REKLAMAA1 SanGiovanni 01.10.2021 - 31.10.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ11 października 2021, 06:29 komentarzy 4

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (pixabay.com)

  Plaga nowych oszustw w Warszawie. Sprawcy używają oprogramowania do zmiany numeru telefonicznego, z którego dzwonią i podszywają się pod banki, instytucje, a nawet policję. Jeśli w rozmowie podamy swoje dane - możemy stracić pieniądze z konta!

  Spoofing to nowa metoda wyłudzania danych wrażliwych lub pieniędzy. Polega na wykorzystaniu oprogramowania do zmiany numeru telefonicznego lub nazwy dzwoniącego połączenia, które odbierający widzi na wyświetlaczu swojego telefonu.

  W całej Polsce policja odnotowuje coraz więcej przypadków tego rodzaju oszustw. Komenda główna wystosowała apel o ostrożność.

  - Spoofing jest możliwy głównie dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym. Przy ich wykorzystaniu dzwoniący może w niemal dowolnej usłudze ręcznie wprowadzić numer, który ma się wyświetlić adresatowi połączenia jako numer dzwoniącego. Policjanci nie mają możliwości technicznego zablokowania spoofingu, gdyż telefon przestępcy nie jest podłączony do sieci komórkowej, lecz komputerowej - informuje policja.

  W ten sposób coraz częściej oszuści podszywają się pod konsultantów banków, przedstawicieli urzędów czy nawet policjantów.

  Dzwonią i manipulują

  Sprawcy wykorzystują różne triki socjotechniczne po to, by zmanipulować rozmówcę i uzyskać dostęp do jego smartfona lub komputera, a w konsekwencji do rachunku bankowego. Ofiara spoofingu, sugerując się numerem, który wyświetlił się na telefonie, jest przekonana, że prowadzi rozmowę z infolinią banku, pracownikiem urzędu lub policjantem.

  - W większości rozmów pojawiają się jednak dwa elementy: presja czasu i poczucie zagrożenia. Zwykle oszuści namawiają ofiary do przelania pieniędzy na dane konto - mówią policjanci.

  Scenariusz ataków wykorzystujących spoofing telefoniczny jest zwykle taki sam. Oszust stara się wystraszyć rozmówcę, by działał pod wpływem emocji, najczęściej informując go o rzekomym włamaniu na konto bankowe i konieczności podjęcia szybkich działań, by zablokować możliwości włamywaczy.

  Każdą telefoniczną prośbę o przesłanie pieniędzy lub podanie danych konta bankowego powinno się traktować jako próbę oszustwa. Najlepiej w takiej sytuacji samodzielnie wpisać numer banku, zadzwonić, poinformować o otrzymanym połączeniu i zweryfikować przekazane informacje.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 33

  • 19
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 3
   WKURZONY
  • 6
   BRAK SŁÓW

  4Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Ale jaja Ale jaja 4 13 dni temuocena: 67% 

   Abonent telefonu komórkowego czy stacjonarnego nie ma możliwości zmiany prezentowanego numeru, a jeżeli tak jest w przypadku połączeń z komputera to jest to wielka hańba dla systemu teleinformatycznego , traci wszelką wiarygodność , a wystarczyłoby dodać specjalny prefix dla połączeń z sieci nieautoryzowanej i każdy wiedziałby o jakie numery chodzi. A tak firmy telekomunikacyjne wychodzą na gamoni albo współsprawców.

   Edytowany: 13 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wbjs 3 13 dni temuocena: 80% 

   A czy w sieci komputerowej taki oszust jest anonimowy , że nie można go namierzyć ?

   Edytowany: 13 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Yy 2 13 dni temuocena: 100% 

   Przez allegro, olx tez probuja oszusci krac pieniadze. Wyrazaja zainteresowanie aukcja i wysylaja link z ktorego mozna pobrac pieniadze.

   Edytowany: 13 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~qwr 1 13 dni temuocena: 100% 

   Przez olx to wystawiają przedmiot, przelewasz pieniądze i sprzedający znika.

   Edytowany: 13 dni temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3283 sekundy
  REKLAMAA2 ROSSO 28.09.2021 - 27.10.2021