REKLAMAA1-SONARHOME-01-10----31-10-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ14 czerwca 2019, 19:46 komentarzy 1

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  By rozliczyć zawodowego kierowcę z czasu pracy i wykonywanych czynności, należy znać odpowiednie przepisy. Jak się okazuje, branża transportowa nastręcza właścicielom firm wielu trudności związanych z ewidencjonowaniem czasu pracy kierowcy oraz jego wynagradzaniem. Jak najlepiej i prawidłowo rozliczać kierowcę? Stawka minimalna, dieta czy ryczałt: poznaj jak rozliczyć zawodowego kierowcę.

  Czym jest stawka minimalna?

  Stawka minimalna dla kierowcy to inaczej pensja, którą pracownik musi otrzymać za wykonywane czynności w ramach zatrudnienia na umowę o pracę, umowę zlecenie czy umowę o dzieło. W Polsce na rok 2019 według Kodeksu pracy i ustaleń rządu stawka minimalna wynosi 2250 zł brutto, czyli ok. 1634 zł netto miesięcznie. Minimalna stawka godzinowa to 14,70 zł brutto - ok. 12 zł netto. Podane kwoty dotyczą głównie pracowników. Należy pamiętać, że oprócz tego pracodawca ponosi dodatkowe koszty takie jak:

  • wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy
  • ubezpieczenia
  • dodatek wyrównawczy w związku z chorobą zawodową lub wypadkiem przy pracy
  • nagrody i premie
  • dodatki za staż pracy

  A teraz najważniejsza kwestia. Zależnie od danego kraju Unii Europejskiej stawki wynagrodzenia minimalnego kierowców będą różne. Jeśli więc pracodawca zajmuje się firmą transportową i wysyła kierowców nie tylko w trasy krajowe, lecz za granicę, musi wziąć pod uwagę, że naliczanie płac będzie bardzo skomplikowane.

  Stawka minimalna kierowcy - jak rozliczyć?

  Oprócz wspomnianych stawek minimalnych różniących się w różnych krajach Unii Europejskiej, a które obowiązują kierowcę z polskiej firmy transportowej w formie wyrównania, należy wiedzieć, że stawki są często zmieniane. Np. Francja aktualizuje minimalny próg płacowy co roku, a Holandia nawet co sześć miesięcy. Jak dopilnować wszystkich przepisów związanych z wynagradzaniem i ewidencją czasu pracy zawodowego kierowcy? Warto zastanowić się nad przekazaniem obowiązków dotyczących rozliczeń profesjonalnej firmie zewnętrznej takiej jak ocrk.pl. Dzięki temu pracodawca otrzyma gwarancję, że wszystkie umowy sporządzane z kierowcą zostaną zrealizowane poprawnie.

  Dieta czy ryczałt?

  Za powierzeniem pracy związanej z wynagrodzeniami kierowców specjalistom przemawia jeszcze jeden fakt. Pracodawca zobligowany jest do ustalenia ryczałtów za pracę w nocy oraz godziny nadliczbowe, a także zaliczki za dyżur. Ryczałt stosuje się, by z uwagi na mobilną pracę kierowcy sprawdzić później, czy zastosowany dodatek pokrył wszystkie koszty pracy i czy należy się wyrównanie. Ponadto należy jeszcze doliczyć dietę za krajową podróż służbową lub zagraniczną. Krajowa dieta wynosi 30 zł plus 45 zł ryczałtu za nocleg. W przypadku podróży zagranicznych, stawki diety są różne w każdym kraju. To kolejny argument, by rozliczenia zlecić ekspertom działającym w branży transportowej. Jeśli chcesz dowiedzieć się również dodatkowych szczegółów na temat ewidencji czasu pracy kierowcy busa, sprawdź artykuł: "Czas pracy kierowcy busa – czy obowiązują przerwy i odpoczynek dzienny – jak ewidencjonować czas pracy pojazdu do 3,5 tony".

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~rumcajs 1 4 miesiące temuocena: 100% 

   Jak rozliczyc kierowce tira - no artykul w sam raz do lokalnej gazetki dzielnicowej. W nastepnym prosimy o metody nawozenia grzybni w przemyslowej hodowli pieczarek oraz o opis metod spawania rur miedzianych o wielkich przekrojach.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2719 sekundy
  REKLAMAA2-KUCHAREK6-(X2)--20-07----20-10-2019