REKLAMAA1-ENELMED---15-07----15-10-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Za niecałe trzy tygodnie mieszkańców Warszawy czekają nieprzyjemne zmiany. Od 1 marca drastycznie rosną opłaty za wywóz śmieci, zaostrzone zostaną też zasady segregacji i wprowadzona odpowiedzialność zbiorowa. Sprawdziliśmy, co ursynowskie spółdzielnie mieszkaniowe planują, by uchronić mieszkańców przed podwójnymi opłatami.

  Nowe stawki uchwalone przez stołecznych radnych za wywóz śmieci są wysokie - w blokach to 65 złotych od mieszkania, a w domach jednorodzinnych 94 złote. W obu przypadkach opłata nie będzie zależała od liczby osób zamieszkałych. Ta zmiana oburza wielu mieszkańców Warszawy, uderza bowiem w starsze samotne osoby o niskich dochodach. 

  - Moja mama mieszka w 30-metrowej kawalerce i teraz miesięcznie będzie płaciła tyle, ile wcześniej za pół roku. Jej sąsiedzi z trójką dzieci, też tyle zapłacą, choć wyprodukują co najmniej pięć razy tyle śmieci. Czy to sprawiedliwe? - pyta pani Maja.

  Podobne głosy słychać w ursynowskich spóldzielniach mieszkaniowych. "Na Skraju" napisała nawet do swoich członków list, w którym obok informacji o podwyżce i karach za brak segregacji, przypomina, że jest tylko poborcą opłaty za śmieci, którą w całości przelewa na konto miasta. 

  Jako władze Spółdzielni uważamy, że opłata jest niesprawiedliwa społecznie i wręcz krzywdząca dla dużej części naszych mieszkańców szczególnie tych, którzy prowadzą jednoosobowe gospodarstwa domowe. 

  - napisały władze spółdzielni "Na Skraju". 

  Wysoka kara za niesegregowanie

  Ale podwyżka opłat to nie wszystko. Równie duże emocje budzi decyzja radnych o drastycznej karze finansowej za brak segregacji śmieci. Gdy choć jeden mieszkaniec bloku wrzuci odpady do niewłaściwego pojemnika, cały budynek może zapłacić za ich odbiór powójną stawkę - czyli 130 złotych od mieszkania. 

  Ursynowskie spółdzielnie zapowiadają, że oprócz informowania mieszkańców o odpowiedzialności zbiorowej i wysokich karach, będą też maksymalnie ułatwiać segregację, poprzez przebudowę altan śmietnikowych. 

  - Chcemy, aby pomieściły się w nich wszystkie pojemniki umożliwiające właściwą segregację nieczystości z podziałem na poszczególne frakcje oraz z odpowiednim oznaczeniem otworów wrzutowych w formie czytelnych tabliczek z rodzajem odpadów - informuje Krzysztof Berliński, prezes spółdzielni "Stokłosy".

  Z kolei w spółdzielni "Jary" każdy gospodarz domu będzie dodatkowo pilnował teminowości odbioru śmieci. Przez opóźnienia pojemniki są wypełnione do granic możliwości i o wrzuceniu czegokolwiek do nich nie ma nawet mowy.

  Zależy nam na tym, żeby mieszkańcy mieli pojemniki i nie musieli stawiać śmieci na ziemi, lub wrzucać tam gdzie jest miejsce. Nie mogą być karani za czyjąś opieszałość. Każde opóźnienie odbioru jest zgłaszane na 19115 - mówi Dariusz Urbaniak z "Jarów". 

  Śmieci jak kukułcze jajo

  Takie działania nie rozwiążą jednak innego problemu - procederu podrzucania śmieci do spółdzielczych wiat przez osoby postronne, często spoza Warszawy. W kontenerach lądują nie tylko worki z niesegregowanymi śmieciami, ale też opony, stare meble, czy gruz po remoncie. Pozbycie się tego problemu to nie lada wyzwanie, któremu zarządy spółdzielni muszą stawić czoła. W przeciwnym wypadku za podrzucone, nieposegregowane odpady podwójnie zapłacą Bogu ducha winni lokatorzy.

  - Trwają ustalenia, jak uchronić naszych mieszkańców przed ponoszeniem kosztów za podrzucanie niesortowanych śmieci. Nie możemy pozwolić, aby kontenery stały na zewnątrz, wiaty muszą być zamknięte i dobrze oświetlone. Będziemy na bieżąco kontrolować sytuację - zapewnia Hanna Wawrzyńczak ze Spółdzielni Mieszkaniowo-Budowlanej "Imielin".

  Podobne zapewnienia słyszymy w spółdzielni "Wyżyny". - Wymieniamy wiaty, chcemy, aby były zamknięte i dostępne tylko dla naszych lokatorów - mówi wiceprezes Piotr Makohin.

  Gdy te wszystkie działania nie odniosą skutku, to karą dla mieszklańców będzie nie tylko podwójna opłata. Źle posegregowane śmieci będą zalegać w altanie, bo śmieciarka ich nie odbierze. Taka sytuacja wydarzyła się już w grudniu ubiegłego roku. Przy ul. Teligi firma Suez nie odebrała śmieci, a na kontenerze zostawiła naklejkę z napisem: "Uwaga! Nie odebrano z powodu zmieszania różnych frakcji odpadów". Kto w takiej sytuacji ma uporządkować śmieci w ogólnodostępnej wiacie na dużym osiedlu? 

  - My tego na pewno nie będziemy robić i tolerować takich zdarzeń. Wyrzucimy na drogę, niech zbierają. Cały ten system jest nieprzemyślany, a do tego bardzo niesprawiedliwy, obciążający mieszkańców finansowo i stosujący odpowiedzialność zbiorową. To musi być zmienione! - słyszymy w jednej z ursynowskich spółdzielni mieszkaniowych.

  W środę wiceprezydent Michał Olszewski zapowiedział, że miasto będzie się przygotowywać do innego systemu poboru opłat za odpady - wg zużycia wody. Nie wiadomo jednak kiedy taki system mógłby wejść w życie.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 230

  • 28
   BARDZO PRZYDATNY
  • 5
   ZASKOCZONY
  • 5
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 3
   NIEPRZYDATNY
  • 100
   WKURZONY
  • 88
   BRAK SŁÓW

  100Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~banita 100 6 miesięcy temuocena: 67% 

   Do tej pory byłem posłusznym obywatelem - ale miarka się przebrała. Mieszkam w domu. Nie będę płacił. Nie mam umowy a uchwał nie mam obowiązku śledzić. Pocałujcie mnie w ....

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~podróżnik 99 6 miesięcy temuocena: 40% 

   A wystaczy przeczytać przeczytać raport UOKiK w sprawie podwyżek za śmieci a nie jakieś polityczne propagandówki. Mazowieckie ma najdroższe opłaty przez nieuchwalenie planu gospodarki odpadami (WPGO), za którego przygotowanie odpowiada Sejmik Województwa. Bezpośrednio na podwyżki wpływa ustawa przetargowa z 2011 i przepisy dostosowania do dyrektyw unijnych do 2020 które mieliśmy osiągnąć. Obwinianie PiS to nieudaolna propaganda dla leniwych lemingów co nigdzie nie zajrzą poza Wyborczą i jej klony.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 27 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Lemingrad 98 6 miesięcy temuocena: 33% 

   Brawo - i to się nazywa merytoryka , a lemingi oczadzone GW i TVN nic tylko wina PISu , wina PISu , wina PISu , wina PISu ............................. . Jak im ww. media zrobiły lobotomię nie potrafią ogarnąć realnej rzeczywistości , tylko żyją w wirtualnej. No ale w końcu te media po to powstały .

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 13 27 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~podróżnik 97 6 miesięcy temuocena: 47% 

   Niedawno był artykuł jak wymóg dostosowania do unijnych dyrektyw wykończył Ursynowskie Mrówki zbierające i segregujące surówce. Podobnie te wymogi wykańczają konkurencje ale jakoś wprost o tym powiedzieć nie wypada.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jako 96 6 miesięcy temuocena: 71% 

   to nie unijne wymogi wykańczają mrówki i powodują wysokie opłaty za wywóz śmieci. Unijne wymogi, dla każdego kraju takie same mówią, że 80% śmieci na być odzyskana. A ja sobie dane państwo to zrobi, to już jego sprawa. Więc w Europie Zachodniej stoją różne automaty do butelek, czy puszek, mają zaawansowane technologicznie sortownie, więc wrzucają do 3 koszy śmiecie. U nas postanowiono, że ludzie będą maszynami do segregacji, więc dzielimy na 5 frakcji. A że podział jest skomplikowany, ludziom się nie chce, a kosze stoją przepełnione, to efekt jest taki, że większość odpadów i tak ląduje na wysypiskach, a teraz jest to baaardzo drogie.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 10 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~podróznik 95 6 miesięcy temuocena: 43% 

   ~jako - już widać że się nic nic nie orientujesz. Dyrektywy: Gospodarka odpadowa i recykling z 22 maja 2018. Każde państwo nie robi jak chce, wbrew temu co mówisz ale musi stosować choćby pojemniki oznaczone mikroprocesorami i systemem ich odczytu i zapisu (to wykończyło Mrówki) > Co ma robić każde z państw członkowskich jest szczegółowo opisane, tylko najwieksze fimy zajmujace sie odpadami sa w stanie sie dostosować i to zabija konkurencję. A za te wymogi ostatecznie muszą zapłacić klienci na końcu. Tak jak za podwyżki UE opłat za CO2 płacisz w cenie prądu więcej.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jako 94 6 miesięcy temuocena: 67% 

   @ podróżnik - nie, to nie tak. Pojemniki, chipy - wszystko ok, ale nikt Ci nie każe mieć 5 pojemników. Możesz mieć 3, jak w innych państwach, byleby potem zostały wydzielone frakcje. Inne państwa potrafią oddzielić papier. metal i plastik z jednego pojemnika a my nie, robimy to lokatorami. Mrówki nie muszą odbierać śmieci - mogłyby segregować te, kto im coś przywiezie. Oddzielać metal od plastiku, albo z plastiku wybierać czysty (bo taki da się sprzedać, a brudny trudno). Ale u nas się nie da. Nie zwalaj na UE, bo te same przepisy są we wszystkich państwach, a jakoś inni robią to inaczej niż w Polsce.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MaxSegregatus 93 6 miesięcy temuocena: 64% 

   Warunkiem sine qua non zmian na lepsze - są zmiany ustrojowe filarów gospodarki odpadami w Polsce w kierunku implementacji sprawdzonych reguł systemowych z krajów „starej dwunastki” - dlatego uparcie TRZEBA TO UŚWIADAMIAĆ NIEUSTANNIE bo dotyczy comiesięcznych obligatoryjnych opłat polskich rodzin. Dlaczego mimo galopujących comiesięcznych opłat za śmieci – Polsce nadal zagrażają kary za brak osiągnięcia unijnych wymogów? Otóż w krajach Unii Europejskiej comiesięczne opłaty za śmieci zasilają lokalne administracje samorządowe które budują i utrzymują publiczne systemy gospodarki odpadami komunalnymi. Jest to tak zwany system naturalnego monopolu gminnego określany jako "in house". Osiągnięcia tego systemu, w którym tylko 10 procent odpadów trafia na składowanie - są podstawą unijnych wymogów dla całej Wspólnoty Europejskiej. U nas aferałowie uparli się aby comiesięczne opłaty polskich rodzin omijały samorządy i zasilały fundusz zysków firm kręcących lody na

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~UrsynowskiGad 92 6 miesięcy temuocena: 14% 

   O i to jest przynajmniej rozsądna i szczera wypowiedź o lewackiej UE, daję plusa chociaż mam pewnie inne poglądy niż Segregatus. Albo będziemy sami sortować, albo "stara dwunastka" posortuje nas tak, że niewiele z nas zostanie :) mówię tutaj przenośnie, nie tylko o odpadkach.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 25 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bur 91 6 miesięcy temuocena: 80% 

   Tylko wg zużycia wody!!!

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ania5 90 6 miesięcy temuocena: 100% 

   jeden lokal mieszkalny 60 zł miesięcznie a np znana pizzeria przy KEN, która wytwarza dziennie tyle śmieci co ten lokal, niekiedy zawala śmieciami cały śmietnik, bo to butelki, kartony, słoje itd. 120 zł miesięcznie to jest dopiero sprawiedliwość

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 89 6 miesięcy temuocena: 100% 

   właśnie też "lekutko" zdziwiła mnie ta zryczłtowana wycena od firm. Firma płaci zryczałtowane ok. 170 zł za rok (w moim pismie ze SM tak stoi) a mieszkaniec ok. 65 zł miesiecznie od lokalu, niezależnie od zamieszkiwanych tam osób. Czyli, emerytka w kawalerce placi tyle samo, co 5-osobowa rodzina, z niemowlakami, produkujacymi codziennie pampersy, i wielokrotnie wiecej, niz firma. Komus się na głowę upadło?? pisuarska sprawiedliwość i "śmieci solidarnościowe"?

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 17 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~UrsynowskiGad 88 6 miesięcy temuocena: 12% 

   @issaa: eee, słaby wpis! Jest tylko "pisuar" musisz jeszcze coś koniecznie dodać ze słowem "suweren" i "patologia 500+" żeby tym z Nowogrodzkiej aż buty spadły z wrażenia :)

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 23 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jako 87 6 miesięcy temuocena: 84% 

   @ ursynowskigad Wystarczy, że spojrzysz w lustro, jak co dzień i zobaczysz te wszystkie obelgi których się dopominasz. pisior, patologia, lepszy sort suwerena, ja bym dopisał prawdziwy polak patriota katolik. Istota marzenie. Tylko jakoś nie możesz znaleźć zrozumienia na tym forum. Odpijasz sobie schizy na tvp.info?

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 16 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 86 6 miesięcy temuocena: 79% 

   ~UrsynowskiGad, a cos w temacie? smieci? niestety ale to dzieki uchwalom PISSu zawdzieczamy te podwyzki, a nie "dzieki" Ratuszowi. Przykrosc taka... Wystarczy "doczytac"...tyle, że to trzeba troche wiekszego wysiłku niz przekazy od prezesa... ps. tez cie nie lubie ale przynamniej wlosow z czola nie odgarniam....jak twoja funfelka

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 11 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~UrsynowskiGad 85 6 miesięcy temuocena: 14% 

   @jako: przeglądasz się co dzień w lustrze, prawdziwy europejczyk, nowoczesny narcyz. Ja bym dopisał, że zrozumienie możesz uzyskać tylko na forum a nie w realu. W Walentynki zamiast być z dziewczyną siedzisz na forum oglądając tvn24?

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~UrsynowskiGad 84 6 miesięcy temuocena: 16% 

   Jak leminżerkę łatwo podpuścić... Dowalił mi z tym "suwerenem", jakby tu się odegrać pomyślała issaa, i nagle zapaliła się lampka: przecież mogę napisać PiS przez dwa S!

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 83 6 miesięcy temuocena: 80% 

   ~UrsynowskiGad. 'drogi gadzie'...wejdź sobie na strone miasta ( stołecznego Warszawy) i poczytaj, skąd wziely sie podwyżki. Sa tam odnosniki, adresy i wytłumaczenie (czasem warto poczytac cos innego niz przekazy dnia...) I bez osobistych wycieczek, proszę...podwojne SS pisze od kilku lat, wszedzie. A na pewno od urodzin idola w lesie, z zamawianiem piwa....(w postaci wyciagnietniej ręki)..cóż...to nie ja to piwo zamawialam i nie ja muszę je wypijać.... a myslenia nigdy dosyc, gadzie...

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 12 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~UrsynowskiGad 82 6 miesięcy temuocena: 11% 

   @issaa: no wiem, wiem, tylko nie rozumiem dlaczego wcześniej napisałaś że "też" mnie nie lubisz:) w każdym razie dozo w innym wątku..

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 81 6 miesięcy temuocena: 82% 

   ~UrsynowskiGad, napisalam tak albowiem ty też mnie nie lubisz. A na pewno we wszystkich postach tu. Troszke prześmiewczo. Tak bardziej - nic bardziej osobistego i tylko na potrzeby tego wątku. Taka figura stylistyczna.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Annaa 80 6 miesięcy temuocena: 100% 

   A może warto zorientować się jak rozwiązano problem opłat za śmieci w innych miastach.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~... 79 6 miesięcy temuocena: 77% 

   W tej dyskusji widzę, że każdy widzi tylko czubek własnego nosa i krytykuje te zasady naliczania opłaty, które dla niego byłyby niekorzystne (z uwagi na metraż / ilość osób / zużycie wody / segregacje). I jednoczenie nie proponuje żadnej dobrej (miarodajnej / sprawiedliwej / taniej / prostej) metody naliczania opłaty za śmieci. To ze za śmieci będzie płacić się więcej to już wiadomo i trzeba to przeżyć, teraz tylko pytania jak to dobrze rozliczać.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~UrsynowskiGad 78 6 miesięcy temuocena: 14% 

   To prawda, ale ciągnąc dalej z wątku poniżej, warto wyraźnie zaznaczyć że te wyższe opłaty są konsekwencją należenia Polski do UE, a nie tego która polska partia kontroluje rząd, a która samorząd.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 24 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 77 6 miesięcy temuocena: 85% 

   osobiscie to byłabym nawet za tym, żeby przyjrzeć się innym krajom - nigdzie nie ma tak restrykcyjnych przepisow. No ale czego wymagać od obecnych "ustawodawców" z jedynie slusznej przewodniej partii

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 11 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ares 76 6 miesięcy temuocena: 30% 

   Karać to można za niesegregowaniu w domku jednorodzinnym a nie w bloku. Prostacki złodziejski numer Trzaskowskiego i jego przybocznej ekipy.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~... 75 6 miesięcy temuocena: 73% 

   Jak widzę komentarz, że to wina Trzaskowskiego to już wiem, że próżno tu szukać merytorycznej dyskusji. Szerszego spojrzenia na otoczenie i świat życzę, a w telewizorze większej ilości programów informacyjnych niż te z TVP

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 22 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~rybak 74 6 miesięcy temuocena: 59% 

   I po co tyle szumu ? Już niebawem czekają nas inne, bardziej dotkliwe podwyżki, i co? Zapewne znowu wina Tuska i Trzaskowskiego ? Jednopartyjne bezmózgi bez wiedzy gdzie jest haczyk !

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zwykły obserwator 73 6 miesięcy temuocena: 16% 

   Neurobiałki wybrały to mają za swoje. Ratusz i Dzielnice mają kasy jak lodu, największe budżety w historii, ale to tylko do odwirowania i ukatrupiania komunikacji Miasta, tu Burmistrz wyróżnia się skutecznością na obu polach. Taki paradoks, im więcej kasy tym upodlenie neurobiałków większe. Ale uwielbienie Burmistrza narasta, ot ciekawostka. Ciasto domowe przynoszą, szok. Nie posiadają się ze szczęścia, he, he. A to chyba syndrom sztokholmski, he, he.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 26 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jako 72 6 miesięcy temuocena: 79% 

   a jaki Ty masz syndrom? Moskiewsko-żoliborski?

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 23 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~... 71 6 miesięcy temuocena: 86% 

   On ma syndrom neurobialkowy. Co temat to pisze i tym samym. Obsesje to ciężki orzech do zgryzienia, należy współczuć by nie powodować u objętego nimi większej destrukcji. Ale da się leczyć, trzymam kciuki!

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 25 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Niezwykła ... 70 6 miesięcy temuocena: 100% 

   Hehehe

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ulala 69 6 miesięcy temuocena: 60% 

   Jeśli suma za wywóz śmieci byłaby uzależniona od ilości zużywanej wody, to gratuluję pomysłu, przecież i tak Polacy do czyścioszków nie należą.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~UrsynowskiGad 68 6 miesięcy temuocena: 25% 

   Takie wypowiedzi są bardzo niedobre, bo prowadzą do logicznego wniosku, że jedne narody są czystsze od innych.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~b.ry. 67 6 miesięcy temuocena: 57% 

   Śmieci kosztują. Na wydatki za auto jakoś ludzie nie narzekają, a byle naprawa to kilkaset zł. Produkujemy za dużo śmieci i teraz płacz. Co ma Trzaskowski robić, dopłacać z własnej kieszeni?! Oczywiście lepiej płacić od osoby, ale jak to ustalić gdy np. zameldowana jest jedna, a mieszka kilku wynajmujących.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wewe 66 6 miesięcy temuocena: 50% 

   No jakoś by się dało np.każda osoba pracująca w Wawie musi przedstawić dokument gdzie płaci za śmieci. Oczywiście to biurokracja. Ale przesyłanie co pół roku danych o zużyciu wody i aktualizacja ceny za śmieci w oparciu o zużyte metry chyba nie mniejszą.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ares 65 6 miesięcy temuocena: 75% 

   Dostają posegregowane surowce wtórne za które biorą grzyby hajs. Co do pozostałych śmieci zakładając produkcję śmieci w domu na poziomie około 8-10 worków na miesiąc ich wywóz i utylizacja statystycznie miedzy 6 a 8 złotych za jeden wyrzucony worek śmieci -rzy 100 lokalach mieszkalnych w bloku to 6500 zł od bloku za podjechanie śmieciarką kilka razy w miesiącu - naprawdę aż tyle to kosztuje ? BTW co z mieszkaniami w których nie ma lokatora ? Za co ta opłata ? Za sąsiada ?

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~... 64 6 miesięcy temuocena: 79% 

   Jak lokatora nie ma, zużycia wody brak, opłaty za śmieci brak (lub jest bardzo niska). To kolejny powód dlatego by powiązać opłatę śmieciowa z zużyciem mediów.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 11 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piotrek44 63 6 miesięcy temuocena: 79% 

   Zawsze pozostaje jeszcze jedna możliwość: naliczanie smieci od zużycia wody (np. 5-10 zł od m3 wody) jako opłata domyślna. A jeśli tego nie chcesz, zgłaszasz administratorowi i wybierasz stały ryczałt za śmieci rzędu 60-100 zł i już.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Majki 62 6 miesięcy temuocena: 100% 

   Pan Piotr na Prezydenta : ) jedyna słuszna i sprawiedliwa opcja to płacenie od zużycia wody. Taka prawda... Jeśli komuś się nie podoba to płaci max stawkę.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piotr44 61 6 miesięcy temuocena: 74% 

   Jedziecie czasem po samorządzie ale kwestia wyższych kosztów śmieci i zasady segregacji to raczej pokłosie dobrej zmiany i panowania ograniczonych PiSuarów.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~UrsynowskiGad 60 6 miesięcy temuocena: 19% 

   PiS musiał wdrożyć odpowiednie dyrektywy unijne, tyle w temacie.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~... 59 6 miesięcy temuocena: 75% 

   UrsynowskiGad - dokładnie, zgoda. Ale po co w takim razie tutaj wycierać sobie gębę PO czy Trzaskowskim??

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 12 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~UrsynowskiGad 58 6 miesięcy temuocena: 15% 

   PO i Trzaskowskim bez sensu. Ale już ktoś zapatrzony w brukselskich urzędników ma okazję pewne rzeczy przemyśleć.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piotrek44 57 6 miesięcy temuocena: 100% 

   Niezależnie od tego w jaki sposób opłata ta będzie naliczana (ilość osób w domu? Zużycie wody? Zużycie prądu? Metraż?) to w skali większej grupy ludzi (miasto) opłata będzie dawała tyle samo pieniędzy w skali tej grupy (nie liczcie na to ze będzie taniej). Problem tylko w tym jak opłatę naliczać. Za metrażem są ci którzy maja małe M lub duże rodziny. Przeciwni opłacie od ilości osób są duże rodziny, podobnie z opłata wg zużycia wody. Ale uważam ze i tak opłata za śmieci pochodna od ilości wody jest sprawiedliwa (jesteś w domu = zużywasz wodę = produkujesz śmieci / jest Was więcej = zwykle więcej wody = raczej więcej śmieci / wyjechałeś = woda zakręcona = za śmieci płacisz mniej bo cię nie ma itp). Jeśli ktoś uważa inaczej, niech proponuje inne naliczanie ale szczelne (czyli nie deklaracja osób bo to ludzie zaniżają), nie oznaczanie worków (każdy może podrzucić inne), nie otwieranie kodami na workach śmietnika (kto zapłaci za dostosowanie i zabezpieczenie wiaty?), bez ochroniarza obok

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Papi 56 6 miesięcy temuocena: 50% 

   Ale jeżeli rodzina jest w pracy, lub w szkole przedszkolu i pracy i większość posiłków jedzą właśnie w szkole, przedszkolu, katering, następnie wracają do domu i kapią się oraz pióra ciuchy to jednak zużywają dużo wody ale produkują mało śmieci. Jako 6 osobowa rodzina w domu jednorodzinnym wystawiam kosz z plastik/metal raz w miesiącu, więcej nie jesteśmy w stanie produkować , ale sąsiadki emerytka z rodzicami wiekowymi wystawia kosze co tydzień , to zużycie wody to idiotyzm, mówię z doświadczenia. Problemem jest produkcja opakowań jednorazowych i wszechobecny plastik , potrzeba rekonstrukcji prawa w kwestii producentów śmieci i ciężar powinni ponosić właśnie Oni a nie konsument liczony od zużycia wody.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~... 55 6 miesięcy temuocena: 100% 

   Jak są w pracy to mniej wody w domu zużyją czyli i mniej zapłacą. Poza tym jeśli w pracy śmiecą (pudełka po cateringu) to te śmieci tez trzeba obsłużyć - wiec nie widzę problemu by zapłacili. To są ich śmieci a nie firmy

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ImielinCity 54 6 miesięcy temuocena: 71% 

   Witam, Ustalenie stawki na poziomie 65,00 zł jest niczym innym, jak ukłonem w stronę bogatszego elektoratu, tzn. biedniejsi składają się na bogatszych, którzy mieszkają w większych lokalach. Proszę Państwa, to polityka oparta na hipokryzji Ratusza i zbijanie kapitału wszelkiej maści. Tyle w tym temacie. Pozdrawiam

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piotrek44 53 6 miesięcy temuocena: 57% 

   Dalej wierzysz ze gdyby władze w Warszawie miał PiS płaciłbys grosze za śmieci? Współczuje!! A nie, przepraszam, daliby Ci program ŚMIECI+ i odbierali z Twojego mieszkania za darmo...

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ares 52 6 miesięcy temuocena: 67% 

   Chyba raczej ukłon w kierunku rodzin wielodzietnych a nie bogatych czy samotnych

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~saa 51 6 miesięcy temuocena: 67% 

   ~ImielinCity, akurat to wynika z uchwały PISS, wystarczy wejsc na strone miasta i tam jest dokladny odnosnik, panie "sówerenie" pisiorski.... (a nie z "hipokryzji Ratusza)

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mieszkaniec os jary 50 6 miesięcy temuocena: 50% 

   administratorka z osiedla jary od trzech tygodni zamawia dodatkowy pojemnik na papier , tylko efektu nie widać. jakie działania podjęła spóldzielnia osiedla jary kiedy z przepełnionych pojemników wysypywały się nieodebrane przez suez odpady recyklingowe

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~margo 49 6 miesięcy temuocena: 85% 

   Taaaa..... SM Wyżyny wymieniło wiaty śmietnikowe w ubiegłym roku tylko nic z tego nie wynika. Nie są zamykane w żaden sposób, dostęp jest otwarty, no i oczywiście ilościowo dominują pojemniki na śmieci zmieszane, które w większości stoją puste a na papier i plastik przeznaczono po 2 szt. na każdą z frakcji.... Efekt - wiecznie są przepełnione i nawet jak ktoś chce wyrzucić posegregowane plastiki i papier to nie ma gdzie! Pan Makohin bajki opowiada albo osiedlowych śmietników nie widział na oczy!

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natolinczyk 48 6 miesięcy temuocena: 49% 

   Zużycie wody jest najlepszym sposobem wyliczania opłaty za śmieci. Poza tym dodatkowo ... oszczędzasz wodę, mniej zapłacisz za śmieci. Nie ma cię? Brak zużycia wody, brak opłaty za śmieci itp.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wasser 47 6 miesięcy temuocena: 57% 

   Nie, nie jest. Zuzycie wody generuje smieci?

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 21 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natolinczyk 46 6 miesięcy temuocena: 41% 

   Nie. Im więcej wody zużywasz tym raczej więcej ludzi tam mieszka. A tym samym więcej śmieci. Podobnie byłoby pewnie z użyciem prądu.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 11 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wasser 45 6 miesięcy temuocena: 63% 

   Owszem. Musze sie kąpać, prać, zmywać, podlewać rośliny, spuszczać wodę z kiblu. Ponoc mam nie kupowac wody w plastikowej butelce, tylko pic kranówę. Tylko dlaczego od tego zużycia ma byc uzależniona opłata za śmieci.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 17 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natolinczyk 44 6 miesięcy temuocena: 42% 

   Wasser - od czego wg Ciebie w takim razie uzależnić opłatę??? Deklarowana ilość osób? Bez sensu bo czesc ludzi oszukuje? Metraż? Tez nie jest sprawiedliwy i nie ma związku ze śmieciami. Wg mnie zużycie mediów (woda, prąd) jest jakos kompatybilne z ilością śmieci.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 10 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wasser 43 6 miesięcy temuocena: 54% 

   Nie, nie jest. Można zużywać wodę i mieć mało śmieci. Można tez zużywać mało wody, kąpać się i pranie robić raz w tygodniu a śmieci generować w pytę. Jeśli po zużyciu wody można zidentyfikować liczbę zamieszkałych, to w czym był problem zrobić to wcześniej i zweryfikować z deklarowaną liczba osób. Śmieci generują ludzie, nie zużyta woda. Płacić to się powinno za worki. Widziałeś proponowaną stawkę za śmieci za 1m3 zużytej wody?

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 14 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wasser 42 6 miesięcy temuocena: 63% 

   W lesznowoli za śmieci selektywne jest 11,85 zł za m3 wody (nieselektywne 23,70 zł). 4 osobowa rodzina nawet oszczędzając zużywa ze 12-15m3 wody miesięcznie.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 12 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natolinczyk 41 6 miesięcy temuocena: 41% 

   Za worki?? Hehe, musiałbyś strażnika mieć przy każdym śmietniku. Podaj inną najlepsza wg Ciebie metodę bo ta jest b.słaba. Jeśli 4 osobowa wskazana przez Ciebie rodzina zużywa miesięcznie 12-15 m3 wody to niech się zastanowi jak marnuje te wodę i dlaczego płaci aż około 150-200 zł miesięcznie za wodę. Zużyje mniej wody to i mniej za śmieci zapłaci.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natolinczyk 40 6 miesięcy temuocena: 18% 

   A może tez po prostu przyzwyczailiśmy się ze śmieci są tanie (tzn mało się za nie płaci) i w tym jest problem? Traktujmy śmieci jak inne media - prąd, gaz, wodę. Zużywamy to płacimy. Produkujemy śmieci - tez płacimy. Tak jak nie dziwi nas rachunek za prąd rzędu 100-200 zł miesięcznie tak i za śmieci przyjdzie nam zapłacić 50-100 zł.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wasser 39 6 miesięcy temuocena: 64% 

   12 m3 za wode dla 4 osób to wg Ciebie dużo? A to sorry, 3 m3 na osobe przy oszczednym uzywaniu to norma, wiec wole nie pytac jak czesto u Ciebie jest kapiel czy pranie. Po drugie, to ma byc oplata za smieci a nie kolejna oplata czy wręcz karanie za zuzycie wody,wiec zdecyduj o co Ci chodzi. Uwielbiam ten mentorski ton - "niech się ludzie nauczą". I cyk ich podatkami. Faktem jest, ze rodzinie przyjdzie placic za smieci nie 50-100 zl, ale przynajmniej 150 zł - 200 zł. I to jest jedyny powod dla ktorego ktos chce u nas to wprowadzać. Ta cena nie ma nic wspólnego z faktycznymi kosztami śmieci. Ktos se tylko szuka frajerów do strzyżenia.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Yzurak 38 6 miesięcy temuocena: 27% 

   W piździszewie w Polsce wprowadzono tasmy z kodami kreskowymi. Wiazesz i zaciskasz tym worek, kod otwiera klape smietnika. Smietnik jest monitorowany. Wiadomo kto ile razy otwiera, wiadomo czyj jest worek.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wewe 37 6 miesięcy temuocena: 78% 

   ~~ Natolińczyk 3 m3 na osobę to marnotrawstwo? Jeżeli codzienną kąpiel uważasz za marnotrawstwo to ja będę marnotrawił dalej. Przypominam tylko, że kiedyś był ryczałt ogólnopolski na poziomie 7m3/osobę.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wewe 36 6 miesięcy temuocena: 73% 

   A przy rozliczaniu wg wody nie ma możliwości oszukiwania lub rażąco błędnych naliczeń? Przykłady: - brak licznika wody (czy maja płacić za 7 m3/osoby bo taki nadal chyba ryczałt funkcjonuje)? - pojedyńcze domy - kto bedzie kontrolował ile zużyto wody? A może ma studnię i miejskiej wody nie będzie zużywał? - niesprawny wodomierz - ile trzeba wtedy zapłcić? Może będzie się opłaciło uszkodzić wodomierz lub nie pozwolić do jego odczytu/ - kto bedzie przekazywał ratuszowi dane i w jakim cyklu? Płacimy za prognozy czy za faktyczne zużycie? To ostatnie jest rozliczane w różnych okresach (np. rok lub pół), w różnych miesiącach - co z tzw. wodą techniczną? A może mała wspólnota pozaniża zużycie wody wszystkim, wrzucając to w wodę techniczną? Metod oszustw i błędów jest duż. Nie mniej niż przy metodzie wg osób zamieszkałych. A ją mozna zmodyfikować i ulepszyć, chociaż zawsze będzie jak każda inna w niektórych sytuacjach zawodna

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~... 35 6 miesięcy temuocena: 67% 

   Brak licznika wody? Żaden problem. Albo go zakładasz albo płacisz spory stały ryczałt za śmieci.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wewe 34 6 miesięcy temuocena: 43% 

   O tym czy jest licznik nie decyduje mieszkaniec - a spółdzielnia, wspólnota, zarząd komunalny itp. To przeciez chyba oczywiste.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~... 33 6 miesięcy temuocena: 80% 

   To można naciskać na spółdzielnie by wodomierze założyć. Moi rodzice w starym bloku spółdzielczym od dobrych kilku lat maja wodomierze, maja tez podzielniki ciepła. Tak wiec da się. Tylko mam wrażenie ze czesc mieszkańców bloków spółdzielczych woli ryczałty - boja się obliczania wg wodomierzy czy mierników ciepła. Trzeba nauczyć się żyć z głowa, ekonomicznie itp. W używaniu wody czy ciepła (zasady wietrzenia mieszkania itp) tez potrzeba nieco inteligencji.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~tina 32 6 miesięcy temuocena: 92% 

   Jedynie odbiór śmieci spod drzwi mieszkania, tak jak to robił ECON, umożliwi prawidłową segregację i nie będzie anonimowego podrzucania. Poz tym nie ma czegoś takiego jak odpowiedzialność zbiorowa. W takiej sytuacji mieszkańcy nie powinni w ogóle płacić. Część kosztów powinni przejąć producenci np.butelek plastikowych i płacić dodatkowy podatek za zaśmiecanie środowiska.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Hahaha 31 6 miesięcy temuocena: 32% 

   Specjalne gratulacje i podziękowania dla bezmózgich lemingów.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jako 30 6 miesięcy temuocena: 53% 

   idź się popłakać na tvp.info, tam Cię przytulą i pocałują pisiorze A potem zapytaj swojego kulawego prezesa dlaczego taki durny system wprowadził. Tak tak jełopie, to twoje pisiorki każą dzielić śmieci na 17 frakcji a część jeszcze zawozić osobiście po PSZOKÓW. Więc serdeczne dzięki mega bezmózgi dzbanie.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 17 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Olo 29 6 miesięcy temuocena: 66% 

   Przecież w naliczaniu opłaty za śmieci w zależności od zużycia wody nie chodzi o to, że ktoś weźmie dłuższą kąpiel i od razu mu rachunek za śmieci wzrośnie. Istnieje coś takiego jak średnie zużycie wody. Tu chodzi o ustalenie, ile osób mieszka w danym lokalu. Jest to o wiele sprawiedliwsze rozwiązanie, niż pobieranie 65/130 złotych od samotnych. A poza tym uczy oszczędzania wody, co w naszym klimacie i przy naszych warunkach geologicznych jest jeszcze ważniejsze niż sortowanie śmieci.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ekolog 28 6 miesięcy temuocena: 62% 

   Mi tez sie podoba powiazanie smieci z woda.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 16 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wasser 27 6 miesięcy temuocena: 58% 

   Tak? A ile zuzywacie wody miesiecznie?

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 11 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ekologgg 26 6 miesięcy temuocena: 75% 

   Wasser: przy okazji zaczniesz wode oszczedzac. Nie produkuj sie juz ile to byl kiedys limit ogolnopolski. Oplata za smieci, ktora ma pozytywny wplyw na zmniejszone zuzycie wody to zloty srodek.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 25 6 miesięcy temuocena: 0% 

   ~Ekolog, a MNIE!!! (a nie mi, bo chyba "ci sie nie podoba?") się nie podoba. Bo np., ja biore kapiel 2x dziennie - ale smieci przy tym nie produkuje, bo niby jakie??? KRETYŃSKI PRZELICZNIK i tyle. Równie dobrze mozna uzależnic oplatę za smieci, od ilosci puszczanych bąkow albo beknięć....chore...

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ja 24 6 miesięcy temuocena: 88% 

   Czy odpowiedzialność zbiorowa jest w ogóle zgodna z prawem? Poważnie pytam. Jak nie, to zaskarżyć do sądu.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~inedar 23 6 miesięcy temu

   Jeśli jest zgodna z prawem, to trzeba zaproponować kilka kolejnych... np. jeśli urzędnik przyjmie łapówkę, to wszyscy pozostali urzędnicy w danym mieście muszą zapłacić 5000 kary. Trzeba walczyć z łapownictwem, czyż nie?

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kurkawodna 22 6 miesięcy temuocena: 82% 

   hehe, proponuję powołać obywatelską straż śmieciową. Najlepiej kilku starych UBeków lub moherowych babć dokarmiających ptaszki spleśniałym rozmoczonym chlebem. Będą kontrolować zawartość wyrzucanych śmieci i ew. nakładających kary na mocy jaśnie panującego baltazara gąbki z krainy deszczowców.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wanda LLU 21 6 miesięcy temuocena: 10% 

   Ludzie ma Ursynowie w większości mają socjalistyczna mentalność. Sortowanie śmieci? Ale o cooo chooodzi? Niestety, pokolenia lat 40-60 nie zmienia się.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~UrsynowskiGad 20 6 miesięcy temuocena: 96% 

   Tu już dochodzimy do absurdu. Właśnie odgórne narzucanie żeby mieszkańcy sami sortowali jest "socjalistyczne". "Kapitalistycznie" jest wtedy, kiedy sortowanie przejmuje kilka wyspecjalizowanych, konkurujących ze sobą firm.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 22 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~irfy 19 6 miesięcy temuocena: 88% 

   Nie ma bardziej bolszewickich przepisów od tego "sortowania śmieci". Odgórne narzucenie, bez możliwości sprzeciwu? Jest. Wymuszanie przeznaczania części mieszkania na wory z różnym rodzajem śmieci? Jest. Całkowita pogarda dla własności prywatnej. Dziwne, że jeszcze nie zaczęli ludziom dokwaterowywać obcych. Odpowiedzialność zbiorowa? Jest! Zaraz zacznie się to, co komuna uwielbiała najbardziej. Donosicielstwo. W połowie przypadków bezpodstawne. A później korupcja i jeszcze większy syf, bo ludzie zaczną wkładać wszystko do jednego wora a ten wór w nocy wywalać gdzie popadnie. Tym się skończy ten "bolszewicki ekologizm".

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 15 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~UrsynowskiGad 18 6 miesięcy temuocena: 73% 

   Plus decydowanie, czym mam jeździć, jak się odżywiać. Oraz opisane już przez Orwella odwrócenie pojęć: kontrolę nazywają liberalizmem, neokomunizm nowoczesnością, a wolność jednostki to zacofanie.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 11 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~natolińczyk 17 6 miesięcy temuocena: 69% 

   Rano wyrzucałem odpadki bio. W pojemniku - przeznaczonym na kompost - znajdowały się takie odpadki... w foliówkach typu zrywka. I teraz ja mam płacić 130zł/m-c, bo jakiś tuman wrzucił obierki z warzyw w foliówce do brązowego pojemnika??? Spółdzielnia "Przy Metrze" - orientować się!

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynol 16 6 miesięcy temuocena: 92% 

   Sporo tych śmieci to podrzutki "sąsiadów" z okolicznych domków w kierunku Piaseczna. Już dwa razy obcy samochód (piszę obcy, bo z reguły wiemy i rozpoznajemy swoich sąsiadów) z rejestracją WPI.... opróżniał bagażnik do naszej altanki. Zapytałem czy mieszka w bloku 7 (a takiego tu nie ma - taka podpucha to była), odpowiedział, że tak. Następnym zrobię zdjęcie - nie będzie obcy śmieci nam podrzucał! Proponuję tak wszystkim, róbcie zdjęcia - jak to swój to się nie obrazi bo i nie ma o co, a obcy zapłaci z nawiązką!

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ekolog 15 6 miesięcy temuocena: 94% 

   Czy mamy w Wawie juz mafie smieciowa ? Kilka lat temu czytalem o Neopolu, tam za smieci wziely sie grupy przestepcze. Czy w Wawie tez tak jest ? Kto stoi za tymi firmami, kto stoi za debilnym sposobem sortowania ?

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Bieda 14 6 miesięcy temuocena: 58% 

   "Moja mama mieszka w 30-metrowej kawalerce i teraz miesięcznie będzie płaciła tyle, ile wcześniej za pół roku. Jej sąsiedzi z trójką dzieci, też tyle zapłacą, choć wyprodukują co najmniej pięć razy tyle śmieci. Czy to sprawiedliwe?" A czy Pani mama jest jedną z osób w wieku 60-80 (80%) które głosowało na Trzaskowskiego?

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 29 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wewe 13 6 miesięcy temuocena: 45% 

   Wiele elementów działalności miasta mi sie nie podoba. Ale ustawa to nie Trzaskowski a Sejm czyli PIS. Mieszkańcy dopłacają do knajp, hoteli, zakładów usługowych. Rząd nie podjął żadnych działań żeby obniżyć koszty przetwarzania śmieci.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 26 32 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wewe 12 6 miesięcy temuocena: 35% 

   Poza tym dotąd elektorat starszy głosował zawsze na PIS, chyba, że ostatnio coś się zmieniło?

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 12 22 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Bieda 11 6 miesięcy temuocena: 65% 

   wewe czy zuza oto jest pytanie adres IP odpowie ci na nie że to ta sama osoba!

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 13 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Hehehe 10 6 miesięcy temuocena: 40% 

   do wewe - wina rządu??? Nie orientujesz się, czy celowo wprowadzasz w błąd. W innych miastach podwyżek nie ma lub są minimalne. Warszawianie muszą płacić za fanaberie ratusza i za wywózkę nieczystości z Czajki, która jest fuszerką.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 10 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jako 9 6 miesięcy temuocena: 65% 

   @hehe ochłoń i zmień kanał, bo kur wizja Cię całkowicie już ogłupiła i oderwała od rzeczywistości

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 11 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zuza 8 6 miesięcy temuocena: 41% 

   Niestety nie ma sprawiedliwej metody. Jedyna sensowna to od osoby - ale tu sie pojawiają nadużycia. Od wody ma też swoje wady - karani są często myjący się , piorący itp. Osoba która myje sie raz na kilka dni zapłaci mało. Tak więc ilość wody też nie jest proporcjonalna do ilości śmieci. Można zużywać mało wody a produkować dużo śmieci (np. rodzina myjaca się rzadko i zamawiająca jedzenie w fastfoodach nadal może zapłacić mniej niż jedna osoba gotująca w domu). Mimo wszystko wydaje mi się, że względnie najlepszy jest stary system od osoby.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 22 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jac. 7 6 miesięcy temuocena: 42% 

   Od osoby też nie jest do końca sprawiedliwa. Samotny posiadacz stumetrowego mieszkania statystycznie konsumuje więcej NA OSOBĘ (podkreślenie) niż pięcioosobowa rodzina - bo po prostu ma więcej środków do dyspozycji per capita. Konsumuje więcej, więc i więcej produkuje śmieci. Żadnego i prostego i sprawiedliwego rozwiązania tu nie ma.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 11 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zuza 6 6 miesięcy temuocena: 64% 

   Jac zgadzam się z tym co napisałeś. Mimo wszystkich niedoskonałości system od osoby uważam za najlepszy W opisanym przez Ciebie przypadku można wprowadzić dodatkowe czynniki w naliczaniu. Tylko że byłoby to mało zrozumiałe dla większości i .... dalej nie do końca sprawiedliwe.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 14 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piotrek44 5 6 miesięcy temuocena: 100% 

   Zadeklarujemy jedna osobę a mieszjać będą 4 osoby. Można? Można!

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wewe 4 6 miesięcy temuocena: 50% 

   ~~ Pitrek oczywiście obecnie tak może się zdarzyć. Ale przecież można system uszczelnić (jakieś dodatkowe deklaracje, ew. kary itp.). Można przyjąć że np. od 50,60 czy 80 metrów opłata bedzie pobierana za co najmniej 2 osoby. Mozna wprowadzić system kombinowany. Np. połowa zbieranej opłaty pochodzi od ilości osób, połowa od zużycia wody. Albo jeszcze dorzucimy metraż (wtedy po 1/3). Ale to komplikuje system. A ze swoich doświadczeń powiem ci, że wiele spółdzielni nie jest w stanie rozliczyć poprawnie zużycia wody w swoich zasobach.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Irfy 3 6 miesięcy temuocena: 100% 

   Znakomity pomysł. Na efekty nie trzeba będzie długo czekać. Albo w ramach odpowiedzialności zbiorowej wszyscy będą co miesiąc płacić "podwójną stawkę", bo zawsze znajdzie się ktoś, kto się pomyli i wtedy całą tę (idiotyczną zresztą) segregację trafi szlag, bo po cholerę mam się męczyć z fafnastoma worami w mieszkaniu, jeśli to i tak nic nie daje? Alternatywą będzie wyjazd ze śmieciami gdziekolwiek i wywalenie w przydrożnym rowie albo gdzieś w lesie. Osobiście bym tak nie robił, ale jestem przekonany, że znajdzie się mnóstwo chętnych. W ten sposób problem "segregacji i wywozu" rozwiąże się sam. Śmietniki będą uroczo puste a okoliczne rowy nieuroczo pełne.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 26 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jot 2 6 miesięcy temuocena: 0% 

   Ale co mieszkańcom bloków da wyrzucanie śmieci w przydrożne rowy? I tak płacimy za sam przyjazd ekipy zabierającej śmieci, a nie za ilość tych śmieci? Chyba, że się mylę?

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Irfy 1 6 miesięcy temuocena: 86% 

   @jot Da im to, że śmieci będą "perfekcyjnie posegregowane", w bardzo prosty sposób. Otóż większość wypnie się na jakąkolwiek "segregację", tylko walnie wszystko jak leci do wielkiego wora a potem wywali go gdzie popadnie. A reszta, którym jeszcze będzie się chciało segregować, czyli pięć osób na krzyż z całego budynku zadba o to, żeby ich śmieci były ładnie posegregowane i wszyscy płacili niższe opłaty. Tak się zawsze kończą takie bolszewickie bzdety, szczególnie w kraju, którego mieszkańcy są wyjątkowo zaprawieni w bojach z debilizmem "władzy".

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3464 sekundy
  REKLAMAA2-NZOZ-Triclinium—01-08—-31-08-2020