Zamknij

Spółdzielnie z Ursynowa: Nowa opłata za śmieci niesprawiedliwa i krzywdząca

12:25, 13.02.2020 Anna Łobocka Aktualizacja: 12:41, 13.02.2020
Skomentuj SK SK

Za niecałe trzy tygodnie mieszkańców Warszawy czekają nieprzyjemne zmiany. Od 1 marca drastycznie rosną opłaty za wywóz śmieci, zaostrzone zostaną też zasady segregacji i wprowadzona odpowiedzialność zbiorowa. Sprawdziliśmy, co ursynowskie spółdzielnie mieszkaniowe planują, by uchronić mieszkańców przed podwójnymi opłatami.

Nowe stawki uchwalone przez stołecznych radnych za wywóz śmieci są wysokie - w blokach to 65 złotych od mieszkania, a w domach jednorodzinnych 94 złote. W obu przypadkach opłata nie będzie zależała od liczby osób zamieszkałych. Ta zmiana oburza wielu mieszkańców Warszawy, uderza bowiem w starsze samotne osoby o niskich dochodach. 

- Moja mama mieszka w 30-metrowej kawalerce i teraz miesięcznie będzie płaciła tyle, ile wcześniej za pół roku. Jej sąsiedzi z trójką dzieci, też tyle zapłacą, choć wyprodukują co najmniej pięć razy tyle śmieci. Czy to sprawiedliwe? - pyta pani Maja.

Podobne głosy słychać w ursynowskich spóldzielniach mieszkaniowych. "Na Skraju" napisała nawet do swoich członków list, w którym obok informacji o podwyżce i karach za brak segregacji, przypomina, że jest tylko poborcą opłaty za śmieci, którą w całości przelewa na konto miasta. 

Jako władze Spółdzielni uważamy, że opłata jest niesprawiedliwa społecznie i wręcz krzywdząca dla dużej części naszych mieszkańców szczególnie tych, którzy prowadzą jednoosobowe gospodarstwa domowe. 

- napisały władze spółdzielni "Na Skraju". 

Wysoka kara za niesegregowanie

Ale podwyżka opłat to nie wszystko. Równie duże emocje budzi decyzja radnych o drastycznej karze finansowej za brak segregacji śmieci. Gdy choć jeden mieszkaniec bloku wrzuci odpady do niewłaściwego pojemnika, cały budynek może zapłacić za ich odbiór powójną stawkę - czyli 130 złotych od mieszkania. 

Ursynowskie spółdzielnie zapowiadają, że oprócz informowania mieszkańców o odpowiedzialności zbiorowej i wysokich karach, będą też maksymalnie ułatwiać segregację, poprzez przebudowę altan śmietnikowych. 

- Chcemy, aby pomieściły się w nich wszystkie pojemniki umożliwiające właściwą segregację nieczystości z podziałem na poszczególne frakcje oraz z odpowiednim oznaczeniem otworów wrzutowych w formie czytelnych tabliczek z rodzajem odpadów - informuje Krzysztof Berliński, prezes spółdzielni "Stokłosy".

Z kolei w spółdzielni "Jary" każdy gospodarz domu będzie dodatkowo pilnował teminowości odbioru śmieci. Przez opóźnienia pojemniki są wypełnione do granic możliwości i o wrzuceniu czegokolwiek do nich nie ma nawet mowy.

Zależy nam na tym, żeby mieszkańcy mieli pojemniki i nie musieli stawiać śmieci na ziemi, lub wrzucać tam gdzie jest miejsce. Nie mogą być karani za czyjąś opieszałość. Każde opóźnienie odbioru jest zgłaszane na 19115 - mówi Dariusz Urbaniak z "Jarów". 

Śmieci jak kukułcze jajo

Takie działania nie rozwiążą jednak innego problemu - procederu podrzucania śmieci do spółdzielczych wiat przez osoby postronne, często spoza Warszawy. W kontenerach lądują nie tylko worki z niesegregowanymi śmieciami, ale też opony, stare meble, czy gruz po remoncie. Pozbycie się tego problemu to nie lada wyzwanie, któremu zarządy spółdzielni muszą stawić czoła. W przeciwnym wypadku za podrzucone, nieposegregowane odpady podwójnie zapłacą Bogu ducha winni lokatorzy.

- Trwają ustalenia, jak uchronić naszych mieszkańców przed ponoszeniem kosztów za podrzucanie niesortowanych śmieci. Nie możemy pozwolić, aby kontenery stały na zewnątrz, wiaty muszą być zamknięte i dobrze oświetlone. Będziemy na bieżąco kontrolować sytuację - zapewnia Hanna Wawrzyńczak ze Spółdzielni Mieszkaniowo-Budowlanej "Imielin".

Podobne zapewnienia słyszymy w spółdzielni "Wyżyny". - Wymieniamy wiaty, chcemy, aby były zamknięte i dostępne tylko dla naszych lokatorów - mówi wiceprezes Piotr Makohin.

Gdy te wszystkie działania nie odniosą skutku, to karą dla mieszklańców będzie nie tylko podwójna opłata. Źle posegregowane śmieci będą zalegać w altanie, bo śmieciarka ich nie odbierze. Taka sytuacja wydarzyła się już w grudniu ubiegłego roku. Przy ul. Teligi firma Suez nie odebrała śmieci, a na kontenerze zostawiła naklejkę z napisem: "Uwaga! Nie odebrano z powodu zmieszania różnych frakcji odpadów". Kto w takiej sytuacji ma uporządkować śmieci w ogólnodostępnej wiacie na dużym osiedlu? 

- My tego na pewno nie będziemy robić i tolerować takich zdarzeń. Wyrzucimy na drogę, niech zbierają. Cały ten system jest nieprzemyślany, a do tego bardzo niesprawiedliwy, obciążający mieszkańców finansowo i stosujący odpowiedzialność zbiorową. To musi być zmienione! - słyszymy w jednej z ursynowskich spółdzielni mieszkaniowych.

W środę wiceprezydent Michał Olszewski zapowiedział, że miasto będzie się przygotowywać do innego systemu poboru opłat za odpady - wg zużycia wody. Nie wiadomo jednak kiedy taki system mógłby wejść w życie.

(Anna Łobocka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(100)

IrfyIrfy

26 0

Znakomity pomysł. Na efekty nie trzeba będzie długo czekać. Albo w ramach odpowiedzialności zbiorowej wszyscy będą co miesiąc płacić "podwójną stawkę", bo zawsze znajdzie się ktoś, kto się pomyli i wtedy całą tę (idiotyczną zresztą) segregację trafi szlag, bo po cholerę mam się męczyć z fafnastoma worami w mieszkaniu, jeśli to i tak nic nie daje? Alternatywą będzie wyjazd ze śmieciami gdziekolwiek i wywalenie w przydrożnym rowie albo gdzieś w lesie. Osobiście bym tak nie robił, ale jestem przekonany, że znajdzie się mnóstwo chętnych. W ten sposób problem "segregacji i wywozu" rozwiąże się sam. Śmietniki będą uroczo puste a okoliczne rowy nieuroczo pełne. 13:08, 13.02.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

jotjot

0 1

Ale co mieszkańcom bloków da wyrzucanie śmieci w przydrożne rowy? I tak płacimy za sam przyjazd ekipy zabierającej śmieci, a nie za ilość tych śmieci? Chyba, że się mylę? 21:20, 13.02.2020


IrfyIrfy

6 1

@jot
Da im to, że śmieci będą "perfekcyjnie posegregowane", w bardzo prosty sposób. Otóż większość wypnie się na jakąkolwiek "segregację", tylko walnie wszystko jak leci do wielkiego wora a potem wywali go gdzie popadnie. A reszta, którym jeszcze będzie się chciało segregować, czyli pięć osób na krzyż z całego budynku zadba o to, żeby ich śmieci były ładnie posegregowane i wszyscy płacili niższe opłaty. Tak się zawsze kończą takie bolszewickie bzdety, szczególnie w kraju, którego mieszkańcy są wyjątkowo zaprawieni w bojach z debilizmem "władzy". 22:52, 13.02.2020


reo

zuzazuza

15 22

Niestety nie ma sprawiedliwej metody. Jedyna sensowna to od osoby - ale tu sie pojawiają nadużycia.
Od wody ma też swoje wady - karani są często myjący się , piorący itp. Osoba która myje sie raz na kilka dni zapłaci mało. Tak więc ilość wody też nie jest proporcjonalna do ilości śmieci. Można zużywać mało wody a produkować dużo śmieci (np. rodzina myjaca się rzadko i zamawiająca jedzenie w fastfoodach nadal może zapłacić mniej niż jedna osoba gotująca w domu).
Mimo wszystko wydaje mi się, że względnie najlepszy jest stary system od osoby. 13:48, 13.02.2020

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

jac.jac.

11 15

Od osoby też nie jest do końca sprawiedliwa. Samotny posiadacz stumetrowego mieszkania statystycznie konsumuje więcej NA OSOBĘ (podkreślenie) niż pięcioosobowa rodzina - bo po prostu ma więcej środków do dyspozycji per capita. Konsumuje więcej, więc i więcej produkuje śmieci. Żadnego i prostego i sprawiedliwego rozwiązania tu nie ma. 14:25, 13.02.2020


ZuzaZuza

14 8

Jac zgadzam się z tym co napisałeś. Mimo wszystkich niedoskonałości system od osoby uważam za najlepszy
W opisanym przez Ciebie przypadku można wprowadzić dodatkowe czynniki w naliczaniu. Tylko że byłoby to mało zrozumiałe dla większości i .... dalej nie do końca sprawiedliwe. 14:45, 13.02.2020


Piotrek44Piotrek44

2 0

Zadeklarujemy jedna osobę a mieszjać będą 4 osoby. Można? Można! 10:49, 14.02.2020


wewewewe

1 1

~~ Pitrek oczywiście obecnie tak może się zdarzyć. Ale przecież można system uszczelnić (jakieś dodatkowe deklaracje, ew. kary itp.). Można przyjąć że np. od 50,60 czy 80 metrów opłata bedzie pobierana za co najmniej 2 osoby.
Mozna wprowadzić system kombinowany. Np. połowa zbieranej opłaty pochodzi od ilości osób, połowa od zużycia wody. Albo jeszcze dorzucimy metraż (wtedy po 1/3). Ale to komplikuje system.
A ze swoich doświadczeń powiem ci, że wiele spółdzielni nie jest w stanie rozliczyć poprawnie zużycia wody w swoich zasobach. 12:01, 14.02.2020


BiedaBieda

29 21

"Moja mama mieszka w 30-metrowej kawalerce i teraz miesięcznie będzie płaciła tyle, ile wcześniej za pół roku. Jej sąsiedzi z trójką dzieci, też tyle zapłacą, choć wyprodukują co najmniej pięć razy tyle śmieci. Czy to sprawiedliwe?" A czy Pani mama jest jedną z osób w wieku 60-80 (80%) które głosowało na Trzaskowskiego? 13:51, 13.02.2020

Odpowiedzi:5
Odpowiedz

wewewewe

26 32

Wiele elementów działalności miasta mi sie nie podoba. Ale ustawa to nie Trzaskowski a Sejm czyli PIS. Mieszkańcy dopłacają do knajp, hoteli, zakładów usługowych. Rząd nie podjął żadnych działań żeby obniżyć koszty przetwarzania śmieci. 14:06, 13.02.2020


wewewewe

12 22

Poza tym dotąd elektorat starszy głosował zawsze na PIS, chyba, że ostatnio coś się zmieniło? 14:08, 13.02.2020


BiedaBieda

13 7

wewe czy zuza oto jest pytanie adres IP odpowie ci na nie że to ta sama osoba! 14:15, 13.02.2020


HeheheHehehe

10 15

do wewe - wina rządu??? Nie orientujesz się, czy celowo wprowadzasz w błąd. W innych miastach podwyżek nie ma lub są minimalne. Warszawianie muszą płacić za fanaberie ratusza i za wywózkę nieczystości z Czajki, która jest fuszerką. 19:44, 13.02.2020


jakojako

11 6

@hehe ochłoń i zmień kanał, bo kur wizja Cię całkowicie już ogłupiła i oderwała od rzeczywistości 21:45, 13.02.2020


EkologEkolog

16 1

Czy mamy w Wawie juz mafie smieciowa ? Kilka lat temu czytalem o Neopolu, tam za smieci wziely sie grupy przestepcze.
Czy w Wawie tez tak jest ? Kto stoi za tymi firmami, kto stoi za debilnym sposobem sortowania ? 15:39, 13.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UrsynolUrsynol

11 1

Sporo tych śmieci to podrzutki "sąsiadów" z okolicznych domków w kierunku Piaseczna. Już dwa razy obcy samochód (piszę obcy, bo z reguły wiemy i rozpoznajemy swoich sąsiadów) z rejestracją WPI.... opróżniał bagażnik do naszej altanki. Zapytałem czy mieszka w bloku 7 (a takiego tu nie ma - taka podpucha to była), odpowiedział, że tak. Następnym zrobię zdjęcie - nie będzie obcy śmieci nam podrzucał! Proponuję tak wszystkim, róbcie zdjęcia - jak to swój to się nie obrazi bo i nie ma o co, a obcy zapłaci z nawiązką! 15:54, 13.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

natolińczyknatolińczyk

9 4

Rano wyrzucałem odpadki bio. W pojemniku - przeznaczonym na kompost - znajdowały się takie odpadki... w foliówkach typu zrywka. I teraz ja mam płacić 130zł/m-c, bo jakiś tuman wrzucił obierki z warzyw w foliówce do brązowego pojemnika??? Spółdzielnia "Przy Metrze" - orientować się! 17:08, 13.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wanda LLUWanda LLU

2 19

Ludzie ma Ursynowie w większości mają socjalistyczna mentalność. Sortowanie śmieci? Ale o cooo chooodzi? Niestety, pokolenia lat 40-60 nie zmienia się. 17:40, 13.02.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

UrsynowskiGadUrsynowskiGad

22 1

Tu już dochodzimy do absurdu. Właśnie odgórne narzucanie żeby mieszkańcy sami sortowali jest "socjalistyczne". "Kapitalistycznie" jest wtedy, kiedy sortowanie przejmuje kilka wyspecjalizowanych, konkurujących ze sobą firm. 18:02, 13.02.2020


irfyirfy

15 2

Nie ma bardziej bolszewickich przepisów od tego "sortowania śmieci". Odgórne narzucenie, bez możliwości sprzeciwu? Jest. Wymuszanie przeznaczania części mieszkania na wory z różnym rodzajem śmieci? Jest. Całkowita pogarda dla własności prywatnej. Dziwne, że jeszcze nie zaczęli ludziom dokwaterowywać obcych. Odpowiedzialność zbiorowa? Jest! Zaraz zacznie się to, co komuna uwielbiała najbardziej. Donosicielstwo. W połowie przypadków bezpodstawne. A później korupcja i jeszcze większy syf, bo ludzie zaczną wkładać wszystko do jednego wora a ten wór w nocy wywalać gdzie popadnie. Tym się skończy ten "bolszewicki ekologizm". 19:39, 13.02.2020


UrsynowskiGadUrsynowskiGad

11 4

Plus decydowanie, czym mam jeździć, jak się odżywiać. Oraz opisane już przez Orwella odwrócenie pojęć: kontrolę nazywają liberalizmem, neokomunizm nowoczesnością, a wolność jednostki to zacofanie. 20:04, 13.02.2020


kurkawodnakurkawodna

14 3

hehe, proponuję powołać obywatelską straż śmieciową. Najlepiej kilku starych UBeków lub moherowych babć dokarmiających ptaszki spleśniałym rozmoczonym chlebem. Będą kontrolować zawartość wyrzucanych śmieci i ew. nakładających kary na mocy jaśnie panującego baltazara gąbki z krainy deszczowców. 17:44, 13.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JaJa

14 2

Czy odpowiedzialność zbiorowa jest w ogóle zgodna z prawem? Poważnie pytam. Jak nie, to zaskarżyć do sądu. 18:10, 13.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

inedarinedar

0 0

Jeśli jest zgodna z prawem, to trzeba zaproponować kilka kolejnych... np. jeśli urzędnik przyjmie łapówkę, to wszyscy pozostali urzędnicy w danym mieście muszą zapłacić 5000 kary. Trzeba walczyć z łapownictwem, czyż nie? 16:01, 16.02.2020


OloOlo

21 11

Przecież w naliczaniu opłaty za śmieci w zależności od zużycia wody nie chodzi o to, że ktoś weźmie dłuższą kąpiel i od razu mu rachunek za śmieci wzrośnie. Istnieje coś takiego jak średnie zużycie wody. Tu chodzi o ustalenie, ile osób mieszka w danym lokalu. Jest to o wiele sprawiedliwsze rozwiązanie, niż pobieranie 65/130 złotych od samotnych. A poza tym uczy oszczędzania wody, co w naszym klimacie i przy naszych warunkach geologicznych jest jeszcze ważniejsze niż sortowanie śmieci. 18:56, 13.02.2020

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

EkologEkolog

16 10

Mi tez sie podoba powiazanie smieci z woda. 20:14, 13.02.2020


WasserWasser

11 8

Tak? A ile zuzywacie wody miesiecznie? 20:20, 13.02.2020


EkologggEkologgg

3 1

Wasser: przy okazji zaczniesz wode oszczedzac. Nie produkuj sie juz ile to byl kiedys limit ogolnopolski. Oplata za smieci, ktora ma pozytywny wplyw na zmniejszone zuzycie wody to zloty srodek. 13:39, 14.02.2020


issaaissaa

0 1

~Ekolog, a MNIE!!! (a nie mi, bo chyba "ci sie nie podoba?") się nie podoba. Bo np., ja biore kapiel 2x dziennie - ale smieci przy tym nie produkuje, bo niby jakie???
KRETYŃSKI PRZELICZNIK i tyle.
Równie dobrze mozna uzależnic oplatę za smieci, od ilosci puszczanych bąkow albo beknięć....chore... 21:28, 14.02.2020


HahahaHahaha

8 17

Specjalne gratulacje i podziękowania dla bezmózgich lemingów. 19:38, 13.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

jakojako

17 15

idź się popłakać na tvp.info, tam Cię przytulą i pocałują pisiorze
A potem zapytaj swojego kulawego prezesa dlaczego taki durny system wprowadził. Tak tak jełopie, to twoje pisiorki każą dzielić śmieci na 17 frakcji a część jeszcze zawozić osobiście po PSZOKÓW. Więc serdeczne dzięki mega bezmózgi dzbanie. 21:43, 13.02.2020


tinatina

12 1

Jedynie odbiór śmieci spod drzwi mieszkania, tak jak to robił ECON, umożliwi prawidłową segregację i nie będzie anonimowego podrzucania. Poz tym nie ma czegoś takiego jak odpowiedzialność zbiorowa. W takiej sytuacji mieszkańcy nie powinni w ogóle płacić. Część kosztów powinni przejąć producenci np.butelek plastikowych i płacić dodatkowy podatek za zaśmiecanie środowiska. 19:57, 13.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NatolinczykNatolinczyk

18 19

Zużycie wody jest najlepszym sposobem wyliczania opłaty za śmieci. Poza tym dodatkowo ... oszczędzasz wodę, mniej zapłacisz za śmieci. Nie ma cię? Brak zużycia wody, brak opłaty za śmieci itp. 20:25, 13.02.2020

Odpowiedzi:15
Odpowiedz

WasserWasser

21 16

Nie, nie jest. Zuzycie wody generuje smieci?
20:30, 13.02.2020


NatolinczykNatolinczyk

11 16

Nie. Im więcej wody zużywasz tym raczej więcej ludzi tam mieszka. A tym samym więcej śmieci. Podobnie byłoby pewnie z użyciem prądu. 22:05, 13.02.2020


WasserWasser

17 10

Owszem. Musze sie kąpać, prać, zmywać, podlewać rośliny, spuszczać wodę z kiblu. Ponoc mam nie kupowac wody w plastikowej butelce, tylko pic kranówę. Tylko dlaczego od tego zużycia ma byc uzależniona opłata za śmieci. 22:31, 13.02.2020


NatolinczykNatolinczyk

10 14

Wasser - od czego wg Ciebie w takim razie uzależnić opłatę??? Deklarowana ilość osób? Bez sensu bo czesc ludzi oszukuje? Metraż? Tez nie jest sprawiedliwy i nie ma związku ze śmieciami. Wg mnie zużycie mediów (woda, prąd) jest jakos kompatybilne z ilością śmieci. 23:23, 13.02.2020


WasserWasser

14 12

Nie, nie jest. Można zużywać wodę i mieć mało śmieci. Można tez zużywać mało wody, kąpać się i pranie robić raz w tygodniu a śmieci generować w pytę.
Jeśli po zużyciu wody można zidentyfikować liczbę zamieszkałych, to w czym był problem zrobić to wcześniej i zweryfikować z deklarowaną liczba osób. Śmieci generują ludzie, nie zużyta woda. Płacić to się powinno za worki.
Widziałeś proponowaną stawkę za śmieci za 1m3 zużytej wody? 00:09, 14.02.2020


WasserWasser

12 7

W lesznowoli za śmieci selektywne jest 11,85 zł za m3 wody (nieselektywne 23,70 zł). 4 osobowa rodzina nawet oszczędzając zużywa ze 12-15m3 wody miesięcznie. 00:21, 14.02.2020


NatolinczykNatolinczyk

9 13

Za worki?? Hehe, musiałbyś strażnika mieć przy każdym śmietniku. Podaj inną najlepsza wg Ciebie metodę bo ta jest b.słaba. Jeśli 4 osobowa wskazana przez Ciebie rodzina zużywa miesięcznie 12-15 m3 wody to niech się zastanowi jak marnuje te wodę i dlaczego płaci aż około 150-200 zł miesięcznie za wodę. Zużyje mniej wody to i mniej za śmieci zapłaci. 01:03, 14.02.2020


NatolinczykNatolinczyk

4 18

A może tez po prostu przyzwyczailiśmy się ze śmieci są tanie (tzn mało się za nie płaci) i w tym jest problem? Traktujmy śmieci jak inne media - prąd, gaz, wodę. Zużywamy to płacimy. Produkujemy śmieci - tez płacimy. Tak jak nie dziwi nas rachunek za prąd rzędu 100-200 zł miesięcznie tak i za śmieci przyjdzie nam zapłacić 50-100 zł. 01:08, 14.02.2020


WasserWasser

9 5

12 m3 za wode dla 4 osób to wg Ciebie dużo? A to sorry, 3 m3 na osobe przy oszczednym uzywaniu to norma, wiec wole nie pytac jak czesto u Ciebie jest kapiel czy pranie.
Po drugie, to ma byc oplata za smieci a nie kolejna oplata czy wręcz karanie za zuzycie wody,wiec zdecyduj o co Ci chodzi. Uwielbiam ten mentorski ton - "niech się ludzie nauczą". I cyk ich podatkami.
Faktem jest, ze rodzinie przyjdzie placic za smieci nie 50-100 zl, ale przynajmniej 150 zł - 200 zł. I to jest jedyny powod dla ktorego ktos chce u nas to wprowadzać. Ta cena nie ma nic wspólnego z faktycznymi kosztami śmieci. Ktos se tylko szuka frajerów do strzyżenia. 07:18, 14.02.2020


YzurakYzurak

3 8

W piździszewie w Polsce wprowadzono tasmy z kodami kreskowymi. Wiazesz i zaciskasz tym worek, kod otwiera klape smietnika. Smietnik jest monitorowany. Wiadomo kto ile razy otwiera, wiadomo czyj jest worek. 07:30, 14.02.2020


wewewewe

7 2

~~ Natolińczyk 3 m3 na osobę to marnotrawstwo? Jeżeli codzienną kąpiel uważasz za marnotrawstwo to ja będę marnotrawił dalej. Przypominam tylko, że kiedyś był ryczałt ogólnopolski na poziomie 7m3/osobę. 09:50, 14.02.2020


wewewewe

8 3

A przy rozliczaniu wg wody nie ma możliwości oszukiwania lub rażąco błędnych naliczeń? Przykłady:
- brak licznika wody (czy maja płacić za 7 m3/osoby bo taki nadal chyba ryczałt funkcjonuje)?
- pojedyńcze domy - kto bedzie kontrolował ile zużyto wody? A może ma studnię i miejskiej wody nie będzie zużywał?
- niesprawny wodomierz - ile trzeba wtedy zapłcić? Może będzie się opłaciło uszkodzić wodomierz lub nie pozwolić do jego odczytu/
- kto bedzie przekazywał ratuszowi dane i w jakim cyklu? Płacimy za prognozy czy za faktyczne zużycie? To ostatnie jest rozliczane w różnych okresach (np. rok lub pół), w różnych miesiącach
- co z tzw. wodą techniczną? A może mała wspólnota pozaniża zużycie wody wszystkim, wrzucając to w wodę techniczną?
Metod oszustw i błędów jest duż. Nie mniej niż przy metodzie wg osób zamieszkałych. A ją mozna zmodyfikować i ulepszyć, chociaż zawsze będzie jak każda inna w niektórych sytuacjach zawodna 09:58, 14.02.2020


......

8 4

Brak licznika wody? Żaden problem. Albo go zakładasz albo płacisz spory stały ryczałt za śmieci. 11:16, 14.02.2020


wewewewe

3 4

O tym czy jest licznik nie decyduje mieszkaniec - a spółdzielnia, wspólnota, zarząd komunalny itp. To przeciez chyba oczywiste. 11:56, 14.02.2020


......

4 1

To można naciskać na spółdzielnie by wodomierze założyć. Moi rodzice w starym bloku spółdzielczym od dobrych kilku lat maja wodomierze, maja tez podzielniki ciepła. Tak wiec da się. Tylko mam wrażenie ze czesc mieszkańców bloków spółdzielczych woli ryczałty - boja się obliczania wg wodomierzy czy mierników ciepła. Trzeba nauczyć się żyć z głowa, ekonomicznie itp. W używaniu wody czy ciepła (zasady wietrzenia mieszkania itp) tez potrzeba nieco inteligencji. 15:38, 14.02.2020


margomargo

11 2

Taaaa..... SM Wyżyny wymieniło wiaty śmietnikowe w ubiegłym roku tylko nic z tego nie wynika. Nie są zamykane w żaden sposób, dostęp jest otwarty, no i oczywiście ilościowo dominują pojemniki na śmieci zmieszane, które w większości stoją puste a na papier i plastik przeznaczono po 2 szt. na każdą z frakcji.... Efekt - wiecznie są przepełnione i nawet jak ktoś chce wyrzucić posegregowane plastiki i papier to nie ma gdzie! Pan Makohin bajki opowiada albo osiedlowych śmietników nie widział na oczy! 21:00, 13.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mieszkaniec os jarymieszkaniec os jary

1 1

administratorka z osiedla jary od trzech tygodni zamawia dodatkowy pojemnik na papier , tylko efektu nie widać.
jakie działania podjęła spóldzielnia osiedla jary kiedy z przepełnionych pojemników wysypywały się nieodebrane przez suez odpady recyklingowe 08:55, 14.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ImielinCityImielinCity

10 4

Witam,

Ustalenie stawki na poziomie 65,00 zł jest niczym innym, jak ukłonem w stronę bogatszego elektoratu, tzn. biedniejsi składają się na bogatszych, którzy mieszkają w większych lokalach. Proszę Państwa, to polityka oparta na hipokryzji Ratusza i zbijanie kapitału wszelkiej maści. Tyle w tym temacie.
Pozdrawiam 09:46, 14.02.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

Piotrek44Piotrek44

8 6

Dalej wierzysz ze gdyby władze w Warszawie miał PiS płaciłbys grosze za śmieci? Współczuje!! A nie, przepraszam, daliby Ci program ŚMIECI+ i odbierali z Twojego mieszkania za darmo... 10:45, 14.02.2020


AresAres

2 1

Chyba raczej ukłon w kierunku rodzin wielodzietnych a nie bogatych czy samotnych 14:44, 14.02.2020


saasaa

2 1

~ImielinCity, akurat to wynika z uchwały PISS, wystarczy wejsc na strone miasta i tam jest dokladny odnosnik, panie "sówerenie" pisiorski.... (a nie z "hipokryzji Ratusza) 21:15, 14.02.2020


Piotrek44Piotrek44

12 0

Niezależnie od tego w jaki sposób opłata ta będzie naliczana (ilość osób w domu? Zużycie wody? Zużycie prądu? Metraż?) to w skali większej grupy ludzi (miasto) opłata będzie dawała tyle samo pieniędzy w skali tej grupy (nie liczcie na to ze będzie taniej). Problem tylko w tym jak opłatę naliczać. Za metrażem są ci którzy maja małe M lub duże rodziny. Przeciwni opłacie od ilości osób są duże rodziny, podobnie z opłata wg zużycia wody. Ale uważam ze i tak opłata za śmieci pochodna od ilości wody jest sprawiedliwa (jesteś w domu = zużywasz wodę = produkujesz śmieci / jest Was więcej = zwykle więcej wody = raczej więcej śmieci / wyjechałeś = woda zakręcona = za śmieci płacisz mniej bo cię nie ma itp). Jeśli ktoś uważa inaczej, niech proponuje inne naliczanie ale szczelne (czyli nie deklaracja osób bo to ludzie zaniżają), nie oznaczanie worków (każdy może podrzucić inne), nie otwieranie kodami na workach śmietnika (kto zapłaci za dostosowanie i zabezpieczenie wiaty?), bez ochroniarza obok 10:42, 14.02.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

PapiPapi

1 1

Ale jeżeli rodzina jest w pracy, lub w szkole przedszkolu i pracy i większość posiłków jedzą właśnie w szkole, przedszkolu, katering, następnie wracają do domu i kapią się oraz pióra ciuchy to jednak zużywają dużo wody ale produkują mało śmieci. Jako 6 osobowa rodzina w domu jednorodzinnym wystawiam kosz z plastik/metal raz w miesiącu, więcej nie jesteśmy w stanie produkować , ale sąsiadki emerytka z rodzicami wiekowymi wystawia kosze co tydzień , to zużycie wody to idiotyzm, mówię z doświadczenia. Problemem jest produkcja opakowań jednorazowych i wszechobecny plastik , potrzeba rekonstrukcji prawa w kwestii producentów śmieci i ciężar powinni ponosić właśnie Oni a nie konsument liczony od zużycia wody. 16:42, 14.02.2020


......

1 0

Jak są w pracy to mniej wody w domu zużyją czyli i mniej zapłacą. Poza tym jeśli w pracy śmiecą (pudełka po cateringu) to te śmieci tez trzeba obsłużyć - wiec nie widzę problemu by zapłacili. To są ich śmieci a nie firmy 01:08, 15.02.2020


Piotr44Piotr44

17 6

Jedziecie czasem po samorządzie ale kwestia wyższych kosztów śmieci i zasady segregacji to raczej pokłosie dobrej zmiany i panowania ograniczonych PiSuarów. 10:44, 14.02.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

UrsynowskiGadUrsynowskiGad

4 17

PiS musiał wdrożyć odpowiednie dyrektywy unijne, tyle w temacie. 14:26, 14.02.2020


......

12 4

UrsynowskiGad - dokładnie, zgoda. Ale po co w takim razie tutaj wycierać sobie gębę PO czy Trzaskowskim?? 15:46, 14.02.2020


UrsynowskiGadUrsynowskiGad

3 17

PO i Trzaskowskim bez sensu. Ale już ktoś zapatrzony w brukselskich urzędników ma okazję pewne rzeczy przemyśleć. 16:19, 14.02.2020


Piotrek44Piotrek44

11 3

Zawsze pozostaje jeszcze jedna możliwość: naliczanie smieci od zużycia wody (np. 5-10 zł od m3 wody) jako opłata domyślna. A jeśli tego nie chcesz, zgłaszasz administratorowi i wybierasz stały ryczałt za śmieci rzędu 60-100 zł i już. 10:52, 14.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MajkiMajki

1 0

Pan Piotr na Prezydenta : ) jedyna słuszna i sprawiedliwa opcja to płacenie od zużycia wody. Taka prawda... Jeśli komuś się nie podoba to płaci max stawkę. 12:35, 15.02.2020


b.ry.b.ry.

8 6

Śmieci kosztują. Na wydatki za auto jakoś ludzie nie narzekają, a byle naprawa to kilkaset zł. Produkujemy za dużo śmieci i teraz płacz. Co ma Trzaskowski robić, dopłacać z własnej kieszeni?! Oczywiście lepiej płacić od osoby, ale jak to ustalić gdy np. zameldowana jest jedna, a mieszka kilku wynajmujących. 12:33, 14.02.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

WeweWewe

4 4

No jakoś by się dało np.każda osoba pracująca w Wawie musi przedstawić dokument gdzie płaci za śmieci. Oczywiście to biurokracja. Ale przesyłanie co pół roku danych o zużyciu wody i aktualizacja ceny za śmieci w oparciu o zużyte metry chyba nie mniejszą. 13:20, 14.02.2020


AresAres

3 1

Dostają posegregowane surowce wtórne za które biorą grzyby hajs.
Co do pozostałych śmieci zakładając produkcję śmieci w domu na poziomie około 8-10 worków na miesiąc ich wywóz i utylizacja statystycznie miedzy 6 a 8 złotych za jeden wyrzucony worek śmieci -rzy 100 lokalach mieszkalnych w bloku to 6500 zł od bloku za podjechanie śmieciarką kilka razy w miesiącu - naprawdę aż tyle to kosztuje ?
BTW co z mieszkaniami w których nie ma lokatora ? Za co ta opłata ? Za sąsiada ? 14:42, 14.02.2020


......

11 3

Jak lokatora nie ma, zużycia wody brak, opłaty za śmieci brak (lub jest bardzo niska). To kolejny powód dlatego by powiązać opłatę śmieciowa z zużyciem mediów. 15:44, 14.02.2020


ulalaulala

6 4

Jeśli suma za wywóz śmieci byłaby uzależniona od ilości zużywanej wody, to gratuluję pomysłu, przecież i tak Polacy do czyścioszków nie należą. 13:39, 14.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

UrsynowskiGadUrsynowskiGad

6 18

Takie wypowiedzi są bardzo niedobre, bo prowadzą do logicznego wniosku, że jedne narody są czystsze od innych. 14:43, 14.02.2020


zwykły obserwatorzwykły obserwator

5 26

Neurobiałki wybrały to mają za swoje. Ratusz i Dzielnice mają kasy jak lodu, największe budżety w historii, ale to tylko do odwirowania i ukatrupiania komunikacji Miasta, tu Burmistrz wyróżnia się skutecznością na obu polach. Taki paradoks, im więcej kasy tym upodlenie neurobiałków większe. Ale uwielbienie Burmistrza narasta, ot ciekawostka. Ciasto domowe przynoszą, szok. Nie posiadają się ze szczęścia, he, he. A to chyba syndrom sztokholmski, he, he. 13:57, 14.02.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

jakojako

23 6

a jaki Ty masz syndrom? Moskiewsko-żoliborski? 14:09, 14.02.2020


......

25 4

On ma syndrom neurobialkowy. Co temat to pisze i tym samym. Obsesje to ciężki orzech do zgryzienia, należy współczuć by nie powodować u objętego nimi większej destrukcji. Ale da się leczyć, trzymam kciuki! 15:34, 14.02.2020


Niezwykła ...Niezwykła ...

2 0

Hehehe 15:41, 14.02.2020


rybakrybak

10 7

I po co tyle szumu ?
Już niebawem czekają nas inne, bardziej dotkliwe podwyżki, i co?
Zapewne znowu wina Tuska i Trzaskowskiego ?
Jednopartyjne bezmózgi bez wiedzy gdzie jest haczyk ! 14:32, 14.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AresAres

9 21

Karać to można za niesegregowaniu w domku jednorodzinnym a nie w bloku.
Prostacki złodziejski numer Trzaskowskiego i jego przybocznej ekipy. 14:32, 14.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

......

22 8

Jak widzę komentarz, że to wina Trzaskowskiego to już wiem, że próżno tu szukać merytorycznej dyskusji. Szerszego spojrzenia na otoczenie i świat życzę, a w telewizorze większej ilości programów informacyjnych niż te z TVP 15:31, 14.02.2020


......

10 3

W tej dyskusji widzę, że każdy widzi tylko czubek własnego nosa i krytykuje te zasady naliczania opłaty, które dla niego byłyby niekorzystne (z uwagi na metraż / ilość osób / zużycie wody / segregacje). I jednoczenie nie proponuje żadnej dobrej (miarodajnej / sprawiedliwej / taniej / prostej) metody naliczania opłaty za śmieci. To ze za śmieci będzie płacić się więcej to już wiadomo i trzeba to przeżyć, teraz tylko pytania jak to dobrze rozliczać. 15:41, 14.02.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

UrsynowskiGadUrsynowskiGad

4 24

To prawda, ale ciągnąc dalej z wątku poniżej, warto wyraźnie zaznaczyć że te wyższe opłaty są konsekwencją należenia Polski do UE, a nie tego która polska partia kontroluje rząd, a która samorząd. 16:37, 14.02.2020


issaaissaa

11 2

osobiscie to byłabym nawet za tym, żeby przyjrzeć się innym krajom - nigdzie nie ma tak restrykcyjnych przepisow.
No ale czego wymagać od obecnych "ustawodawców" z jedynie slusznej przewodniej partii 21:33, 14.02.2020


AnnaaAnnaa

3 0

A może warto zorientować się jak rozwiązano problem opłat za śmieci w innych miastach. 16:20, 14.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ania5ania5

13 0

jeden lokal mieszkalny 60 zł miesięcznie a np znana pizzeria przy KEN, która wytwarza dziennie tyle śmieci co ten lokal, niekiedy zawala śmieciami cały śmietnik, bo to butelki, kartony, słoje itd. 120 zł miesięcznie to jest dopiero sprawiedliwość 16:52, 14.02.2020

Odpowiedzi:9
Odpowiedz

issaaissaa

17 0

właśnie też "lekutko" zdziwiła mnie ta zryczłtowana wycena od firm.
Firma płaci zryczałtowane ok. 170 zł za rok (w moim pismie ze SM tak stoi) a mieszkaniec ok. 65 zł miesiecznie od lokalu, niezależnie od zamieszkiwanych tam osób.
Czyli, emerytka w kawalerce placi tyle samo, co 5-osobowa rodzina, z niemowlakami, produkujacymi codziennie pampersy, i wielokrotnie wiecej, niz firma.
Komus się na głowę upadło?? pisuarska sprawiedliwość i "śmieci solidarnościowe"? 21:09, 14.02.2020


UrsynowskiGadUrsynowskiGad

3 23

@issaa: eee, słaby wpis! Jest tylko "pisuar" musisz jeszcze coś koniecznie dodać ze słowem "suweren" i "patologia 500+" żeby tym z Nowogrodzkiej aż buty spadły z wrażenia :) 21:45, 14.02.2020


jakojako

16 3

@ ursynowskigad Wystarczy, że spojrzysz w lustro, jak co dzień i zobaczysz te wszystkie obelgi których się dopominasz. pisior, patologia, lepszy sort suwerena, ja bym dopisał prawdziwy polak patriota katolik. Istota marzenie. Tylko jakoś nie możesz znaleźć zrozumienia na tym forum. Odpijasz sobie schizy na tvp.info? 21:58, 14.02.2020


issaaissaa

11 3

~UrsynowskiGad, a cos w temacie? smieci?
niestety ale to dzieki uchwalom PISSu zawdzieczamy te podwyzki, a nie "dzieki" Ratuszowi. Przykrosc taka...
Wystarczy "doczytac"...tyle, że to trzeba troche wiekszego wysiłku niz przekazy od prezesa...
ps. tez cie nie lubie ale przynamniej wlosow z czola nie odgarniam....jak twoja funfelka 22:20, 14.02.2020


UrsynowskiGadUrsynowskiGad

3 18

@jako: przeglądasz się co dzień w lustrze, prawdziwy europejczyk, nowoczesny narcyz. Ja bym dopisał, że zrozumienie możesz uzyskać tylko na forum a nie w realu. W Walentynki zamiast być z dziewczyną siedzisz na forum oglądając tvn24? 22:26, 14.02.2020


UrsynowskiGadUrsynowskiGad

3 16

Jak leminżerkę łatwo podpuścić... Dowalił mi z tym "suwerenem", jakby tu się odegrać pomyślała issaa, i nagle zapaliła się lampka: przecież mogę napisać PiS przez dwa S! 22:33, 14.02.2020


issaaissaa

12 3

~UrsynowskiGad. 'drogi gadzie'...wejdź sobie na strone miasta ( stołecznego Warszawy) i poczytaj, skąd wziely sie podwyżki. Sa tam odnosniki, adresy i wytłumaczenie (czasem warto poczytac cos innego niz przekazy dnia...)
I bez osobistych wycieczek, proszę...podwojne SS pisze od kilku lat, wszedzie. A na pewno od urodzin idola w lesie, z zamawianiem piwa....(w postaci wyciagnietniej ręki)..cóż...to nie ja to piwo zamawialam i nie ja muszę je wypijać....
a myslenia nigdy dosyc, gadzie... 22:46, 14.02.2020


UrsynowskiGadUrsynowskiGad

2 16

@issaa: no wiem, wiem, tylko nie rozumiem dlaczego wcześniej napisałaś że "też" mnie nie lubisz:) w każdym razie dozo w innym wątku.. 23:01, 14.02.2020


issaaissaa

9 2

~UrsynowskiGad, napisalam tak albowiem ty też mnie nie lubisz. A na pewno we wszystkich postach tu. Troszke prześmiewczo. Tak bardziej - nic bardziej osobistego i tylko na potrzeby tego wątku. Taka figura stylistyczna. 23:05, 14.02.2020


burbur

20 5

Tylko wg zużycia wody!!! 19:54, 14.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MaxSegregatusMaxSegregatus

7 4

Warunkiem sine qua non zmian na lepsze - są zmiany ustrojowe filarów gospodarki odpadami w Polsce w kierunku implementacji sprawdzonych reguł systemowych z krajów „starej dwunastki” - dlatego uparcie TRZEBA TO UŚWIADAMIAĆ NIEUSTANNIE bo dotyczy comiesięcznych obligatoryjnych opłat polskich rodzin.
Dlaczego mimo galopujących comiesięcznych opłat za śmieci – Polsce nadal zagrażają kary za brak osiągnięcia unijnych wymogów? Otóż w krajach Unii Europejskiej comiesięczne opłaty za śmieci zasilają lokalne administracje samorządowe które budują i utrzymują publiczne systemy gospodarki odpadami komunalnymi. Jest to tak zwany system naturalnego monopolu gminnego określany jako "in house". Osiągnięcia tego systemu, w którym tylko 10 procent odpadów trafia na składowanie - są podstawą unijnych wymogów dla całej Wspólnoty Europejskiej. U nas aferałowie uparli się aby comiesięczne opłaty polskich rodzin omijały samorządy i zasilały fundusz zysków firm kręcących lody na 21:29, 14.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

UrsynowskiGadUrsynowskiGad

4 25

O i to jest przynajmniej rozsądna i szczera wypowiedź o lewackiej UE, daję plusa chociaż mam pewnie inne poglądy niż Segregatus. Albo będziemy sami sortować, albo "stara dwunastka" posortuje nas tak, że niewiele z nas zostanie :) mówię tutaj przenośnie, nie tylko o odpadkach. 22:02, 14.02.2020


podróżnikpodróżnik

18 27

A wystaczy przeczytać przeczytać raport UOKiK w sprawie podwyżek za śmieci a nie jakieś polityczne propagandówki. Mazowieckie ma najdroższe opłaty przez nieuchwalenie planu gospodarki odpadami (WPGO), za którego przygotowanie odpowiada Sejmik Województwa. Bezpośrednio na podwyżki wpływa ustawa przetargowa z 2011 i przepisy dostosowania do dyrektyw unijnych do 2020 które mieliśmy osiągnąć. Obwinianie PiS to nieudaolna propaganda dla leniwych lemingów co nigdzie nie zajrzą poza Wyborczą i jej klony. 23:38, 14.02.2020

Odpowiedzi:5
Odpowiedz

LemingradLemingrad

13 27

Brawo - i to się nazywa merytoryka , a lemingi oczadzone GW i TVN nic tylko wina PISu , wina PISu , wina PISu , wina PISu ............................. . Jak im ww. media zrobiły lobotomię nie potrafią ogarnąć realnej rzeczywistości , tylko żyją w wirtualnej. No ale w końcu te media po to powstały . 00:15, 15.02.2020


podróżnikpodróżnik

9 10

Niedawno był artykuł jak wymóg dostosowania do unijnych dyrektyw wykończył Ursynowskie Mrówki zbierające i segregujące surówce. Podobnie te wymogi wykańczają konkurencje ale jakoś wprost o tym powiedzieć nie wypada. 15:05, 15.02.2020


jakojako

10 4

to nie unijne wymogi wykańczają mrówki i powodują wysokie opłaty za wywóz śmieci. Unijne wymogi, dla każdego kraju takie same mówią, że 80% śmieci na być odzyskana. A ja sobie dane państwo to zrobi, to już jego sprawa. Więc w Europie Zachodniej stoją różne automaty do butelek, czy puszek, mają zaawansowane technologicznie sortownie, więc wrzucają do 3 koszy śmiecie. U nas postanowiono, że ludzie będą maszynami do segregacji, więc dzielimy na 5 frakcji. A że podział jest skomplikowany, ludziom się nie chce, a kosze stoją przepełnione, to efekt jest taki, że większość odpadów i tak ląduje na wysypiskach, a teraz jest to baaardzo drogie. 15:44, 15.02.2020


podróznikpodróznik

3 4

~jako - już widać że się nic nic nie orientujesz. Dyrektywy: Gospodarka odpadowa i recykling z 22 maja 2018. Każde państwo nie robi jak chce, wbrew temu co mówisz ale musi stosować choćby pojemniki oznaczone mikroprocesorami i systemem ich odczytu i zapisu (to wykończyło Mrówki) > Co ma robić każde z państw członkowskich jest szczegółowo opisane, tylko najwieksze fimy zajmujace sie odpadami sa w stanie sie dostosować i to zabija konkurencję. A za te wymogi ostatecznie muszą zapłacić klienci na końcu. Tak jak za podwyżki UE opłat za CO2 płacisz w cenie prądu więcej. 13:59, 16.02.2020


jakojako

2 1

@ podróżnik - nie, to nie tak. Pojemniki, chipy - wszystko ok, ale nikt Ci nie każe mieć 5 pojemników. Możesz mieć 3, jak w innych państwach, byleby potem zostały wydzielone frakcje. Inne państwa potrafią oddzielić papier. metal i plastik z jednego pojemnika a my nie, robimy to lokatorami. Mrówki nie muszą odbierać śmieci - mogłyby segregować te, kto im coś przywiezie. Oddzielać metal od plastiku, albo z plastiku wybierać czysty (bo taki da się sprzedać, a brudny trudno). Ale u nas się nie da. Nie zwalaj na UE, bo te same przepisy są we wszystkich państwach, a jakoś inni robią to inaczej niż w Polsce. 18:46, 16.02.2020


banitabanita

4 2

Do tej pory byłem posłusznym obywatelem - ale miarka się przebrała. Mieszkam w domu. Nie będę płacił. Nie mam umowy a uchwał nie mam obowiązku śledzić. Pocałujcie mnie w .... 10:43, 16.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%