REKLAMAA1-AUCHAN-01-07----31-12-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Gołębie przy Tesco na Kabatach

  Gołębie przy Tesco na Kabatach (SK)

  Jedni je kochają, inni nienawidzą. Ogromne stada gołębi codziennie pojawiają się w okolicach Tesco na Kabatach. I choć gołąb symbolizuje pokój i miłość, to może być też źródłem wielu problemów...

  - Gołębie bardzo szybko dostosowały się do życia w mieście, ponieważ jest tam cieplej niż w otwartych przestrzeniach i łatwiej jest o pożywienie. Ważne jest jednak kiedy i czym karmimy ptaki. Gołębie należy dokarmiać tylko zimą, bo w ciepłym okresie przyroda sama daje im pożywienie - mówi Rafał Kaźmierski z Polskiego Związku Ornitologicznego.

  Niestety niewiele osób stosuje się do zaleceń specjalistów. Mieszkańcy zazwyczaj zostawiają zwierzętom świeży chleb i resztki jedzenia.

  - Dokarmianie ptaków pieczywem powoduje u nich liczne dolegliwości, często nawet wady genetyczne. Problemem jest też ilość zostawianego chleba, który później pleśnieje i staje się bardzo niebezpieczny - dodaje Kaźmierski. Kolejnym są liczne choroby, które roznoszą ptaki. Trzeba pamiętać, że zwierzęta te mają kontakt z odpadami oraz padliną przez co ich odchody są bardzo groźne dla człowieka. 

  Przez miłośników gołębi cierpią głównie mieszkańcy Kabat. Największe stado ptaków znajduje się przy wyjściu z Tesco. Zielony teren przy pętli autobusowej jest w większości pokryty resztkami nieświeżego jedzenia.

  - Ludzie myślą, że robią dobrze dając gołębiom chleb zamiast go wyrzucić, ale to nie powinno być ich pokarmem. Ja osobiście mam negatywny stosunek do gołębi. Ich odchody nie są zdrowe dla dzieci - mówi pani Maria

  Nie wszyscy podzielają jednak to zdanie. Dla wielu osób trawa, na której przesiadują ptaki stała się częścią okolicznego krajobrazu. - Przechodzę tędy bardzo często, ale nigdy się nad tym nie zastanawiałam. Mi to osobiście nie przeszkadza - mówi pani Katarzyna.

  Wśród mieszkańców temat wzbudza emocje. Kiedyś jeden z kabacian ustawił na trawniku przy Tesco tabliczkę ostrzegawczą z napisem: "Dokarmiając gołębie, hodujesz szczury!". Tabliczka najwyraźniej zdenerwowała zwolenników karmienia ptaków, bo zniknęła tak szybko, jak się pojawiła.

  Gołębie panoszące się po Kabatach nie tylko roznoszą wiele chorób, ale też za sprawą dokarmiania przyczyniają się do zaśmiecania terenów zielonych. Jeżeli jednak zdecydujemy się pomóc tym zwierzętom, pamiętajmy by robić to rozważnie. Gołębie powinny być dokarmiane regularnie, ale tylko w czasie zimy. Najlepiej ziarnami zbóż. Później niech radzą sobie same!

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 178

  • 85
   BARDZO PRZYDATNY
  • 9
   ZASKOCZONY
  • 28
   PRZYDATNY
  • 11
   OBOJĘTNY
  • 4
   NIEPRZYDATNY
  • 18
   WKURZONY
  • 23
   BRAK SŁÓW

  15Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~issa 15 ponad rok temuocena: 50% 

   obserwuję kilka kamerek ze "schronisk" dla okalecznych ptaków i tam one są codziennie karmione m.in. chlebem. No, pracownicy tam to jednak ludzie wykwalifikowani, chyba wiedza co robia. Chleb splesniały może zaszkodzic, swieży raczej nie. Proponuje, zeby w ogóle wytruć gołębie i inne ptaki, zwierzęta, pszczoly i inne owady a wkrótce nas szlag trafi i będzie wieczny spokoj. Zostana po nas pomniki. Naszej głupoty i pychy. ps. śmieszy mnie nagonka np. na gołębie, że 'wyprózniaja się". No tak, zwierzeta wyprozniają się, nie tylko gołębie! jakoś grażynom i januszom nie przeszkadza kapiel w morzu czy jeziorze, gdzie notorycznie wypróżniaja się, uwaga! nie gołebie tylko inni ludzie! a dzieciaki to już zwyczajowo, sama słyszałam, jak jakaś grazyna, zza parawanu oczywiście, posylała dziecko do morza w tym celu. Kąpiel w sikach, wow! czasem nawet mozna trafić coś konkretniejszego.... ale gołębie są be, no tak...

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~czytelniczka 14 ponad rok temuocena: 100% 

   Gołębie na Ursynowie,a port lotniczy Chopina nie może sobie poradzić z wroną ,która od lipca 2017 roku mieszka na hali w części cde terminala , szyby są tak zabrudzone jej odchodami ,a ptak nie boi się ludzi, żebra o jedzenie , odchody jej są nie tylko na wszystkich szybach ,ale również siada nad stanowiskami odpraw, gdzie również brudzi mundury pracowników i bagaże pasażerów , może ktoś się w końcu zainteresuje tym coraz bardziej uciążliwym problemem.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~julek 13 ponad rok temuocena: 71% 

   Nie dokarmiajmy gołębi, dokarmiajmy siebie gołębiami. Rosołek z gołębia, palce lizać.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Malgosia66 12 ponad rok temuocena: 13% 

   Jak jadę na zakupy do Tesco, to zawsze coś rzucę gołąbkom. Niech sobie podgryza. One tak ładnie gruchają. I tak fajnie biegną wyciągając główkę do przodu. Ta nagonka na te biedne ptaszki to robota szatana. Bo szatan mieszka na Kabatach. Pewnie nie chce mu się sprzątać balkonu. Do mnie na balkonik na Stoklosach przylatują wróbelki i też zawsze im coś sypne.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ppk 11 ponad rok temuocena: 82% 

   one cię zeżrą starucho!

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 9 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Tom 10 ponad rok temuocena: 80% 

   Byłaś u psychiatry?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 8 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Tom 9 ponad rok temuocena: 21% 

   Ale nienawisc do tych ptakow. Najwiecej zarazkow roznasza ludzie, brudasy a tych jest na miljony. To ludzie zanieczyszczaja srodowisko gdzie sie tylko da i zostawiaja zniszczenie za soba. To ludzie zostawiaja za soba smieci w naturze - obejzyjcie sie tylko i zobaczcie papierki, puszki, butelki co sie tylko da. To ludzie zostawiaja za soba mocz i kal w przeciwienstwie do zwierzat ktore zakopuja za soba odchody (np. psy), ale nie czlowiek...

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Akacja 8 ponad rok temuocena: 86% 

   Psy owszem zakopuja ale nie widziałam zeby to gołębie robiły.z resztą mowa o dokarmianiu przez ludzi .jesli kochają te ptaki to niech moze poczytaja trochę literatury .tam jest info. ze ptakow w lato się nie karmi a juz napewno chlebem.to tak jak ja bym swoją rodzinę karmiła arszenikiem. Cale place chodniki w parku pelne resztek jedzenia,przejść nie ma jak bo albo chleb albo obierki itd...a tym co rzucaja papiery lub pusxki też rzecz jasna gilotyna sie nalezy nie tylko golebiarzom.czemu u siebie tego nie zrobi tylko tam gdzie nie śpi?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 12 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~gołębica 7 ponad rok temuocena: 100% 

   taaa, gołębie zakopują za sobą odchody... ale cyrk gołębie pobsr... wszystko.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ANTYległa 6 ponad rok temuocena: 86% 

   Gołąb skalny powinien być zwalczany. To już plaga, inne gatunki są wypierane w mieście przez niego.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Tylko L 5 ponad rok temuocena: 21% 

   bIAŁYSTOK czy kRAKÓW? Skąd te kompleksy?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 3 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Akacja 4 ponad rok temuocena: 75% 

   Doc masz absolutną rację dokarmiac trutką.zastanawia mnie czy mozna podciągnąć to pod zasmiecanie.brud i syf po tym dokarmianiu.rzucają opiekunowie to co im zbywa w domu a czego golab nie ruszy to już nie ma komu posprzątać.brudasy.niech u siebie w domu dokarmiaja a nie w miejscu publicznym taki syf robić.zglaszac na straz i tyle.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Doc 3 ponad rok temuocena: 66% 

   Nie mam nic przeciwko ptakom i ich dokarmianiu. Ale to dotyczy wróblowatych: Sikorek, Wróbli, ptaszków pożytecznych i ginących bo ich coraz mniej w naszych miastach. Gołębie czyli latające szczury zmniejszają populację wróblowatych, zabieralem im jedzenie przenoszą choroby. Mój Apel jest taki dokarmiajcie Gołębie ale trutką na szczury

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak 2 ponad rok temuocena: 25% 

   Tak się martwisz o wróblowate . A przecież jeżeli wysypiesz trutkę , to i wróblowate też otrujesz , bo one zjedzą tę truciznę . A tak w ogóle to jesteś mordercą , skoro chcesz truć zwierzęta , barbarzyńco ! Wystarczy nie dokarmiać je w miesiące letnie .

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 3 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pr 1 ponad rok temu

   Zamordować to można człowieka. Jeżeli ktoś tak pisze o tych którzy zabijają zwierzęta to znaczy, że powinien się przebadać w Tworkach lub Drewnicy. Dla własnego bezpieczeństwa i innych. Swoją drogą latające szczury przenoszą okło 40 chorób.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3311 sekundy
  REKLAMAA2-LiveHealthy-06-11----06-12.2019