REKLAMAA1-WIMAR-AUTO---10-06----10-09-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ1 listopada 2019, 21:25 komentarzy 1

  (SK)

  Stary cmentarz służewski położony tuż przy kościele św. Katarzyny to najstarszy ursynowski cmentarz. Leży tu sporo znanych postaci, m.in. Krystyna Krahelska - uczestniczka Powstania Warszawskiego, pierowzór wizerunku warszawskiej Syrenki. Odwiedziliśmy z aparatem tę piękną nekropolię.

  Położony blisko kościoła, co najmniej równie stary co parafia, która została erygowana w 1238 roku. Na jego terenie odnaleziono urnę z epoki kultury łużyckiej. Cmentarz na Służewiu został częściowo zniszczony w czasie powstania listopadowego, odnowiony i rekonsekrowany w 1839 roku. Sprzed tego okresu zachowały się zaledwie trzy groby kominowe.

  Ważną datą dla cmentarza jest 28 października 1989 roku. Tego dnia podczas uroczystości z udziałem prymasa Józefa Glempa w miedzianej urnie wykonanej przez Andrzeja Renesa złożono ziemię pobraną z miejsc egzekucji i pochówków ofiar komunistycznego terroru, m.in. z terenów obu służewskich cmentarzy, skarpy warszawskiej, służewskiego klasztoru dominikanów, toru wyścigowego na Służewcu czy Powązek.

  Chyba najbardziej znaną postacią pochowaną na cmentarzu na Służewie jest Krytyna Krahelska - sanitariuszka Powstania Warszawskiego, poetka, malarka, która zginęła 2 sierpnia 1944 roku. To jej wizerunek ma warszawska Syrenka. 

  Na tej najstarszej ursynowskiej nekropolii leżą także profesorowie SGGW, sportowcy, dziennikarze, lotnicy.

  ZOBACZ ZDJĘCIA Z CMENTARZA PO ZMROKU:

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 14

  • 11
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Barbara 1 8 miesięcy temuocena: 86% 

   szkoda tylko, że podczas wczorajszego dnia 1 listopada księża zbierający wypominki na tym cmentarzu nic nie wiedzieli, człowiek chciał zapalić znicz na obcym cmentarzu dla ludzi zasłużonych a oni nic nie potrafili powiedzieć, gdzie jest jakikolwiek grób- szkoda ,że dzisiaj ksiądz widzi tylko kasę i kasę....

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.319 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni--01-07----31-07-2020