REKLAMAA1-GREEN-PORT-od-01-12-2017-do-02-03-2018
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (KT)

  REKLAMA

  Czerstwy chleb i stare bułki na chodnikach, trawnikach, skwerach i w parkach. To codzienny widok w wielu miejscach Ursynowa. Mieszkańcy chętnie dokarmiają ptaki, ale zdaniem ekspertów zazwyczaj robią to... źle. Latem nie powinno się w ogóle dokarmiać.

  Rozrzucone kawałki czerstwego pieczywa to widok powszechnie znany w całej dzielnicy. Mieszkańcy chętnie wynoszą stary chleb i bułki, sądząc, że te idealnie sprawdzą się jako posiłek dla ptaków. Nie jest to jednak prawda. 

  - Niektórzy ornitolodzy twierdzą, że można dokarmiać ptaki małymi ilościami pieczywa. Ja nie jestem zwolennikiem tej teorii - w pieczywie są spulchniacze, sole i inne substancje sztuczne, które bardzo im szkodzą - mówi Mariusz Grzeniewski, ornitolog.

  Ludzkie jedzenie jest dla organizmów ptaków zabójcze, bo zawiera przyprawy, aromaty i chemię. Nie znaczy to jednak, że trzeba skończyć z pomaganiem - wręcz przeciwnie - dokarmiajmy, ale świadomie.

  Pieczywo i resztki z domowych stołów są szczególnie niebezpieczne dla pisklaków. - Młode nie powinny jeść pieczywa a dużo białka, czyli owady - dodaje Mariusz Grzeniewski.

  Wiosną i latem nie powinniśmy w ogóle dokarmiać ptaków. Zwierzęta radzą sobie same i poszukują naturalnego pokarmu. W ciepłe miesiące zostawiamy więc je w spokoju - zimą karmimy, ale nigdy pieczywem.

  Wynoszenie i rozrzucanie dużych ilości jedzenia z domu jest nie tylko szkodliwe, ale i nielegalne, bo traktowane jako zaśmiecanie. 

  - Teoretycznie można dostać mandat za rozrzucanie pieczywa. Częściej jednak zwracamy uwagę takim osobom. To jest zaśmiecanie, dokarmiajmy więc, ale z głową - mówi Monika Niżniak ze Straży Miejskiej.

  Oto zimowe "menu" dla konkretnych gatunków:

  Ziarnojady, czyli dzwońce, szczygły, wróble, trznadle i mazurki: Te ptaki najchętniej żywią się mieszankami różnych nasion - łuskany słonecznik, len, dynia, mak, proso, owies, rozgniecione orzechy włoskie lub owoce róży.

  Owadożercy, czyli sikory, kowaliki, dzięcioły: W tym wypadku chodzi głównie o tłuszcze - kawałek słoniny przymocowany do karmnika lub gałęzi - chodzi jednak wyłącznie o mroźne dni, inaczej szybko sie psuje. Dobrym wyborem jest także mieszanka tłuszczu i nasion oleistych: rzepak, łuskany słonecznik albo miażdżone orzechy włoskie lub laskowe.

  Miękkojady, czyli kosy, drozdy, kwiczoły: Głównie owoce i jagody - całe jabłka lub ogryzki, gruszki, jarzębina, czarny bez, rodzynki - tylko do temperatury -5 stopni. Świetnie sprawdzi się też ugotowana w nieosolonej wodzie kasza, ryż i warzywa.

  Gołębie, kawki, gawrony: Grube kasze i pszenica.

  Łabędzie i kaczki: Ziarna zbóż, mielona kukurydza, drobno pokrojone warzywa - surowe lub gotowane, otręby i płatki zbożowe.

  Pamiętajmy - nigdy nie wrzucamy jedzenia do wody.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  3Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ela 3 6 miesięcy temu

   Do tego zgniłego chleba przyłażą też szczury, dlatego powinien być wydany zakaz zaśmiecania od groźbą mandatu.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~X 2 6 miesięcy temu

   W ogóle się nie powinno dokarmiać, potem są wszędzie dosłownie i tylko kleszcze roznoszą!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ptaszysko 1 6 miesięcy temu

   A co to są te spulchniacze? Dlaczego są szkodliwe?

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.1114 sekundy
  REKLAMAA2-NEONOWKA-3tygodnie-od-08-01-do-28-01-2018