Zamknij

Stajnia z bogatą historią uratowana! Prace zakończone, co dalej?

10:07, 11.01.2022 Iza Bajda

Drugie życie zabytkowej stajni na Moczydle. Niszczejący budynek już się nie zawali - został zadaszony a cała konstrukcja wzmocniona. W tym roku renowacja stajni ma zostać w pełni ukończona.

Stajnia przy ul. Moczydłowskiej została wpisana do rejestru zabytków 2019 roku. Stołeczny Konserwator zabytków zlecił dzielnicy przeprowadzenie ekspertyz dotyczących stanu technicznego niszczejącego zabytku oraz koncepcji jego zabezpieczenia w 2020 roku. Jesienią kolejnego roku rozpoczął się remont. Koszt inwestycji wyceniono na około 280 tysięcy złotych.

- Ten historyczny budynek to element naszego dziedzictwa. Zależy mi na tym, aby nie popadł w ruinę – mówi Robert Kempa, burmistrz Ursynowa.

Drugie życie zabytkowej stajni

Firma remontująca zabytek najpierw go wewnątrz oczyściła. Uprzątnęła zalegający tam gruz, śmieci i odpady. Kolejnym etapem prac było między innymi wzmocnienie łuków nośnych, podparcie sklepień drewnianymi stemplami, przemurowanie fragmentów ścian szczytowych cegłą rozbiórkową i wreszcie zadaszenie obiektu. Na rok 2022 przewidziane są dalsze prace naprawcze.

- Realizacja pełnego zakresu prac pozwoli na utrzymanie obiektu w dobrym stanie, co ułatwi kompleksowy remont, dzięki któremu zabytek otrzyma drugie życie – informuje Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Konieczna jest naprawa wszystkich spękanych ścian, uszkodzonych sklepień, podtrzymujących ich filarów oraz nadproży. Docelowo, po wykonaniu generalnego remontu zabytek ma być związany z działalnością kulturalną. Urząd dzielnicy chce w tej sprawie przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami.

Wielowiekowa historia stajni na Moczydle

Budynek jest pozostałością po dawnym folwarku Moczydło, powstałego prawdopodobnie w latach 20. XVIII wieku. Jego właścicielką została Elżbieta z Lubomirskich Sieniawska, która wykupiła Wilanów i przygraniczne majątki.  

W drugiej połowie XIX wieku folwark Moczydło wydzierżawił hrabia Ludwik Krasiński. W pierwszej kolejności przeniósł tu swoją stadninę treningową. Majątek zaczął się specjalizować w hodowli koni wyścigowych. Zainwestowano w nowe stajnie czy budynki mieszkalne dla pracowników.

Na przełomie wieków folwark objął ordynat Maurycy Zamoyski, następnie warszawskie Towarzystwo Wyścigów Konnych. Stajnie i zabudowania stały się zapleczem toru wyścigowego na Polu Mokotowskim, by wreszcie 1938 roku nowopowstałego toru na Służewcu.

Po wojnie folwark upaństwowiono i powstał PGR Moczydło. Od 1956 roku zarządzała nim Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Przez lata Moczydło podupadało i niszczało. Jedyną pozostałością po czasach świetności jest właśnie zabytkowa stajnia. W jej wnętrzu zachowała się perełka architektoniczna – żaglowe sklepienia wsparte na łukach i słupach.

(Iza Bajda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(10)

Alan Brajan Alan Brajan

15 34

Dzielnicy nie stać na utrzymanie starej kupy cegieł. Wyburzyć to i sprzedać pod inwestycje. Za zarobione pieniądze dofinansować dożywianie seniorów i najbiedniejszych dzieci w dzielnicy. Ludzie grzebią po śmietnikach. A dzielnica ratuje starą stodołe. 10:12, 11.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

MirekMirek

16 29

Dla mnie to bez sensu. Marnowanie pieniędzy na ruinę, która nie jest w żaden sposób unikalna. Lepiej dofinansować w końcu skatepark dla młodzieży, który od kilku lat nie może powstać, bo budżet był niedoszacowany. 10:23, 11.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SzczupakSzczupak

0 5

"dla mnie" - hmmm, ściana wschodnia? 15:49, 12.01.2022


BoomBoom

14 9

Z jednej strony to fajnie, że ktoś remontuje zabytki nie tylko kościelne z pieniędzy publicznych. Szkoda tylko, że robi się to na raty, bez wyraźnie określonego od razu celu. Sformułowanie "związany z działalnością kulturalną" nic nie mówi. 14:00, 11.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Warlord KonstancinWarlord Konstancin

12 28

Rozwalić ruderę i sprzedać deweloperowi. Zysk przeznaczyć np. na cele oświatowe. Ursynów potrzebuje nowych bloków właśnie w tak atrakcyjnych miejscach. Ceny mieszkań są kosmiczne a zapotrzebowanie nadal nie maleje. 14:17, 11.01.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

BoomBoom

11 9

Taaa, tylko jeszcze zmiana mpzp i już za 10 lat można budować :-) 15:08, 11.01.2022


polpol

8 5

NIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ursynów nie potrzebuje bloków w takich miejscach!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 10:54, 12.01.2022


urzędnikpodrzędnikurzędnikpodrzędnik

15 27

Wielki zabytek, stajnie w której hrabia jaśniepan dobierał się do chłopskich córek. Wyburzyć to w cholerę i sprzedać pod inwestycję!!!! To będzie tylko generować koszty i straty!!! 15:00, 11.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hahahaha

8 16

Wyrzucone pieniądze , jest tyle innych potrzeb a tu w starą ruderę będą inwestować i co po wyremontowaniu otworzą muzeum czy może stajnia będzie dalej stała pusta. 17:16, 11.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

atsats

9 7

No i co tam zrobią? Kolejne muzeum etnograficzne "jak to hhabia na kuń wsiadał, 25pln za bilet"?
Jak tak dalej pójdzie, to stelaż po fortepianie zaraz też będzie zabytkiem! 21:15, 11.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%