REKLAMAA1 KUCHAREK6 26.11.2022 - 25.02.2023
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ22 grudnia 2019, 12:16 komentarzy 2

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (Akademia SaberArts)

  Jak się okazuje wśród mieszkańców Ursynowa, kryje się wielu zakamuflowanych na co dzień wojowników Jedi. Co drugą sobotę spotykają się "potajemnie" na Imielinie, gdzie ćwiczą w półmroku choreografię, dzięki której mają pokonać Ciemną Stronę Mocy.

  Czerwony, niebieski, zielony, fioletowy, żółty oraz pomarańczowy. Dla większości z nas to kolory tęczy, ale każdy pasjonat Gwiezdnych Wojen od razu odkryje w tym zestawieniu barwy, jakie mają ostrza mieczy świetlnych.

  Ostrza tych mieczy w scenach odgrywanych przez uczestników zajęć w Akademii SaberArts, dają niesamowity efekt wizualny. Za pomysłem oryginalnych treningów szermierczych stoi Bartek Gajewski.

  - Sztukami walki, bronią białą i światem Gwiezdnych Wojen fascynuję się od małego - opowiada. - Tak samo zdaje się, jak wszyscy uczestnicy naszych zajęć. To naturalne, że kiedy pojawiły się umiejętności i dostępność sparingowych mieczy świetlnych utworzyła się nasza grupa – tłumaczy.

  Bartek od 7 lat jest instruktorem szermierki japońskiej, ma też 1 dan aikido. Zajmował się choreografiami, szermierką sportową i historyczną oraz LARP-ami (ang. live action role-playing). Na bieżąco jest też z tańcami latynoskimi. Zawodowo jednak zajmuje się… tworzeniem gier komputerowych.

  - Cała reszta to raczej hobby – dodaje.

  Jedi na Ursynowie

  Na świecie jest kilka podobnych grup, ale w Polsce tylko wojownicy z Ursynowa działają prężnie i spotykają się regularnie od dwóch lat. W grupie początkującej jest zwykle komplet – 16 osób, w zaawansowanej spotyka się ponad 10 uczestników.

  Co ciekawe, w zajęciach bierze udział wyjątkowo dużo kobiet, jak zajęcia sztuk walki - czasem panie stanowią nawet połowę grupy. Średnia wieku to około 25 lat, a bywali także uczestnicy po 50-tce.

  Podczas zajęć trenowane są choreografie nie tylko z filmów. Uczestnicy opracowują je główni sami i konsultują z instruktorami, którzy doradzają i podpowiadają co jest dobre, a co wymaga korekty. Ursynowskiej grupie zdarza się dawać występy, np. dla WOŚP lub podczas Nocy Muzeów., są otwarci na współpracę.

  - Docelowo jednak staramy się nagrywać choreografie i umieszczać je w Internecie – mówi Bartek.

  Ile kosztuje i jak wygląda trening?

  Każdy trening wygląda inaczej, jednak w uproszczeniu składa się z 3 części: rozgrzewka - ogólnorozwojowa i tematyczna; techniki - w parach ćwiczone są określone sekwencje ruchów, czasem przy zgaszonym świetle; sparingi lub improwizacje walk. Całość trwa ok. 90 minut. Na zajęciach odbywają się faktyczne walki i mogą zdarzyć się kontuzje, dlatego do treningów dopuszczani są uczestnicy w wieku powyżej 15 lat.

  Podstawowe pytanie dla nowicjuszy brzmi: gdzie kupić miecz świetlny? Większość członków Akademii korzysta z mieczy typu „stunt blade” filmy Ultrasabers. Alternatywnie można skontaktować się z amatorskimi twórcami lub stworzyć miecz samemu (w uproszczeniu: to latarka plus rura z poliwęglanu). Koszt kupnego miecza zaczyna się od 400 złotych.

  Zajęcia choreograficzne z szermierki wzorowanej na Gwiezdnych Wojnach odbywają się w Budojo - Ośrodku Japońskich Sztuk Walk w Akademii SaberArts (ul. Bekasów 6). Więcej na Facebooku Akademii.

  ZOBACZ JAK WALCZĄ URSYNOWSCY WOJOWNICY JEDI:

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 38

  • 14
   BARDZO PRZYDATNY
  • 10
   ZASKOCZONY
  • 8
   PRZYDATNY
  • 4
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  2Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~MamiMi 2 ponad rok temuocena: 50% 

   A mój 9- latek jest bardziej zwinny niż ci panowie i bardzo się napalił, żeby do nich dołączyć. Da radę? Gdzie te "tajne" komplety? Może wpaść jako widz?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~debenek 1 ponad rok temuocena: 67% 

   Wystarczy doczytać artykuł do końca żeby poznać adres ;)

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.6068 sekundy
  REKLAMAA2 Spiżarnia Hrab 24.10.2022 - 23.12.2022