Zamknij

Sport a wady wzroku

15:21, 26.08.2021 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 15:27, 26.08.2021
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Miliony osób muszą korzystać z narzędzi do korygowania wad wzroku, by móc wieść normalne, komfortowe życie. Dzięki okularom bądź soczewkom kontaktowym – czyli najpowszechniejszym sposobem na korygowanie wad refrakcji – mogą pracować, oddawać się swoim hobby, uprawiać sport. Właśnie chyba w czasie tej ostatniej aktywności widać największą różnicę między okularami a soczewkami kontaktowymi. Spróbujmy ją omówić.

Dla kogo są soczewki kontaktowe?

Mogą używać ich niemal wszystkie osoby z wadami wzroku, o ile nie występują przeciwwskazania typu alergie czy zespół suchego oka. Jednakże w przeważającej większości przypadków jest to w pełni możliwe. W dodatku – o czym nie każdy wie – soczewki można nosić już od najmłodszych lat życia aż po późną starość. Rodzaje soczewek kontaktowych można podzielić według kilku kryteriów, z których najbardziej znane to czas używalności i tryb noszenia. Pod tym pierwszy pojęciem rozumiemy to, przez jak długi czas soczewki mogą być noszone. I tak rozróżniamy jednodniowe soczewki kontaktowe (zakładane rano i zdejmowane oraz wyrzucane wieczorem) oraz soczewki o przedłużonym czasie noszenia. Te z kolei nie są wyrzucane, ale umieszczane w specjalnym pojemniczku do przechowywania, co pozwala na ich odświeżenie, a przy tym daje oku odpocząć. Najpopularniejsze z tego rodzaju są miesięczne soczewki kontaktowe – czyli można je używać przez 30 dni od otwarcia opakowania.

Drugim kryterium jest tryb noszenia. W trybie dziennym soczewki zakładane są rano i zdejmowane wieczorem, zaś w trybie dzień-noc można je nosić przez całą dobę i spać w nich.

Uprawiasz sport – załóż soczewki

Oczywiście w czasie wizyty u optometrysty dowiesz się wszystkiego co powinieneś wiedzieć o soczewkach kontaktowych. W skrócie jednak możemy podsumować, że soczewki korygują wszystkie najpowszechniejsze wady wzroku, nosić może je niemal każda osoba. Samo noszenie może trwać zarówno jeden dzień, jak i 30 dni bez przerwy i zdejmowania, w zależności od wersji soczewek. Jak więc widać można wybierać między różnymi rozwiązaniami, stosując je również do aktywności sportowej i fizycznej.

W czasie jej uprawiania okulary często powodują dyskomfort, źle trzymają się na głowie, mają tendencję do zsuwania się ze spoconego nosa, powodują swędzenie skóry przy nausznikach. W niektórych wypadkach ich używanie jest niebezpieczne lub niemożliwe – jak np. w czasie sportów kontaktowych lub wodnych. Jeśli nosisz okulary i uprawiasz sport, to dobrze znasz te niedogodności. Samo zdjęcie okularów może wystarczyć jedynie w przypadku małej wady wzroku, jednak przy głębszych powoduje to po prostu zaburzenia komfortu widzenia. Rozwiązaniem są oczywiście soczewki kontaktowe.

W pierwszej opcji można po prostu na stałe zrezygnować z okularów, używając szkieł kontaktowych jako podstawowej formy korekcji wzroku. Nie każdy się na to decyduje. Okulary bywają też dodatkiem modowym, manipulacje przy oku, konieczne do zakładania i zdejmowania soczewek mogą być uznane za nieprzyjemne, noszenie soczewek bez przerwy przez tydzień czy miesiąc nie zawsze jest możliwe...

Druga opcja to łączenie obu form korygowania wzroku. Na co dzień i jako podstawowej można używać okularów. Na czas uprawiania sportu lub ogólniej – wysiłku fizycznego – wystarczy zdecydować się na jednodniowe szkła kontaktowe. Zdejmiesz je po treningu, basenie, meczu, zejściu z ringu i wyrzucisz, znowu nakładając okulary. Takie połączenie sprawdza się bardzo dobrze i korzysta z niego wiele osób z wadami wzroku.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%