REKLAMAA1_Auchan_od-01-01-do-31-03-2018
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  REKLAMA

  - Spółdzielnia "Jary" niszczy gniazda ptaków w stropodachach - alarmują mieszkańcy. Interweniuje fundacja ornitologiczna z Ursynowa. Dziś w bloku przy Dembowskiego 23, po przyjeździe ekopatrolu Straży Miejskiej, prace wstrzymano.

  W ostatnim czasie SMB "Jary" wzięła się za konserwację otworów w ocieplonych stropodachach. Specjalistyczna firma na zlecenie spółdzielni wymienia kratki na nowe. Mieszkańcy protestują - w otworach gniazdują ptaki, najczęściej pożyteczne jerzyki czy wróble. Założenie kratek powoduje, że ptaki zostają albo uwięzione i giną w męczarniach, albo nie mogą się dostać do schronienia.

  - Kratują blok po bloku. Prawdopodobnie mylą możliwość niszczenia gniazd z niszczeniem siedlisk. Na niszczenie gniazd nie jest potrzebne zezwolenie poza sezonem lęgowym. Zniszczenie siedlisk, a stropodachy są siedliskiem, niezbędne są zezwolenia od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i takie zezwolenia są wydawane na podstawie ekspertyz przyrodniczych - mówi Renata Markowska z fundacji "Noga w Łapę".

  Wg Markowskiej spółdzielnia "Jary" nie otrzymała takich zezwoleń, co potwierdził inspektor nadzoru budowlanego opiekujący się blokiem przy Dembowskiego 23. Postępowaniem spółdzielni oburzeni są mieszkańcy bloku.

  - Zanim zakratują powinni zrobić budki. Tu jest wiele niezakratowych siedlisk!.To barbarzyństwo! Komu przeszkadzają te ptaki? - mówi Daria, mieszkanka bloku.

  Są też zwolennicy takich prac. - Ptaki przeszkadzają, o piątej rano budzą mnie swoim stukaniem. Tu nic złego się nie dzieje - mówi mieszkaniec przeciwny wstrzymaniu robót.

  - Jeżeli mamy nie mieć ptaków w stropodachach, to powinno się montować skrzynki lęgowe, np. na ścianach. Do tego potrzebny jest ekspert, który wyda odpowiednie zalecenia - odpowiada Renata Markowska z Fundacji "Noga w Łapę".

  Ptaki już szykują się do sezonu, który zaczyna się 1 marca. Właśnie zaczynają urządzać sobie siedliska. - Prace przeprowadzane bez nadzoru ornitologicznego mogą spowodować zamknięcie tych ptaków wewnątrz i ich okrutną śmierć w męczarniach - dodaje Markowska.

  Przy Dembowskiego 23 pojawił się ekopatrol Straży Miejskiej. Strażnicy stwierdzili naruszenie prawa.

  - Kratowane są po kolei jak leci wszystkie otwory a faktycznie mieszczą się w nich ptaki. Jest to płoszenie i niszczenie siedlisk. Roboty zostały wstrzymane - mówi st. strażnik Agnieszka Ciostek ze Straży Miejskiej.

  Spółdzielnia nie zgadza się z zarzutami ornitologów i ekopatrolu. - To nie jest zamykanie otwartych stropodachów! - przekonuje Piotr Janowski prezes SMB "Jary". - Te kratki są tam od dawna, niektóre są uszkodzone i na niektórych blokach je wymieniamy. Robimy to poza okresem lęgowym ptaków. Nie potrzeba do tego zezwoleń - dodaje.

  Janowski przekonuje, że nie ma nic przeciwko ptakom, ale niszczą one ocieplenie stropodachów a odchody gołębi powodują wzmożoną korozję betonu, który zaczyna się kruszyć. Wymiana okratowania jest zatem konieczna ze względów bezpieczeństwa. Spółdzielnia chce montować na drzewach budki lęgowe, które zrekompensują zwierzętom brak schronienia w stropodachach.

  Dziś pracownicy firmy konserwatorskiej zrezygnowali z prowadzenia prac. Ich powrót zależny będzie od decyzji spółdzielni. Mieszkańcy i ornitolodzy zapowiadają, że będą się przyglądać każdemu budynkowi objetemu tego rodzaju konserwacjami. Apelują też do ursynowian o zgłaszanie przypadków zakratowywania otworów w stropodachach.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  17Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~obserwator 17 12 miesięcy temuocena: 75% 

   Oto cytat z ustawy: Dz.U. 1348 z dnia 7 .10.2014r par 9. Wprowadza się następujące ustępstwa od zakazów: 1. zakaz usuwania gniazd o którym mowa w par 6. ust 1 pkt 8 oraz par 8ust 1 pkt6 nie dotyczy usuwania od dnia 16 października do końca lutego nie dotyczy gniazd z budek dla ptaków i ssaków 2. zakaz usuwania gniazd o którym mowa (jak wyżej) nie dotyczy usuwania od dnia 16 pażdziernika do końca lutego gniazd ptasich z obiektów budowlanych lub terenów zieleni jeśli wymagają tego względy bezpieczeństwa lub sanitarne. widać ekoterroryści lubią obsrane parapety i choroby roznoszone przez ptaki takie jak :sallmonelloza, kompylobakterioza, gruźlica, borelioza, grypa, histoplazmoza i wiele innych - tu odsyłam http://www.ornis-polonica.pl/_... Jeśli macie niemowlaki lub małe dzieci zastanówcie się czy dla krzykliwej fundacji broniącej ptaki ważniejsze jest zamieszkanie ptaków na waszych domach czy zdrowie waszych dzieci . Dla mnie zdrowie jest ważniejsze

   Edytowany: 12 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~PAWEL 16 12 miesięcy temuocena: 83% 

   Pan prezes ma racje ptaki psuja elewacje budynkow tym samym doprowadzajac do dewastacji.To sa kratki wentylacyjne ktore powinny spelniac swoje role. Jakim prawem panie wzywaja Straz Miejska mamy mieszkac w cuchnacych odchodach ptakow WSTYD (ORMITOLODZY) moze przeczytajcie artykul pana Zbyszka Czerwinskiego jak powinno wygladac srodowisko ptakow.POLECAM.

   Edytowany: 12 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~doktor 15 12 miesięcy temuocena: 100% 

   Otóż gołąb skalny jak sama nazwa wskazuje swoje pierwotne i naturalnie siedliska ma w górach. Udomowienia tego ptaka i jego powszechna hodowla w XVIII i XIX wieku oraz rozwój budownictwa mieszkaniowego z materiałów takich jak kamień, cegła itd sprawił że zdziczałe gołębie pocztowe zaczęły żyć w miastach. Nie jest to ich miejsce a one nie są tu mile widziane przez ptaki które w mieście są potrzebne i ich obecność jest naturalna. Gołębie i tak będą znikać z miejskiego ekosystemu wydziobane przez dużo mądrzejsze krukowate których populacja dzięki coraz liczniejszemu starodrzewowi i kebabom na chodnikach mnożą się jak kury na fermie.

   Edytowany: 12 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~OLA 14 12 miesięcy temuocena: 56% 

   Drodzy mieszkancy .Bardzo dobrz ze wreszcie SP-NIA wziela sie za naprawe kratek w otworach urzeduja tylko golebie i wrony bardzo niszczac nasze bloki .To sa otwory wentylacyjne i taka funkcje powinny spelniac ODCHODY bardzo niszcza elewacje budynkow nie mowiac juz o parapetach i innych miejscach ktore dewastuja . male ptaszki natomiast przepedzane sa przez golebie i wrony ptak musi byc tam gdzie jego miejsce .

   Edytowany: 12 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~iza z klasy VI 13 12 miesięcy temuocena: 45% 

   Biedne ptaszki. Czy wszystko trzeba zabetonować? Ptaki to element naszego środowiska. Trzeba im zapewnić możliwość istnienia.

   Edytowany: 12 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rado 12 12 miesięcy temuocena: 70% 

   Miejsce dla jeżyków czy innych wróbli jest w krzakach, drzewach, ew. specjalnych budkach montowanych na dachach. Ciekawe czy osoby na zdjęciu są gotowe pokryć straty spowodowane nieszczelną izolacją bloków i związanym z tym zawilgoceniem ścian, a do tego prowadzi wydziobywanie przez ptaki styropianu w miejscach gdzie wypadły kratki. SBM Jary powinna pozwać te osoby do sądu...

   Edytowany: 12 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~asia 11 ponad rok temuocena: 75% 

   Szkoda, że SMB Jary niszczy siedliska ptaków. Wstyd!!! Trzeba też instalować budki lęgowe dla małych ptaków.

   Edytowany: 12 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~inżynier 10 12 miesięcy temuocena: 100% 

   spóldzielnia instaluje budki - rozejrzyj sie dziewczyno ! jerzyki to sympatyczne ptaki wedrowne, zimuja poza polska okres legowy od marca do czerwca wiec moze nie robcie rabanu to tylko WYMIANA kratek zabezpieczajacych otwory wentylacyjne stropodachu a nie kratowanie ptasich siedlisk !

   Edytowany: 12 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jary 9 ponad rok temuocena: 33% 

   Tak właśnie jest od kiedy prezesem został marny politykier Janowski, wcześniej polityk inicjatywy mieszkańców ursynowa, lokalnej partii władzy

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~stefek 8 ponad rok temuocena: 75% 

   Czy to znowu pan radny z Wilanowa się pluje?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 12 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Demboszczak 7 ponad rok temuocena: 38% 

   Ekologów trzeba zamknąć w specjalnych rezerwatach i niech tam ich zakraczą i zasr..ją te ptaszyska.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pytający 6 12 miesięcy temuocena: 67% 

   Chce pan zamykać naukowców, bo ekologia to nauka?

   Edytowany: 12 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Demboszczak 5 12 miesięcy temuocena: 75% 

   Nie naukowców, tylko nawiedzonych dziwolągów

   Edytowany: 12 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jarek 4 ponad rok temuocena: 75% 

   U nas w tych otworach mieszkają małe ptaszki wróblowate. Są bardzo sympatyczne. Gołębie się tam nie mieszczą bo otwory są za małe. Nie robią nikomu szkody ani nie hałasują.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nick 3 12 miesięcy temuocena: 69% 

   i są objęte ochronną gatunkową czynną związku z malejącą liczebnością

   Edytowany: 12 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~debenek 2 ponad rok temuocena: 40% 

   Brawo spółdzielnia! Tam nie ma żadnych wróbli i jerzyków tylko śmierdzące gołębie!!! Nie chcemy syfu i chorób które roznoszą.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 24 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pytający 1 12 miesięcy temuocena: 79% 

   Prowadził pan obserwacje w okresie lęgowym? Bo na stwierdzenie,że czegoś nie ma potrzeba dowodów, i to obserwacji trochę dłuższych niż jednostkowe

   Edytowany: 12 miesięcy temu

   oceń komentarz 11 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.1206 sekundy
  REKLAMAA2-EMPIK-od-01-02-do-03-03-2018