REKLAMAA1 DaGRASSO / KUCHARKI  14.11.2020 - 13.02.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (pixabay.com)

  Czy przyszła mama może biegać, pływać albo nurkować? Czy aktywność fizyczna szkodzi czy pomaga? Te i wiele innych nurtujących pytań dotyczących uprawiania sportu w ciąży zadaliśmy ekspertowi z „Boramedu”.

  Aktywność fizyczna w ciąży to kolejny temat rzeka, z którym muszą zmierzyć się przyszłe mamy. O tym dlaczego warto uprawiać sporty będąc w ciąży, które z nich są bezpieczne i przyniosą najwięcej korzyści rozmawiamy z dr. n. med. Wojciechem Majkusiakiem - specjalistą ginekologii i położnictwa - który jest naszym rozmówcą w cotygodniowym cyklu medycznym, prowadzonym we współpracy z Centrum Medycznym "Boramed" przy stacji metra Ursynów.

  Dlaczego przyszła mama nie powinna rezygnować z aktywności fizycznej albo nawet ją podjąć?

  W przeszłości ciąża była stanem, w którym kobiety zachęcano do siedzącego trybu życia i odpoczywania tak często, jak to możliwe. Obecnie okres ciąży uznawany jest za unikalny czas do modyfikacji zachowań prozdrowotnych, a nawyki i korzyści nabyte w tym czasie, powinny pozytywnie wpływać na zdrowie kobiet przez resztę życia.

  Ćwiczenia fizyczne wywołują korzystny wpływ na układ krążenia, układ oddechowy, metabolizm i gospodarkę hormonalną, układ kostno-szkieletowy. Ciężarne uprawiające sporty zwiększają swoją rezerwę krążeniową, co pozwala na lepsze radzenie sobie w sytuacjach obciążenia układu sercowo-naczyniowego.

  Regularne ćwiczenia fizyczne w czasie ciąży polepszają wymianę gazową, zapobiegają wystąpieniu cukrzycy ciążowej, zwiększają siłę i utrzymują napięcie mięśniowe, zmniejszają występowanie bólów odcinka lędźwiowo-krzyżowego. To tylko niektóre z licznych pozytywnych efektów aktywności fizycznej w ciąży.

  Basen, specjalna gimnastyka dla pań w ciąży, bieganie? Co jest najlepszym wyborem dla ciężarnej?

  Każda ciężarna powinna wybrać taki rodzaj aktywności, który przyniesie jej najwięcej radości, samozadowolenia i sprawności fizycznej. Najlepiej jest połączyć trzy rodzaje aktywności: ćwiczenia wysiłkowe z ćwiczeniami rozciągającymi i siłowymi.

  Wśród ćwiczeń wysiłkowych polecane jest bieganie, spacer na bieżni, aerobik, ćwiczenia na stopniu oraz różne urządzenia do ćwiczeń, np. rower stacjonarny, orbitrek. Ponadto pływanie i jazda na rowerze stacjonarnym to uznane za najbezpieczniejsze formy wysiłku fizycznego dla kobiet w ciąży. Pacjentkom wcześniej nieaktywnym warto polecić gimnastykę, jogę, pilates oraz taniec.

  Czy ciężarna na basenie nie jest bardziej narażona na infekcje niż inne kobiety? Jak się zabezpieczyć?

  Większość kobiet nie ma zwiększonego ryzyka infekcji pochwy z powodu pływania. Jeśli wiadomo o powtarzających się w wywiadzie problemach infekcji warto po zajęciach na basenie zastosować dopochwowo probiotyk. Preparaty te zapewniają prawidłową florę bakteryjną zapobiegając potencjalnym infekcjom.

  Sport – sportem, ale są takie rodzaje aktywności, które powinny jednak pójść na jakiś czas w odstawkę. Z czego i w którym trymestrze powinna zrezygnować przyszła mama?

  Generalnie obowiązuje zasada aby unikać aktywności, które mogłyby narazić przyszłą mamę na niepotrzebne urazy. Tak więc na przykład jazda konna, narciarstwo, tenis wyczynowy czy koszykówka nie są zalecane. Należy też zrezygnować z nurkowania, które wymaga dekompresji czy wspinaczki powyżej 3000 m n.p.m.

  Dziękuję za rozmowę.

  W piątki badanie USG w prezencie - zapisując się na wizytę do dr. Majkusiaka przyjmującego w Centrum Medycznym Boramed przy stacji metra Ursynów, badanie usg (ginekologiczne lub ciążowe) będziemy mieć wliczone w cenę wizyty. Oferta dotyczy wszystkich piątków do końca stycznia i skierowana jest do naszych Czytelniczek, które podadzą podczas zapisu hasło: Haloursynów.  Liczba miejsc ograniczona. Zamów wizytę

  *Dr n. med. Wojciech Majkusiak - specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Jest lekarzem z wieloletnim doświadczeniem, które zdobył pracując w klinikach Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie pomaga rozwiązywać problemy medyczne kobiet w ramach oddziału położniczo-ginekologicznego Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie oraz Centrum Medycznego Boramed przy ul. Beli Bartoka 8 lok. U/A (tuż przy stacji metra Ursynów).

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

  • 4
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Artykuł załadowany: 0.2425 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO / KUCHARKI  14.11.2020 - 13.02.2021