REKLAMAA1 SanGiovanni 01.03.2022 - 31.05.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (UM Warszawa)

  Drugie życie zabytkowej stajni na Moczydle. Niszczejący budynek już się nie zawali - został zadaszony a cała konstrukcja wzmocniona. W tym roku renowacja stajni ma zostać w pełni ukończona.

  Stajnia przy ul. Moczydłowskiej została wpisana do rejestru zabytków 2019 roku. Stołeczny Konserwator zabytków zlecił dzielnicy przeprowadzenie ekspertyz dotyczących stanu technicznego niszczejącego zabytku oraz koncepcji jego zabezpieczenia w 2020 roku. Jesienią kolejnego roku rozpoczął się remont. Koszt inwestycji wyceniono na około 280 tysięcy złotych.

  - Ten historyczny budynek to element naszego dziedzictwa. Zależy mi na tym, aby nie popadł w ruinę – mówi Robert Kempa, burmistrz Ursynowa.

  Drugie życie zabytkowej stajni

  Firma remontująca zabytek najpierw go wewnątrz oczyściła. Uprzątnęła zalegający tam gruz, śmieci i odpady. Kolejnym etapem prac było między innymi wzmocnienie łuków nośnych, podparcie sklepień drewnianymi stemplami, przemurowanie fragmentów ścian szczytowych cegłą rozbiórkową i wreszcie zadaszenie obiektu. Na rok 2022 przewidziane są dalsze prace naprawcze.

  - Realizacja pełnego zakresu prac pozwoli na utrzymanie obiektu w dobrym stanie, co ułatwi kompleksowy remont, dzięki któremu zabytek otrzyma drugie życie – informuje Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.

  Konieczna jest naprawa wszystkich spękanych ścian, uszkodzonych sklepień, podtrzymujących ich filarów oraz nadproży. Docelowo, po wykonaniu generalnego remontu zabytek ma być związany z działalnością kulturalną. Urząd dzielnicy chce w tej sprawie przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami.

  Wielowiekowa historia stajni na Moczydle

  Budynek jest pozostałością po dawnym folwarku Moczydło, powstałego prawdopodobnie w latach 20. XVIII wieku. Jego właścicielką została Elżbieta z Lubomirskich Sieniawska, która wykupiła Wilanów i przygraniczne majątki.  

  W drugiej połowie XIX wieku folwark Moczydło wydzierżawił hrabia Ludwik Krasiński. W pierwszej kolejności przeniósł tu swoją stadninę treningową. Majątek zaczął się specjalizować w hodowli koni wyścigowych. Zainwestowano w nowe stajnie czy budynki mieszkalne dla pracowników.

  Na przełomie wieków folwark objął ordynat Maurycy Zamoyski, następnie warszawskie Towarzystwo Wyścigów Konnych. Stajnie i zabudowania stały się zapleczem toru wyścigowego na Polu Mokotowskim, by wreszcie 1938 roku nowopowstałego toru na Służewcu.

  Po wojnie folwark upaństwowiono i powstał PGR Moczydło. Od 1956 roku zarządzała nim Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Przez lata Moczydło podupadało i niszczało. Jedyną pozostałością po czasach świetności jest właśnie zabytkowa stajnia. W jej wnętrzu zachowała się perełka architektoniczna – żaglowe sklepienia wsparte na łukach i słupach.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 48

  • 27
   BARDZO PRZYDATNY
  • 4
   ZASKOCZONY
  • 12
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 3
   BRAK SŁÓW

  10Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ats 10 4 miesiące temuocena: 56% 

   No i co tam zrobią? Kolejne muzeum etnograficzne "jak to hhabia na kuń wsiadał, 25pln za bilet"? Jak tak dalej pójdzie, to stelaż po fortepianie zaraz też będzie zabytkiem!

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~haha 9 4 miesiące temuocena: 33% 

   Wyrzucone pieniądze , jest tyle innych potrzeb a tu w starą ruderę będą inwestować i co po wyremontowaniu otworzą muzeum czy może stajnia będzie dalej stała pusta.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~urzędnikpodrzędnik 8 4 miesiące temuocena: 36% 

   Wielki zabytek, stajnie w której hrabia jaśniepan dobierał się do chłopskich córek. Wyburzyć to w cholerę i sprzedać pod inwestycję!!!! To będzie tylko generować koszty i straty!!!

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 27 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warlord Konstancin 7 4 miesiące temuocena: 30% 

   Rozwalić ruderę i sprzedać deweloperowi. Zysk przeznaczyć np. na cele oświatowe. Ursynów potrzebuje nowych bloków właśnie w tak atrakcyjnych miejscach. Ceny mieszkań są kosmiczne a zapotrzebowanie nadal nie maleje.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 28 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 6 4 miesiące temuocena: 55% 

   Taaa, tylko jeszcze zmiana mpzp i już za 10 lat można budować :-)

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 11 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pol 5 4 miesiące temuocena: 62% 

   NIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ursynów nie potrzebuje bloków w takich miejscach!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 8 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 4 4 miesiące temuocena: 61% 

   Z jednej strony to fajnie, że ktoś remontuje zabytki nie tylko kościelne z pieniędzy publicznych. Szkoda tylko, że robi się to na raty, bez wyraźnie określonego od razu celu. Sformułowanie "związany z działalnością kulturalną" nic nie mówi.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mirek 3 4 miesiące temuocena: 36% 

   Dla mnie to bez sensu. Marnowanie pieniędzy na ruinę, która nie jest w żaden sposób unikalna. Lepiej dofinansować w końcu skatepark dla młodzieży, który od kilku lat nie może powstać, bo budżet był niedoszacowany.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 29 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Szczupak 2 4 miesiące temuocena: 0% 

   "dla mnie" - hmmm, ściana wschodnia?

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 0 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Alan Brajan 1 4 miesiące temuocena: 31% 

   Dzielnicy nie stać na utrzymanie starej kupy cegieł. Wyburzyć to i sprzedać pod inwestycje. Za zarobione pieniądze dofinansować dożywianie seniorów i najbiedniejszych dzieci w dzielnicy. Ludzie grzebią po śmietnikach. A dzielnica ratuje starą stodołe.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 34 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3902 sekundy
  REKLAMAA2 Pizzeria105  01.04.2022 - 31.05.2022