REKLAMAA1 Pizzeria105 01.08.2022 - 30.09.2022 (2X w serii)
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Sprężyny stanowią nieodłączne części wielu przedmiotów codziennego użytku, Trzeba jednak pamiętać o ich różnorodności. Obok sprężyn naciskowych, najpopularniejsze są sprężyny naciągowe. Jednak posiadają one również konkurencję w postaci modeli skrętnych. Czym charakteryzują się sprężyny określane jako naciągowe i kiedy warto zastąpić je sprężynami skrętnymi?

  Czym są sprężyny naciągowe, czyli sprężyny rozciągane

  Cechą charakterystyczną sprężyn jako takich jest możliwość zmiany objętości wskutek oddziaływania siły i powrót do pierwotnego kształtu po jej ustaniu. O ile modele naciskowe pod wpływem działania siły stają się mniejsze, o tyle sprężyny naciągowe ulegają wydłużeniu. To właśnie dlatego określa się je również jako sprężyny rozciągane. Najczęściej wybierana jest sprężyna naciągowa z uchem, choć można czasem znaleźć model, który jest go pozbawiony. Ucho generalnie służy do montażu sprężyny, czyli przytwierdzenia jej do elementu konstrukcji.

  Zadaniem sprężyn naciągowych jest przejmowanie oddziałującej siły, dzięki czemu dochodzi do odciążenia danej konstrukcji. Jednak to nie wszystko: najwyższej jakości sprężyna naciągowa przede wszystkim odpowiada za umożliwienie ruchomości dwóch elementów. Przede wszystkim w płaszczyźnie równoległej. Rozciąganie pod wpływem oddziaływania siły sprawia, że dwie części maszyny czy innej konstrukcji mogą się swobodnie oddalać, a po ustaniu danej siły powrócić do stanu wyjściowego.

  Sprężyny naciągowe do bram garażowych i wiele więcej

  Zastanawiasz się, do czego może posłużyć sprężyna naciągowa z uchem lub bez? Tak naprawdę zastosowań jest bardzo wiele. Na pierwszy plan wysuwają się sprężyny naciągowe do bram garażowych, czyli modele najczęściej przywoływane przy omawianiu sprężyn tego typu. Jest to bowiem jedno z najczęstszych zastosowań sprężyn naciągowych. Niemniej jednak stosuje się je również w wielu innych przypadkach.

  Sprężyny tego typu można spotkać w wielu meblach. Obecne są w otwieranych łóżkach czy szafach. Ponadto występują w niektórych drzwiach i klapach. Co istotne, sprężyny rozciągane są powszechnie wykorzystywane jako elementy konstrukcyjne maszyn przemysłowych. To ważne zastosowanie, o którym na pewno nie można zapominać.

  Oczywiście wpływ na to, do czego można zastosować dane modele, mają przede wszystkim wymiary sprężyn naciągowych. Nie bez znaczenia są jednak również inne czynniki. Należy brać pod uwagę między innymi materiał wykonania.

  Zwykle jest to stal, jednak może to być materiał lepszej lub gorszej jakości. W przypadku sprężyn przeznaczonych, na przykład do montażu w maszynach przemysłowych, konieczna jest najmocniejsza dostępna stal. Natomiast do pracy w wilgotnym środowisku trzeba użyć sprężyn ze stali odpornej na korozję.

  Sprężyny naciągowe czy skrętne – różnice

  Alternatywą dla sprężyn naciągowych bywają czasami modele skrętne. Często pojawia się pytanie: sprężyny naciągowe czy skrętne – co lepiej wybrać? W rzeczywistości stosuje się je po prostu w nieco innych sytuacjach.

  Sprężyny skrętne poruszają się zarówno w płaszczyźnie równoległej, jak i kątowej. Ponadto przeważnie posiadają dwa ucha. Mowa tutaj o modelach  zmuszonych do przyjmowania dużych obciążeń z różnych stron. Tym samym w wielu przypadkach to nieco bardziej wytrzymałe sprężyny.

  Oznacza to, że modele tego typu stosuje się tam, gdzie konieczne jest zapewnienie swobodnego ruchu elementów w różnych kierunkach, a obciążenia są bardzo duże. W pozostałych przypadkach zupełnie wystarczające będą jakościowe sprężyny naciągowe.

  Artykuł załadowany: 0.3944 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022