REKLAMAA1 AUCHAN 01.01.2021 - 30.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Blok w zasobach spółdzielni Jary

  Blok w zasobach spółdzielni Jary (Apacz)

  Ursynów jest dość młodą dzielnicą, ale mimo tego w wielu miejscach możemy napotkać konstrukcje częściowo zbudowane z azbestu. Ten występuje chociażby w blokach należących do spółdzielni Jary. Teraz władze spółdzielni chcą sie pozbyć toksycznego materiału. 

  Azbest znajduje się w oknach budynków. Te mają już swoje lata, więc azbest zaczyna pylić i tym samym zagraża zdrowiu mieszkańców. Spółdzielnia ma plan, aby go usunąć.

  - Zakładamy, że jeszcze w tym roku zaczniemy powoli pozbywać się azbestu z bloków. Na razie staramy się o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Nawet jeżeli nie uda się nam pozyskać dodatkowych środków, to i tak zaczniemy wymianę – informuje jedna z członkiń rady spółdzielczej.

  Według unijnych przepisów, azbest musi zniknąć do 2032 roku. Czasu jest jeszcze sporo, ale pozbycie się azbestu nie jest sprawą łatwą. Nie można go wyrzucić do śmieci. Musi on zostać zutylizowany przez firmę, która posiada odpowiednie uprawnienia.

  Spółdzielnia nie usunie wszystkiego za jednym zamachem

  - Będziemy to robić sukcesywnie. Ale trzeba zacząć jak najszybciej żeby zdążyć do terminu narzuconego przez Unię Europejską. Nie chcemy obudzić się z przysłowiową „ręką w nocniku”. Wolelibyśmy zdążyć z usunięciem azbestu, żeby nie płacić kar – komentuje nasza rozmówczyni.

  Problem azbestu dotyczy nie tylko spółdzielni mieszkaniowej Jary. Wiele starych domów na terenie Ursynowa, należących do prywatnych właścicieli, pokrytych jest eternitem. Oni także muszą zdążyć przed terminem wyznaczonym przez Unię Europejską. 

  Ile to kosztuje?

  Usunięcie jednego metra kwadratowego azbestu przez firmę specjalizującą się w jego demontażu i utylizacji kosztuje kilkadziesiąt złotych.

  Spółdzielnia Jary musi zdemontować stare okna i zakupić nowe. Tak naprawdę nie samo usunięcie okien będzie tu najdroższe. Największy koszt to zakup i montaż nowych okien. 

  - Będziemy to robić sukcesywnie, więc koszty trochę się rozłożą w czasie. Mamy sporo oszczędności, ale postaramy się, żeby jak najmniej z nich uszczknąć – dodaje członkini rady nadzorczej.

  Do ursynowskiego ratusza w ubiegłym roku wpłynął tylko jeden wniosek, który jest zgłoszeniem o użytkowaniu azbestu. Na razie nikt nie spieszy się z jego usuwaniem. A czasu jest coraz mniej...

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.5429 sekundy
  REKLAMAA2 SanGiovanni 01.05.2021 - 31.05.2021