REKLAMAA1-AUCHAN-02-07----31-12-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ22 listopada 2019, 08:41 komentarzy 6

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Rusza druga w tym roku edycja budżetu obywatelskiego

  Rusza druga w tym roku edycja budżetu obywatelskiego (MSO)

  Ledwie ogłoszono wyniki głosowania na projekty do opóźnionej edycji budżetu obywatelskiego na 2020 rok, a już za niespełna dwa tygodnie, będzie można składać kolejne pomysły.

  Już od 3 grudnia mieszkańcy Warszawy znowu będą mogli zgłaszać swoje pomysły do budżetu obywatelskiego. W ramach 7. edycji warszawiacy zdecydują o przeznaczeniu ponad 83 milionów złotych. Na Ursynowie na realizację pomysłów mieszkańców zostanie wydanych prawie 5 milionów.

  Edycja goni edycję

  Dopiero co ogłoszono w październiku wyniki głosowania mieszkańców w ramach 6. edycji budżetu obywatelskiego (na rok 2020 ), a już na początku grudnia rozpocznie się kolejna. Opóźnienie poprzedniej wynikało m.in. ze zmian wprowadzonych w przepisach i konieczności ustalenia nowych – szeroko komentowanych - zasad, na których opiera się budżet obywatelski.

  Jest to powrót do schematu, który obowiązywał przez pierwsze pięć lat funkcjonowania budżetu partycypacyjnego w Warszawie. Zgodnie z tym harmonogramem składanie pomysłów rozpocznie się pod koniec roku, a głosowanie odbędzie się w czerwcu:

  • Zgłaszanie projektów: od 3 grudnia 2019 r. do 21 stycznia 2020 r.
  • Ocena zgłoszonych projektów: od 22 stycznia do 6 maja 2020 r.
  • Składanie odwołań od oceny negatywnej: od 7 do 13 maja 2020 r.
  • Rozpatrywanie odwołań: od 7 do 29 maja 2019 r.
  • Głosowanie na projekty: od 15 do 30 czerwca 2020 r.
  • Ogłoszenie wyników nastąpi 16 lipca 2020 r.

  Czy będzie na co głosować?

  Dwie edycje na przestrzeni jednego roku wymagają dużego nakładu pracy od projektodawców. Nowe zasady w wielu przypadkach uniemożliwiły realizacje projektów, które w poprzednich latach miały duże szanse. Przepadły darmowe seanse filmowe w Multikinie czy pomysły realizowane na gruntach spółdzielczych. Czy nie zniechęciło to społeczników?

  - Na pewno złożę projekty także w tej edycji. Będą to za równe te, które nie wygrały ostatnio, jak i nowe pomysły ogólnomiejskie – mówi „weteranka” budżetu obywatelskiego, autorka kilkunastu zwycięskich projektów, Marzena Zientara. – Ubolewam nad brakiem podziału na obszary, bo z nim byłoby łatwiej projektom z Zielonego Ursynowa – dodaje.

  Mniej entuzjastycznie podchodzi do sprawy autor pomysłu na budowę m.in. ścianki wspinaczkowej i skateparku pod Kopą Cwila – Sławomir Boksz.

  Wiem o terminach chyba od dwóch dni, wszystko szybko i na wariata, bo niedawno były wyniki poprzedniej edycji. Zamiana zasad i wyniki pokazują, że mniejsze, lokalne projekty nie mają większych szans. Moim zdaniem to źle, bo zniechęca do małej i lokalnej działalności – mówi.

  - Jaki ktoś ma mieć interes, aby głosować na gry podwórkowe pod szkołą na drugim końcu dzielnicy? Podobnie łąka kwietną... Jestem zachęcany do ponownego złożenia ostatnich projektów, ale muszę przemyśleć ich zmianę, bo w obecnej formie nie mają szans – dodaje.

  W celu propagowania idei budżetu obywatelskiego oraz pomocy pomysłodawcom zorganizowane będą trzy maratony pisania projektów, które odbędą się w soboty: 7 grudnia, 11 stycznia i 18 stycznia w urzędzie dzielnicy w godz. 12:00-15:30.

  Budżet obywatelski w liczbach

  Zgłaszanie, głosowanie, a potem… realizacja. Jak wygląda ona na Ursynowie? Część sprawdzonych rozwiązań jest płynnie realizowana z roku na rok. Bez zakłóceń odbywają się cykliczne wydarzania kulturalne i społeczne. Schody pojawiają się tam, gdzie szukać trzeba wykonawcy.

  Wiele z niezrealizowanych projektów stoi w martwym punkcie ze względu na nierozstrzygnięte przetargi. Inne – jak źródełka wody pitnej – są zależne od miasta albo od innych instytucji. Poniżej zestawienie realizacji projektów na przestrzeni ostatnich 5 lat.

  • 2019 – 57 zwycięskich projektów, do tej pory zrealizowano 36, pozostałe 21 jest w trakcie realizacji, w tym 18 realizuje urząd dzielnicy, 2 - ZDM, 1 - Lasy Miejskie.
  • 2018 – 59 wybranych w głosowaniu; 44 są zrealizowane; w trakcie realizacji jest jeszcze 14 projektów - 7 realizuje urząd dzielnicy, 4 - ZDM, 3 - Zarząd Zieleni.
  • 2017 – 43 projekty, wszystkie zrealizowane.
  • 2016 – 45 zrealizowanych, jeden wstrzymany po licznych protestach mieszkańców, do czasu zakończenia budowy Południowej Obwodnicy Warszawy.
  • 2015 – w ubiegłym roku udało się sfinalizować jedyny zwycięski projekt tej edycji - utworzenie ośrodka wsparcia jako pierwszego modułu integracyjnego centrum aktywności.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

  • 5
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  6Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Kolaż 6 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Burmistrz juz sie szykuje. Palety z placu bankowego sciągnął na Ursynów. Warto obserwowac pewnego zezowatego kuca, czy sie nie spiknęli

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ Wał Kuski 5 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Zgłosimy z Krisem takie projekciki, ze Wam kapcie z nóg spadną.......

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~posiadacz gumowej bielizny 4 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Obiecanki-cacanki... Tak mieliście nazgłaszać do niedawno zakończonej edycji, i co?? A tak chciałem głosować... Chyba z żalu przerzucę się na Zielone Mazowsze :-(

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 10 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ Wał Kuski 3 7 miesięcy temuocena: 88% 

   Spokojnie, trzeba się było przegrupować przed ofensywą :-)

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Robertos 2 7 miesięcy temuocena: 86% 

   Gówniana zabawa. Należy ten budżęt zlikwidować. Dośc już bałaganu w przestrzeni i dośc zlecień dla znajomych królkia. Skandal.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3286 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni--01-07----31-07-2020