Zamknij

Startuje Wolny Uniwersytet Ursynowa. Ciekawie o Warszawie i świecie

14:40, 25.01.2019 Marta Siesicka-Osiak Aktualizacja: 14:56, 25.01.2019
Skomentuj pixabay.com pixabay.com

O świecie i o Warszawie, z różnej perspektywy i z różnym podejściem, ale zawsze ciekawie i merytorycznie. Wykłady z geografii świata i varsavianistyki mają od lat wiernych słuchaczy z całej dzielnicy. Właśnie rozpoczyna się nowy letni semestr Wolnego Uniwersytetu Ursynowa. Przed nami 20 wykładów.

Choć często kojarzony jest z Uniwersytetem Trzeciego Wieku, nasz ursynowski „uniwersytet” nie jest dedykowany wyłącznie seniorom. Koordynatorki są młode i ustalając tematy starają się, żeby były one ciekawe dla osób w każdym wieku.

Dlatego w najnowszym programie Wolnego Uniwersytetu Ursynowa znajdziemy m.in. wykład o kierunku modnym teraz wśród młodych podróżników: „Islandia – wulkany i podróże” czy o „Odkrywaniu Arktyki – dawniej i dziś”. Uwagę młodszych słuchaczy z pewnością zwróci lutowa prelekcja o „Architektkach – kobietach, które zmieniły wygląd Warszawy” czy marcowa o „Symbolice Pałacu Kultury”.

Zajęcia odbywają się w największej sali konferencyjnej w urzędzie dzielnicy (na pierwszym piętrze), która może pomieścić 200 osób.

- Bywa tak, że nie ma wolnych miejsc. Szczególnie jeśli chodzi o geografię padają rekordy – w sobotę mieszkańcy kończą jeść śniadanie i... przychodzą na wykład – śmieje się jedna z koordynatorek Magdalena Chludzińska.

Największą popularnością - z części varsavianistycznej - cieszą się tematy z pogranicza historii sztuki, sprawdzają się też klasyki tj. historia Pałacu Kultury i Nauki czy znani warszawiacy. Nigdy nie trafimy dwa razy na ten sam wykład. - Zasada jest taka, żeby nie było powtórzeń – mówi Chludzińska, która odpowiada za dobór tematów i prelegentów zajmujących się historią Warszawy.

Mówcy to zazwyczaj wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego lub innych warszawskich uczelni, w szczególności jeśli chodzi o geografię. O Warszawie często opowiadają osoby, które zawodowo zajmują się oprowadzaniem po stolicy oraz pracownicy merytoryczni różnych muzeów i instytucji.

Wśród mówców jest kilku sprawdzonych, którzy mają już nawet swoich „fanów”, ale pojawiają się też nowe twarze.

Zawsze, zanim poproszę o prelekcję nieznanego mi wcześniej wykładowcę, najpierw idę na jego wykład – opowiada koordynatorka.

Wykłady odbywają się w soboty w godz. 11:00 do 12:30 – geografia świata i 12:45 do 14:15 – varsavianistyka. Sam wykład trwa zazwyczaj ok. godziny i 15 minut, aby został kwadrans na indywidualną rozmowę z wykładowcą i zadanie mu ewentualnych pytań.

W ramach semestru letniego 2019 odbędzie się 20 wykładów o zróżnicowanej tematyce.

(Marta Siesicka-Osiak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%