REKLAMAA1 QCLINIQUE 22.11.2021 - 21.02.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Spółdzielcze domy kultury w tym roku nie dostały dofinansowania z ursynowskiego ratusza. Oznacza to, że mieszkańcy nie mają możliwości skorzystania z bezpłatnych zajęć artystycznych i edukacyjnych na swoim osiedlu. W najgorszej sytuacji są seniorzy i rodziny wielodzietne, których nie stać na płatne przyjemności. 

  W marcu tego roku dzielnica przestała dokładać do małych, osiedlowych instytucji kultury, stawiając na własne duże Centrum Ursynowskiej Kultury "Alternatywy". W związku z odcięciem środków spółdzielcze domy kultury musiały zrezygnować z bezpłatnej oferty dla mieszkańców. Ci, którzy sądzili, że pójdą na darmowe zajęcia, blisko domu będą rozczarowani.

  - Nie uderza to w dom kultury, a w mieszkańców. Słyszę głosy, w których ludzie mówią, że to odcina im dostęp do edukacji dzieci. Rodzinny wielodzietne muszą podejmować ciężkie wybory. Część dzieci przestała chodzić i chodzić już nie będzie - mówi kierownik Domu Kultury "Stokłosy" Witold Pizło.

  Najbardziej ucierpieli seniorzy

  W Natolińskim Ośrodku Kultury najbardziej ucierpiały zajęcia dla seniorów. Jak podkreśla spółdzielnia - emeryci nie mogą sobie pozwolić na zajęcia, z uwagi na niskie dochody. 

  Oferta naszego domu kultury - niestety - nie zaspokaja potrzeb mieszkańców. Nie wszystko powinno być za darmo, ale chociaż dofinansowane, tak aby oferta była na każdą kieszeń. Zajęcia dla dzieci sobie radzą, ale z zajęciami dla seniorów jest problem - mówi Janusz Olczyk z Natolińskiego Ośrodka Kultury.

  Dotychczas dzielnica wykładała na domy kultury średnio ok. 1 mln 200 tys. złotych rocznie. Środki były przekazywane na zajęcia dla dzieci i dorosłych, cykle i wydarzenia kulturalne. W tym roku spółdzielcze ośrodki otrzymały zaledwie 250 tys. - na Inaugurację Roku Kulturalnego czy Tydzień Seniora.

  W marcu tego roku dostaliśmy pismo, w którym okazało się, że już nie będziemy dostawać pieniędzy na zajęcia. Moje dofinansowanie przed epidemią wynosiło 120 tys. złotych brutto na instruktorów i materiały. Robiliśmy 5 grup przynajmniej raz w tygodniu - dodaje Pizło.

  Powrót do normalności

  Niektóre domy kultury obiecują powrót do bezpłatnych zajęć na własną rękę - jednak dopiero wtedy, gdy podniosą się po pandemii. Dotychczas spółdzielcze instytucje kultury organizowały wycieczki czy zajęcia sportowe dla mieszkańców swoich enklaw. Pandemia spowodowała, że nie zarabiały na swoją działalność, bo nie wynajmowały lokali.

  - Jest pewien deficyt finansowy i jak będą pieniądze, to miejmy nadzieję, że wszystko wróci do normy - dodaje Olczyk.

  Być może domy kultury nie zostaną z tym same. Dzielnica planuje - poprzez Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy” - rozmowy o współpracy z domami kultury. Na razie jednak spółdzielcze domy kultury, które przez dziesięciolecia przybliżały ursynowianom kulturę zostały pozostawione same sobie.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 32

  • 6
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 11
   WKURZONY
  • 8
   BRAK SŁÓW

  12Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ats 12 2 miesiące temuocena: 0% 

   Pozostałość komuny i teatrzyków rodem z tego chóru czy co tam było w Alternatywy 4 w piwnicy. Zdjęcie pasuje jak ulał - WYPOŻYCZALNIA DVD - VIDEO, dopisek VHS chyba wyblakł albo odpadł, ale to ta sama epoka..

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Analityk 11 2 miesiące temuocena: 100% 

   Dom Sztuki to największe dziadostwo. Nie wszystkie Domy Kultury należąc do spółdzielni tak wyglądają. Ale hejt musi być. Za to w UCKA wszystko ladnie i piękne tylko nic się tam nie opłaca robić 30 etatowym pracownikom zatrudnienionym według partyjnego klucza. Siedzą tylko na Haloursynow i hejtują.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~agnik 10 2 miesiące temuocena: 0% 

   wiedziałam, ze jak wybuduja dzielnicowy DK to spółdzielcze nie dostaną grosza. I tak sie stało.Nie mam zamiaru płacic dodatkowych pieniedzy na czynsz spółdzielni po to, ze ktos chce korzystac z domów kultury za darmo. jestem emerytka i nie korzystam z tych domów bo sama sobie organizuje czas

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 28 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ele45 9 2 miesiące temuocena: 93% 

   Tak jest! Zlikwidujmy też szkoły podstawowe i przedszkola bo emeryci do nich nie chodzą!Zaoszczędzone pieniądze damy na sanatoria i opiekę geriatryczną. Szkoły powinny być płatne. Ja co prawda chodziłam do darmowej ale to były inne czasy. Nie zamierzam płacić podatków na coś z czego nie korzystam. Koniec! Nie będę w czynszu płacić za oświetlenie klatek schodowych na ul.Magellana, nie mieszkam tam. I nie będę w czynszu płacić za odśnieżanie chodników na ul. Hawajskiej. Niech sobie narty kupią albo łyżwy ja tamtędy nie chodzę.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 27 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 8 2 miesiące temuocena: 4% 

   ele, skrajny brak zrozumienia problematyki. Płacenie w czynszu opłaty na dom kultury to nie obowiązkowy podatek z którego finansuje się szkoły. Bijesz pianę, obrażasz ludzi, wypisujesz bzdury.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 1 23 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Czytelniczka 7 2 miesiące temuocena: 98% 

   A co z działalnością bibliotek? Oferta znacznie zubożała. Dlaczego nie ma spotkań autorskich? Często bywały takie w bibliotece na Kabatach. Nowy dyrektor sobie nie radzi?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 52 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Men 6 2 miesiące temuocena: 21% 

   Rodziny wielodzietne dostają 500+ właśnie np. na zajęcia dla dzieci. Więc to chyba nietrafiony argument. Dla seniorów oferta warszawska jest naprawdę na wysokim poziomie. Tydzień seniora organizowany przez dzielnicę nie jest chyba za darmo a wydarzeń darmowych jest cała masa. Poza tym nic nie ma za darmo. Jeśli ktoś dostaje coś za darmo znaczy że ktoś inny za to zapłacił.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 55 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ele45 5 2 miesiące temuocena: 90% 

   "Jeśli ktoś dostaje coś za darmo znaczy że ktoś inny za to zapłacił" - tak. Płacę na UCKA. Płacę na 30 etatów i na pana Czubaszka i jego partyjnych kolegów wicedyrektorów. Zapłaciłam za koncert ONARA i PEZETA i ZALEWA i innych na którym nie byłam i nie puściłabym tam swojego dziecka. 500+? Biorą wszyscy i wiesz co? WYDAJĄ NA JEDZENIE, LEKI, UBRANIA a nie na bzdety. Ludzie pracują za 3000. Utrzymaj się z to na Ursynowie człowieku. Zapłaciłam 10mln na budżet UCKA. Ale muszę płacić za zajęcia mojego dziecka tam bo nie ma nic za darmo. Weź chłopie blaszkę i .... się w czaszkę.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 60 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 4 2 miesiące temuocena: 9% 

   Skoro zapłaciłaś 10 mln to stać Cię również na zajęcia. Bo na pisanie bez obrażania innych najwyraźniej Cię nie stać.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 4 41 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dziadersy Won! 3 2 miesiące temuocena: 97% 

   Nie ma nic za darmo? Onar Pezet Zalew i Ania Rusowicz zagrali za darmo. Dla bydła z Kobylki i Raszyna. A jaka kultura na tym koncercie była. Dużo łaciny. Kto rządzi w dzielnicy Platforma Obywatelska czy Korwin-Mikke? Skoro JA płacę za 30 etatów w UCKA to JA wymagam żeby się ta partyjna ekipa wzięła do roboty. Płacimy na ich pensję. A nie zarabiają tam 3000 brutto. Niech się wezmą do roboty. Czubaszek może koło literackie prowadzić. Jego zastępca od ojca Mateusza jakiś teatrzyk dzieciency też chyba da radę. Ile można kawy pić i ciasteczek jeść? Wykończą się.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 30 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kamilu 2 2 miesiące temuocena: 16% 

   Jak zwykle tytuł nie ma związku z treścią. Bo jednak dostali kasę w 2 połowie roku a pandemia wyłączyła w pierwszej połowie roku wszystko

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 38 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ele45 1 2 miesiące temuocena: 92% 

   Jaką kase? Na co? Dezinformację TROLLU siejesz. Zajęć sfinansowanych z urzędu dzielnicy nie ma ŻADNYM spółdzielczym domu kultury od marca 2020. W czyim interesie ten komentarz? Czubaszka? Kempy? Po co łżesz?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 56 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4536 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.11.2021 - 31.01.2022