REKLAMAA1-PAAR-(X2)-19-08----18-09-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Za klub przy Puszczyka spóldzielnia będzie musiała

  Za klub przy Puszczyka spóldzielnia będzie musiała "oddać" 370 tys. złotych. A to tylko jeden lokal (SK)

  Popłoch w spółdzielniach mieszkaniowych. Na miesiąc przed wejściem w życie ustawy, która daje milionom Polaków własność gruntów pod ich blokami, okazuje się, że prawo uchwalone przez Sejm to bubel. - Spółdzielniom grozi bankructwo - mówią ich prezesi.

  Oczekiwana przez długie lata ustawa o przekształceniu wieczystego użytkowania we własność może uderzyć w spółdzielnie mieszkaniowe i firmy. Wszystko przez jeden niepozorny zapis w artykule 14, który mówi o pomocy publicznej.

  1 stycznia 2019 roku wszyscy użytkownicy wieczyści gruntów pod budynkami mieszkalnymi staną się z mocy prawa ich właścicielami. Wprowadza to ustawa uchwalona 20 lipca 2018 roku przez Sejm. Opłata za dotychczasowe wieczyste stanie się opłatą przekształceniową, wnoszoną przez 20 lat. Dla przeciętnego Kowalskiego, który ma mieszkanie spółdzielcze, zmiany są na plus - płaci tyle samo co dotychczas, ale zyskuje współwłasność gruntu pod swoim blokiem.

  Sytuacja komplikuje się w przypadku lokali użytkowych, które należą do spółdzielni mieszkaniowych. One też przejdą na własność spółdzielni, ale każdy taki podmiot obowiązują już przepisy o tzw. pomocy publicznej. Chodzi o unijne zasady zdrowej konkurencji.

  - Jest pewne, że oprócz opłaty przekształceniowej spółdzielnie będą musiały zwrócić również wysokość pomocy publicznej. W naszym przypadku oznacza to 10,6 mln złotych. Czyli wysokie ryzyko utraty płynności. Dla innych spółdzielni może to oznaczać bankructwo - przyznaje wprost prezes SMB "Jary", Piotr Janowski, który jako pierwszy zaalarmował, że przepisy ustawy uchwalonej przez Sejm zawierają błąd.

  Taką interpretację przepisów potwierdził wstępnie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Również resort infrastruktury ocenił, że firmy (a więc także spółdzielnie mieszkaniowe) będą musiały zapłacić różnicę między dozwoloną pomocą publiczną (limit 200 tys. euro na trzy lata) a rynkową wartością gruntu i sumą rocznych opłat przekształceniowych, jakie zostaną wniesione przez 20 lat.

  – Tutaj mamy do czynienia z pomocą publiczną, bo ktoś kto miał płacić przez 100 lat, zapłaci przez 20 – mówił "Gazecie Prawnej" wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

  Spółdzielnie pod ścianą

  "Jary" policzyły już, ile musiałyby zwrócić "pomocy publicznej" związanej z ustawą przekształceniową. Kwoty szokują. 

  - Za szkołę językową i lokal przy Puszczyka 20 mielibyśmy 370 tys. złotych do dopłaty, za sklep, przychodnię i inne lokale przy Herbsta 4 - 1,5 mln złotych, za szewca przy Wiolinowej 51 tys. - wylicza Piotr Janowski.

  W sumie po nowym roku "Jary" musiałyby zapłacić skarbowi państwa 10,6 mln złotych z tytułu "pomocy publicznej", o którą nie prosiły, a którą wprowadza z automatu nowe prawo. Wyliczona suma to trzyletnie dochody spółdzielni z wynajmu wszystkich lokali użytkowych. A - jak dodaje prezes SMB "Jary" - to z tych pieniędzy finansowane są: dodatkowe remonty, dopłaty do kosztów eksploatacji czy funkcjonowanie Dom Sztuki.

  Kwoty "pomocy publicznej" rosną na terenach, gdzie grunty są droższe. I tak np. sąsiadująca z Ursynowem SM "Służew nad Dolinką" za samo tylko własne biuro będzie musiało dopłacić ok. 5,5 mln złotych.

  Na Ursynowie problem dotyczy wszystkich spółdzielni poza jedną - "Stokłosami". Grunty, na których stoją jej bloki, nie doczekały się jeszcze przekształcenia w użytkowanie wieczyste. Spółdzielnia wciąż je dzierżawi od miasta, więc może być spokojna o stan swojej kasy.

  Będzie petycja, ale czy to coś da?

  Na początku grudnia do Sejmu oraz ministra inwestycji i rozwoju ma trafić petycja podpisana przez prezesów największych spółdzielni mieszkaniowych w Warszawie. O ile bowiem ministerstwo dostrzegło problem firm (zwłaszcza deweloperskich) i zaproponowało odpowiednie zmiany w przepisach je dotyczące, o tyle o spółdzielniach mieszkaniowych w projekcie nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości nie ma ani słowa.

  - Nie wydaje nam się, aby zamiarem ustawodawcy było doprowadzenie do upadłości spółdzielni mieszkaniowych zarządzających znacznymi zasobami, a tym samym doprowadzenie do degradacji tych zasobów, jak również znaczącego wzrostu kosztów utrzymania i eksploatacji lokali mieszkanych. Dlatego zwracamy się o pilne rozwiązanie - czytamy w petycji szykowanej przez stołeczne spółdzielnie.

  Dla lokatorów spółdzielni sprawa ma ogromne znaczenie. Może się bowiem okazać, że korzystne dla nich przekształcenia własnościowe gruntów, na które czekali wiele lat, zostaną okupione dużymi podwyżkami czynszów lub co najmniej chaosem organizacyjnym. 

  Ministerstwo nie zaprzecza i dodaje, że podczas konsultacji społecznych przedstawiciele Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych... nie wnosili sprzeciwu. 

  - Uwzględniając jednak wpływające sygnały o problemach w tym zakresie resort przygotował propozycję, która złagodzi ewentualne zobowiązania. Spółdzielnia będzie mogła dokonać wyboru sposobu płatności uwzględniając indywidualną sytuację i kondycję finansową - mówi Zbigniew Przybysz z resortu inwestycji.

  A więc resort planuje tylko wprowadznie możliwości spłacenia pomocy publicznej w ratach. Tak czy owak spółdzielcy zapłacą, bo będą musiały wzrosnąć czynsze. Chyba że dojdzie do szybkiej nowelizacji ustawy przekształceniowej, o czym coraz częściej w kręgach rządowych słychać.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 387

  • 53
   BARDZO PRZYDATNY
  • 41
   ZASKOCZONY
  • 16
   PRZYDATNY
  • 20
   OBOJĘTNY
  • 10
   NIEPRZYDATNY
  • 110
   WKURZONY
  • 137
   BRAK SŁÓW

  45Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~seniorek342 45 8 miesięcy temuocena: 0% 

   Hahahahaha. Od lat są walne zebrania członków, to spółdzielcy decydują o wszystkim, wybierają sobie rady nadzorcze to i mają. Idź na walne a nie kwękaj, że złodzieje, komuchy i mafia. Do pitolenia to każdy polak się nadaję a żeby się samemu raz do roku ruszyć zadek sprzed tv czy pc to już się nie chce. To mata.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~gargulec 44 8 miesięcy temu

   no ale te dzielnie wyliczone w artykule 10 mln to przecież do zapłaty przez 20 lat. Czyli 500tys rocznie... jasne że dużo i wiadomo że zapłacą za to na końcu spółdzielcy, ale bez przesady, nikt nie zbankrutuje. Jak ta spółdzielnia ma 5000 członków to to jest 100 zł rocznie na jednego czyli8,5 zł miesięcznie. Zawsze można podnieść czynsz komercyjnym....

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piotr Janowski 43 8 miesięcy temu

   Nie, to 10,5 miliona jest do zapłacenie raz, w roku 2019, ponad to co trzeba płacić przez 20 lat.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~gargulec 42 8 miesięcy temu

   hmmm, jeśli tak to rzeczywiście trochę kicha :(

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rudy_z_Natolina 41 8 miesięcy temuocena: 67% 

   Te wszystkie spółdzielnie to tylko dobre stołki dla znajomych. Wrzód na dupie te całe spółdzielnie. Zlikwidować to w piz... du

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~korow 40 8 miesięcy temuocena: 100% 

   PYTANKO mam mieszkanie wlasnosciowe w bloku spoldzielczym ale nie bylem czlonkiem spoldzielni dostalem dzisiaj pismo zebym jak najszybciej przystapil do spoldzielni bez zadnych wpisowych i podpisal tylko deklaracje to obniza mi koszty lokalu jaka jest w tym podpucha przypuszczam ze dotyczy owej nowelizacji dodam ze mam zarejestrowana dzialalnosc na ten lokal mieszkalny ale to chyba baz znaczenia. nie wiem czy przystac czy nie

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piotr Janowski 39 8 miesięcy temuocena: 100% 

   Zysk z dzialalności gospodarczej spółdzielni powinien być dzielony między członków - np. przez dopłaty do eksploatacji. Czyli Faktycznie członek za eksploatacje lub fundusz remontowy może płacic mniej niz nieczłonek.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~korowk 38 8 miesięcy temuocena: 0% 

   no chyba ze spoldzielnie zaczna generowac straty to wtedy jako czlonek bede ja tez doplacal?

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~lokator 37 8 miesięcy temuocena: 67% 

   SM są odpowiedzialne za zniszczenie zycia tysiącom lokatorów którzy do roku 92 otrzymali mieszkania podpisali umowy wplacili 10-20% wartości mieszkania a resztę mieli splacac w ratach co miesiąc przez okres 40 lat są to kredyty zaciągnięte przez SM w latach 80 tych tzw starego portfela W roku 1995 byla denominacja zl tym lokatorom nie przeliczono umów zawartych np w 92 r wg tej umowy przez okres 40 lat należało splacic np 200 000 000 a po denominacji to wynosilo 20 000 lecz zafundowano za czasów Sld i Balcerowicza ustawę ktora brzmiała pięknie O pomocy państwa w splacie niektórych kredytów... wprowadzono zamiast raty kredytu tzw normatyw aby wyliczyć ile należy zapłacić co miesiąc mnożono średnie wynagrodenie przez cos tam dzielono itd dlaczego akurat takie byly wyliczenia nie wiadomo ale SM musialy uzyskac zgode wszystkich lokatorow by splacac Ta metoda To byl powazny problem zadluzono ludzi same odsetki dzis wynosza do 250tys Bank PKO Nic z tym nie robi a SM gnebia lokatorow w sadach

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ja 36 miesiąc temu

   Kto wprowadził normatyw to był wielki majster szyk żadnej zgody lokatorów nie mieli te rady i zarządy to kolesiostwo wzajemnej adoracji a nas lokatorów traktują jak dojne krowy

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~si 35 8 miesięcy temuocena: 89% 

   A co Wy na to, że w Radzie Nadzorczej jednej z ursynowskich spółdzielni zasiada pani, której córeczka przekręciła setki osób na Allegro i prawdopodobnie garuje w pierdlu? Nawet " Halo Ursynów" pisało o tej zaradnej córci. Może mamusi też trzeba patrzeć na ręce?

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ddd 34 8 miesięcy temuocena: 100% 

   TO NIECH W KOŃCU WYBURZĄ TEN ZAPYZIAŁY DOM SZTUKI! JA NA TO MAM PŁACIĆ? SKANDAL!

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~On 33 8 miesięcy temuocena: 54% 

   Zmierzch OSMiornicom (Osiedlom Mieszkaniowym tj. Spółdzielniom) Apelujemy do właścicieli i członków spółdzielni o wypowiedzenie członkostwa - automatycznie wprowadzonego nowelizacją z 2017 r ; celem uwolnienia się od niekorzystnych następstw prawnych i finansowych. Żądajcie umowy o administrację z zarządami spółdzielni na mocy art. 1 ust. 5 usm (pod warunkiem wypowiedzenia członkostwa na mocy art. 1 usm - dobrowolne zrzeszenie). Następnie powołujcie własne wspólnoty - to oszczędzi wam 75% opłat które przepłacacie na defraudacje zarządów (są na to niezbite dowody) Kolejny krok to pozew (najlepiej zbiorowy) o odszkodowanie za niewypłacone pożytki i przychody na mocy art. 5 usm. lub niewypłacone nadwyżki bilansowe [...] niezależnie od wyniku sporu przed sądem krajowym (konieczne 2 instancje) - idziemy ze skargą do Trybunału w Strasburgu o naruszenie prawa własności (odrębnej własności lokali) o szczegółach akcji pod jorvi małpa wu pe kropka pe el. zapraszamy.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Faraon 32 8 miesięcy temuocena: 17% 

   Jasne, i w ten sposób pozbywając się członkostwa stracą udział w majątku własnym Spółdzielni. Brawo. O to pewno chodziło okrągłostołowcom. Przestraszyć ludzi i przejąć majątki własne spółdzielni za friko. Likwidacja wieczystego użytkowania to jedna z największych afer finansowych. Po co komu własność kawałeczka gruntu w budynku wielorodzinnym ????

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~on 31 8 miesięcy temuocena: 60% 

   Nic podobnego. Nie traci się udziału przez wystąpienie ze spółdzielni. Art. 3 prawa spółdzielczego stanowi, że udziały stanowią własność prywatną jej członków. Jest zatem na odwrót jak pan napisał. To członek wnosi udział ze sobą do spółdzielni a nie otrzymuje go od niej. Jest pan w błędzie -chyba, że jest pan jedynie najemcą lokalu na podstawie umowy najmu. Jest też wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2005 r że aby mieć mieszkanie w spółdzielni nie trzeba być jej członkiem. Nic się nie traci, bez obaw a zyskuje wiele - bo nie zawsze statury i regulaminy są zgodne z literą prawa, przeważnie ją naruszają i to poważnie. Dostał ktoś jakieś pożytki albo nadwyżkę przychodów ? obniżono komuś opłaty eksploatacyjne za okres nieobecności albo z tytułu pożytków i przychodów ? dostał ktoś udział za dzierżawę parkingów, terenów pod sklepy, bloki deweloperskie ? nawet nie wiecie, ile waszych spółdzielczych gruntów oddano deweloperom bez waszej wiedzy i udziału - zmniejszając wartość udziałów

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kolejny skandal 30 8 miesięcy temuocena: 63% 

   Kolejny legislacyjny bubel tej kaczej sekty nieudaczników! Jak długo jeszcze??

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Baca 29 8 miesięcy temuocena: 46% 

   Rozwiązać te komunistyczne molochy kolesiów panów Prezesów i klik jakie stworzyli wokół siebie i doja ludzi bez litości a sami dzielac sie kasa bo nikt nigdy ich nie kontroluje i tak praktycznie nikt nad nimi nie ma jakiego kolwiek nadzoru wiec robia z ludźmi co chca=Spóldzielnie Mieskaniowe w Polsce działają na zasadzie HULAJ DUSZA PIEKŁA NIE MA=PIS OBIECYWAŁ ZE ZROBIU Z TYM PORZADEK ALE JAK DO TEGO CZASU CISZA CMENTARNA=???

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~on 28 8 miesięcy temuocena: 60% 

   Najpierw pociągnąć do odpowiedzialność a dopiero później rozwiązać. Rabunek trwał w majestacie prawa od 40 lat KTO ZA TO ODPOWIE - jeśli rozwiążesz te koterie ? A ktoś musi zwrócić pieniądze obrabowanym ! najpierw proces w sądzie o opłaty naruszajace prawo własności a później (niezależnie od wyroku w Polsce - skarga zbiorowa do Strasburga) Nad tym pracujemy jorvik malpa wu pe kropka pe el zapraszam do akcji ogólnopolskiego powstania przeciw OSMiornicom . Zmierzch OSMiornicom !

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~on 27 8 miesięcy temuocena: 56% 

   Jestem prawnikiem z doświadczeniem 10 letnim w procesach ze spółdzielniami, radzę sobie z opiniami biegłych a teraz mam dowody na naruszenie prawa własności przez polskie sądy - tendencyjnie orzekające na rzecz zarządów spółdzielni. Mam dowody na potężne defraudacje i kradzież pożytków oraz przychodów poprzez nielegalne zatrudnianie, fikcje kosztów utrzymania nieruchomości - szukam chętnych do założenie pozwu zbiorowego przeciwko spółdzielniom a docelowo przeciwko państwu w Strasburgu o systemowe naruszenie prawa własności. zainteresowanych prosze o kontakt pod adres jorvik malpa wu pe kropka pe el Spotkajmy się w sądach z naszymi ciemiężycielami, zanim umknął sprawiedliwości z naszymi pieniędzmi w szemrane deweloperki - co jest już powszechnością. Pozwem zbiorowym unikniemy wysokich kosztów procesowych i zastępstwa a każdy będzie miał swój udział w odszkodowaniu a rząd polski będzie musiał zmienić ustawodawstwo - jak w sprawie Hutten Czapska. Zmierzch OS.M.iornicom !

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piotr Janowski 26 8 miesięcy temuocena: 100% 

   Challenge accepted. Zapraszam Piotr Janowski SMB JARY

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~xMonkix 25 8 miesięcy temuocena: 100% 

   A o planach podatku katastralnego od nowych włascicieli cicho-sza?

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~on 24 8 miesięcy temuocena: 100% 

   podatek katastralny będzie dotyczył własności nieruchomości a nie odrębnej własności lokali - dlatego sugeruję nie wykupywać udziału w gruncie, to zbytek łaski a żadna korzyść.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Były legionista 23 8 miesięcy temuocena: 25% 

   Biedny prezes teraz nie będzie sobie podwyżki dawał premii itd.itp każda spółdzielnia to złodziej skurują mieszkańców z kasy a mało robią z funduszy remontowych

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rudy_z_Natolina 22 8 miesięcy temuocena: 0% 

   Dokładnie !

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~M3 21 8 miesięcy temuocena: 56% 

   Chciałbym dodać coś od siebie. Spółdzielnia Stokłosy. Przez wiele lat wpłacaliśmy pieniądze na fundusz remontowy i jak by człowiek chciał pójść i dowiedzieć się ile zostało "odłożone" przez ponad 30 lat to spółdzielnia go spławi. Przez 30 lat zrobiona była elewacja budynku, dwa razy były malowane klatki (5 klatek -84 mieszkania) i ułożenie płytek na klatkach. Policzmy że wydali na to 700 tysięcy. Rocznie dostają około 100 tysięcy czyli na proste liczenie przez 36 lat odłożyli 3 628 800 zł !!! Tylko za nasz jeden blok !!! Spółdzielnia ma wiele budynków. GDZIE SĄ TE PIENIĄDZE ?? Spółdzielnie muszą upaść i to jak najszybciej. Wredny komunistyczny twór złodziei zasiadających na stołkach.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mateo 20 8 miesięcy temuocena: 43% 

   Najlepiej żeby spółdzielnie zostały polikwidowane jednak z głową, a nie w wyniku przypadku związanego z lipną ustawą. Na takim zamieszaniu stracą wszyscy, a i pieniądze spółdzielni rozpłyną się bez śladu.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bob 19 8 miesięcy temuocena: 80% 

   ~Mateo, zlikwidować spółdzielnie, i co dalej? Kto będzie odpowiadał za stan techniczny budynku, za umowy na dostawy wody, ciepła czy wywóz śmieci?

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~on 18 8 miesięcy temuocena: 44% 

   Spółdzielnie to wspólnota członków a zarząd to tylko organ administrujący. Wystarczy powołać własną wspólnotę i się samorządzić to proste i tanie. Zalety to odpata 50% opłat które zarządy spółdzielni przeznaczają (defraudują) na własny użytek np. wynagrodzenia pracowników umysłowych i koszty zatrudnienia personelu - na które w ustawie nie ma przyzwolenia ! To defraudacja. Defraudują także pożytki i przychody tak abyś dopłacał do mieszkania kolejne 25% . Powołując wspólnotę ponosisz jedynie opłaty za siebie, koszt zarządu (2 osoby) i utrzymanie mienia wspólnego. Rachunek jest prosty OSZCZĘDZASZ a może i ZARABIASZ ponadto TY - nie członkowie rad nadzorczych!!!

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jan 17 8 miesięcy temuocena: 100% 

   Szczęściarz, u nas elewacja i 1 malowanie klatki, cały czas lastriko na klatce.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Polak 16 8 miesięcy temuocena: 42% 

   Spółdzielnie należało już dawno zlikwidować to PRL owski twór. Kupa cwniakow, tluków i nieukow znalazła sobie dobre posadki.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~OBSERWATOR 15 8 miesięcy temuocena: 56% 

   A TY KIM JESTEŚ PEWNIE OTRZYMAŁEŚ MIESZKANIE Z PRZYŚPIESZENIA BO OJCIEC CIĘ NIBY KATOWAŁ A TERAZ OCENIASZ INNYCH. NAJPIERW POMYŚL A POTEM NAPISZ COŚ SENSOWNEGO

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~małgosia1973 14 8 miesięcy temuocena: 93% 

   ciekawe, jaką retorykę przyjmie obecny rząd wobec takiego bałaganu. ciekawe też, czy do mieszkającego na przekształcanych gruntach Suwerena dotarło, że został zrobiony w konia samym przekształceniem, a za rogiem czai się kataster. spółdzielnie mieszkaniowe nie są może wzorem uczciwości i transparentności w działaniu, ale jak słusznie tu już napisano - one nie mają swoich pieniędzy, mają tylko pieniądze ściągnięte od ludzi mieszkających w zasobach spółdzielnianych. to ci ludzie za to wszystko zapłacą. nie będzie 20xopłata roczna - będzie 100x opłata roczna, i to bez rozłożenia w czasie na cały wiek. Wiwat Sejm, wiwat Rząd, wiwat wszystkie stany! Zaprawdę, na tym tle waloryzacja udziałów to pomijalny problem.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~14 13 8 miesięcy temuocena: 50% 

   nie ma przymusu w wykupianiu gruntu możesz pozostać przy odrębnej własności lokalu - bez udziału w gruncie, na prawach właściciela nakładów inwestycyjnych. Tylko trzeba wypowiedzieć członkostwo w spółdzielni i zostać niezależnym właścicielem. Można się uchylić od "nieprofesjonalizmu" rządzących, ale róbmy to wspólnie a nie w pojedynkę. Nas jest więcej niż parlamentarzystów i zarządców spółdzielni - dużo więcej - a jaki kapitał wyborczy na kolejną partię polit ? miażdżący. Zapraszam do akcji Zmierzch OS.Miornicom - pozew zbiorowy o naruszenia prawa własności w stosunkach spółdzielczych adres jorvik malpa wu pe kropka pe el .

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Marzena 12 8 miesięcy temuocena: 90% 

   Oczywiście, że to bubel, którego zapisy stoją często w sprzeczności z Kodeksem Cywilnym (?). Np. opłata wg. KC to zapłata za jakąś usługę a w ustawie przekształceniowej nie ma nowej definicji ale z kontekstu wynika że to opłata za utracone korzyści. Samo słowo PRZEKSZTAŁCENIE w ustawie ma inne znaczenie niż w słowniku j. polskiego ; według ustawy użytkownik przekształca się we właściciela a KC taką transakcję charakteryzuje jako sprzedaż. Nawet w ustawie jest zapis o nowym o starym właścicielu.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~on 11 8 miesięcy temuocena: 71% 

   wpierw może waloryzacja udziałów dla spółdzielców może ? przez pół wieku ani razu nie zwaloryzowano wkładów a wartość już dawno przekroczyła 3 krotność wartości mieszkań, które wniesiono do spółdzielni. Druga rzecz, to kwestia pożytków i przychodów dla właścicieli nie będących członkami spółdzielni (art. 5 usm). Trzecia rzecz, to fakt, że art. 27 ust. 2 nie daje zarządom spółdzielni prawa administrowania nie swoim mieniem tj. odrębną własnością lokali każdego członka (nie chodzi o nieruchomość a o nakłady inwestycyjne) Dlatego kto nie ma umowy o administracje z zarządem spółdzielni nie musi mu nic płacić ! bo zarząd nie ma prawa zarządzać cudzą własnością bez zgody i umowy właściciela lokalu. Dopiero później sugeruję martwienie się nowymi ustawami. Przed Polską i sądami RP (i spółdzielniami) jeszcze sprawy w Strasburgu - o naruszenie prawa własności Niebawem !!! Tym niech się martwi rząd, bo może upaść.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ona 10 8 miesięcy temuocena: 67% 

   We wrześniu ubiegłego roku weszła w życie nowela ustawy o SM, na mocy której wszyscy posiadający tytuł do lokalu stali, się z automatu członkami SM. Obecnie nie istnieją już właściciele "nie członkowie".

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bob 9 8 miesięcy temuocena: 100% 

   jak sobie wyobrażasz podpisanie oddzielnej umowy na dostawę wody i ciepła tylko do twojego mieszkania?

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~on 8 8 miesięcy temuocena: 67% 

   Członkostwo w spółdzielni można wypowiedzieć - nowelizacja ustawy narusza zasadę dobrowolności członkostwa i zasadę dobrowolności zrzeszania się (Konstytucja) jest więc przepisem sprzecznym z postanowieniami wcześniejszymi a nie nowelizowanymi. Zalecam złożenie wypowiedzenia członkostwa na mocy art. 1 usm. Wówczas zarząd ponownie straci prawo do administrowania nie swoim mieniem i będzie musiał podpisać z Państwem umowę o administracje na mocy art. 1 ust. 5 usm.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~on 7 8 miesięcy temuocena: 67% 

   @bob. To zmartwienie zarządu a nie członka lub właściciela. Każdy ma prawo do umowy - wynika ono z art. 2 Konstytucji oraz innych ustaw. Stosunki spółdzielcze to cywilnoprawne a w nich obowiązuje umowa. Niech się martwi zarząd - w końcu bierze za to opłaty.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anioł 6 8 miesięcy temuocena: 40% 

   Twoje pieniądze sa w twoim portfelu skarpecie czyna koncie, reszta kasy którą zaplaciles za cos to juz niestety nie są twoje, kiedy prosty polak to zrozumie!

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~oliwia50000 5 8 miesięcy temuocena: 80% 

   z Twoich pieniędzy Ci nie żal? bo to są TWOJE pieniądze a nie Spółdzielni

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~karol 4 8 miesięcy temuocena: 45% 

   Biedne spółdzielnie, tak mi ich żal.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~debenek 3 8 miesięcy temuocena: 100% 

   Ale zdajesz sobie sprawę że to nie bliżej nieokreślona "spółdzielnia" zapłaci tylko wszyscy spółdzielcy?

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~M3 2 8 miesięcy temuocena: 0% 

   Dlatego panie debenek te twory komustyczne powinny zniknąć, a idą po trupach.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bob 1 8 miesięcy temuocena: 75% 

   ~M3 masz rację, powinny zniknąć, co proponujesz w zamian? Pytam poważnie, co w zamian, we wspólnowy mieszkaniowe nie wierzę.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2715 sekundy
  REKLAMAA2-AUCHAN----DODATKOWO