. Jej prace znajdują się w Muzeum Historycznym Warszawy (rzeźby i medale), Muzeum Narodowym w Warszawie (medale), Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie (medale), Muzeum Ceramiki w Bolesławcu (rzeźby), Muzeum Kobiet Walczących w Powstaniu Warszawskim w Toruniu (rzeźby i medal) oraz w Zbiorach Watykańskich (medale).

  Jakie jeszcze historie kryje Ursynów? Zapraszamy do dzielenia się swoimi wspomnieniami i zdjęciami. Chętnie wysłuchamy wszystkich opowieści. Niech pamięć o starym Ursynowie trwa!

  źródła: puszka.waw.pl, www.1944.pl i mama-trojki.pl

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 34

  • 22
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 7
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW

  9Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~sito 9 ponad rok temuocena: 86% 

   Kto może naprawić uszkodzenie tej rzeźby - burmistrz Ursynowa czy zarząd Jar?

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~iiissaa 8 ponad rok temuocena: 0% 

   a, przepraszam, kogo obchodzi to, co było 40 lat temu na Ursynowie? Obecnie mieszkańcy Warszawy przemieszczaja sie dosyc często, bardzo często i nie utozsamiaja sie z dzielnica. Jesli już to z miastem. Sama wędruje po mieście róznie, moi dziadkowie mieszkali na Woli a ja przybylam na Ursynów 20 lat temu, z Mokotowa. Mój syn mieszkał 2 lata na Żoliborzu a obecnie przeniósł sie na Ochote. Żadnego z nas nie obchodzi, co działo sie 40 lat temu w TEJ dzielnicy. No...pora chyba znaleźć inne sposoby utożsamiania sie mieszkańców z miejscem zamieszkania. A nie jakies sentymenty n aszych dziadków i pradziadkow...

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 30 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~belt 7 ponad rok temuocena: 100% 

   rad byłbym gdybyś się z ursynowa gdzieś przeprowadziło ty nic niewnoszące zero

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 9 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~KJL 6 8 miesięcy temuocena: 100% 

   Że też Twoja matka nie zrobiła badań prenatalnych! Byłoby jednego debila mniej na tym świecie.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 13 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pol 5 8 miesięcy temuocena: 100% 

   Niektórym powinno się odmawiać dostepu do internetu.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Łukasz420 4 8 miesięcy temuocena: 100% 

   Kretynko, Ursynów jest jedynym z niewielu miejsc w Polsce, o którym możemy mówić, że istnieje tutaj lokalna, zainteresowana własną dzielnicą społeczność. To że ty masz na wszystko wywalone, świadczy tylko i wyłącznie o twoim ubóstwie intelektualnym

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Misza 3 ponad rok temuocena: 73% 

   Jaki ogródek prywatny? To, że ktoś sobie ogrodził kawałek ziemi spółdzielni pod balkonem, to nie oznacza jeszcze, że to jego ogródek prywatny.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~NWP 2 ponad rok temuocena: 100% 

   Rzeźba i ogródek są na terenie SMB Jary to może pan prezes SMB Jary spowoduje odnowienie i naprawę tej rzeźby!

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mila 1 ponad rok temuocena: 100% 

   Ale klimat tych zdjęć

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3814 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni--01-07----31-07-2020