REKLAMAA1 SanGiovanni 01.11.2021 - 30.11.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ17 listopada 2021, 13:54

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Obowiązkiem każdej osoby, która osiągnęła dochody opodatkowane w Polsce (bez względu na ich kwotę), jest coroczne rozliczenie podatku dochodowego za poprzedni rok. Najczęściej osoby fizyczne zobligowane są do rozliczenia podatku na PIT 37. Na takim formularzu podatkowym wykazuje się między innymi wszelkie dochody uzyskane z tytułu umowy o pracę oraz umów cywilno-prawnych (czyli umowy zlecenie, umowy o dzieło bądź umów o prawa autorskie). Najlepiej rozliczyć pit-37 online, gdyż jest to najszybsza metoda złożenia zeznania podatkowego, która w większości przypadków nie wymaga nawet wizyty w Urzędzie Skarbowym.

  PIT-37 – o czym warto pamiętać?

  Według danych statystycznych praktycznie 80% polskich podatników rozlicza się na podstawie formularza PIT-37. W zeznaniu podatkowym za rok 2022 będzie należało wykazać wszelkie dochody uzyskane w poprzednim roku (czyli w 2021). Jak zawsze podatnicy mogą liczyć na korzystne ulgi podatkowe — na przykład z tytułu posiadania dzieci bądź odliczyć część środków przekazanych na cele charytatywne. Wypełniając deklarację podatkową, warto pamiętać o możliwości przekazania 1% swojego podatku na wybrany cel, czyli na organizację pożytku publicznego — w rozliczeniu należy wówczas w odpowiedniej rubryce wpisać kwotę oraz numer osoby bądź fundacji, która ma pozyskać w ten sposób dodatkowe środki finansowe.

  W jaki sposób rozliczyć PIT 37 przez internet?

  Choć rozliczyć podatek za poprzedni rok można w sposób klasyczny — odwiedzając odpowiedni Urząd Skarbowy — to jednak większość osób decyduje się, by rozliczyć pit-37 online. Tego typu możliwość dla polskich podatników jest już dostępna od kilku lat i z każdym rokiem cieszy się coraz większym uznaniem — również wśród osób starszych. Wypełnienie deklaracji przez internet jest bardzo proste oraz intuicyjne. Elektronicznie można to zrobić, chociażby przez program dedykowany rozliczeniom PIT bądź za pośrednictwem udostępnionej przez Ministerstwo Finansów (KAS) strony internetowej, gdzie na każdego podatnika czeka automatycznie przygotowany PIT-37, który należy po sprawdzeniu danych potwierdzić bądź uzupełnić. Te udogodnienia sprawiają, że rozliczenie PIT-u przez internet zajmuje stosunkowo niewiele czasu i można to zrobić w dowolnie wybranym momencie (pamiętając oczywiście o dotrzymaniu terminu rozliczeń).

  O czym warto jeszcze pamiętać, chcąc rozliczyć swój PIT-37 online? Przede wszystkim o:

  • wykazaniu wszystkich dochodów opodatkowanych w poprzednim roku;
  • dokładne wypełnienie danych osobowych (swoich oraz w przypadku rozliczania się wspólnie z małżonkiem);
  • przypilnowaniu odgórnie narzuconego terminu składania zeznań podatkowych (do 2 maja 2022 roku!);
  • wskazaniu wszystkich należących się w określonym przypadku ulg podatkowych.

  W przypadku osób, którym należy się zwrot części nadpłaconego podatku, wypełnienie deklaracji przez internet to gwarancja znacznie szybszego otrzymania przelewu z Urzędu Skarbowego. Z reguły zwrot podatku następuje maksymalnie do 45 dni, licząc od następnego dnia po złożeniu deklaracji PIT-37.

  Artykuł załadowany: 0.3522 sekundy
  REKLAMAA2 YASUMI 01.10.2021 - 31.12.2021