REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2021 - 31.12.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (KW)

  Od ponad miesiąca trwa batalia w sprawie zachowania starych wierzb przy ul. Wasilkowskiego. Teraz głos w tej sprawie zabrali społecznicy z Miasto Jest Nasze. Oczekują, że spółdzielnia przed złożeniem jakiegokolwiek wniosku w sprawie wycinki drzew najpierw zbada je dendrologicznie.

  Mieszkańcy i społecznicy stoją murem za wierzbami z Imielina. Zaapelowali o wykonanie specjalistycznej ekspertyzy, która określi, czy drzewa stanowią zagrożenie. Ich zdaniem dopiero po wydaniu opinii przez specjalistów powinna być omawiana przyszłość wierzb. Oczekują, że wszystkie dane z badania będą dostępne dla każdego.

  Według SMB „Imielin” wierzby nieopodal ursynowskiego ratusza stanowią zagrożenie dla mieszkańców i zamierza je wyciąć. Miasto Jest Nasze ostrzega przed nieodpowiedzialną decyzją

  - Zależy nam na ochronie drzew i uważamy, że nie powinny być składane wnioski o ich wycinkę bez wiedzy o tym, w jakim są stanie. Władze spółdzielni SMB "Imielin" motywują swój wniosek informacją o tym, że około 80 metrów dalej podczas burzy złamała się wierzba i okazała się ona być w złym stanie. W naszej ocenie nie jest to podstawa do twierdzenia, że pozostałe wierzby na osiedlu są w złej kondycji. Czemu spółdzielnia zakłada, że jak jedno drzewo jest w złym stanie to reszta też? - mówi Julian Popielarski z Miasto Jest Nasze.

  Mieszkańcy dowiedzieli się o wycince z portalu Haloursynow.pl

  Komunikat o wycince wierzb pojawił się na klatkach bloków przy ul. Wasilkowskiego 11, 12 i 14 na początku lipca. Reszta mieszkańców nie została poinformowana.

  - Dowiedzieli się o tym dopiero z portalu Haloursynow.pl lub wpisów na Facebooku. Nikt z nimi nie rozmawiał na ten temat. Nie tak powinna wyglądać komunikacja dotycząca losu drzew. Wykonana wcześniej opinia dendrologiczna powinna być dostępna dla wszystkich. Dalsze losy drzew powinny zostać oparte na nauce. Wnioskujemy o umieszczanie wyników badań na stronie internetowej spółdzielni i na drzwiach klatek wszystkich bloków, nie tylko tych najbliższych - dodaje Popielarski.

  Spółdzielnia uspokaja mieszkańców - los drzew nie jest jeszcze przesądzony. Wniosek o wycinkę drzew wraz z uwagami lokatorów zweryfikuje najpierw urząd dzielnicy. Dopiero po przebadaniu drzew ursynowski Wydział Ochrony Środowiska zdecyduje o ich ewentualnym usunięciu.

  - Nie chcemy, aby spółdzielnia przerzucała odpowiedzialność i koszty na ratusz. Powinni sami przeprowadzić badania, a nie marnować kolejne drzewa na papier, żeby złożyć pismo o wycinkę i jednocześnie marnotrawić czas zaniepokojonych pochopnymi decyzjami mieszkańców - mówi społecznik.

  Stowarzyszenie oczekuje, że każda wycinka będzie wiązała się z nowymi nasadzeniami proporcjonalnymi do wartości przyrodniczej wyciętych drzew. Nie wystarczy jedno małe drzewo w zamian za jedno duże. Musi być ich więcej, w zależności od czynników przyrodniczych wykazanych w badaniach takich jak retencja wody, pochłanianie zanieczyszczeń czy produkcja tlenu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 54

  • 18
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 12
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 11
   WKURZONY
  • 7
   BRAK SŁÓW

  10Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~alfret 10 3 miesiące temuocena: 100% 

   DRZEWA DO LASU! MIASTA DLA LUDZI I SAMOCHODÓW - KOMUNIKACJA MIEJSKA JEST NIEBIEZPIECZNA - MOŻNA ODWALIĆ KITĘ NA COVIDA

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Oburzony lewak 9 3 miesiące temuocena: 100% 

   MJN i wszystko jasne, Moje JEst Niedouczone, to taki skrót. Panie Julianie, weź się Pan zorientuj w sprawie, bo po to dzielnica nabyla tomorgaf i rezystograf by takie przypadki badać, więc po kiego siejesz zamet i wylewasz żale? Chyba po to aby pokazac światu jaki jestes niedouczony, średni wiek wierzby? Julian mordo ty moja, charakterystyka tkanki łyka i drewna u wierzby? raz dwa? tak się prujesz? to pytanie łatwie, gdzie naturalnie rosną wierzby? Może zrozumiesz, że 80 letnia wierzba rosnąca w miescie... a co mi tam, pajacuj dalej.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Botanik 8 3 miesiące temu

   Wierzby potrzebują ogromnych ilości wody, a niestety obudowane chodnikami marnują się . Dlatego dobrze rosną nad brzegami akwenów...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Paniwładcapszczelarza 7 3 miesiące temu

   Chyba właśnie po to dominiak kupił specjalistyczne urządzenie aby w takich sytuacjach nie zlecać badań firmie zewnętrznej.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Tytus de zoo 6 3 miesiące temuocena: 50% 

   Tu mówimy o paru drzewach A dzisiaj przyjęto specustawę pozwalającą na nieograniczony wyrąb lasów. Wcześniej przeprowadzono olbrzymi wyrąb w Puszczy Białowieskiej. Czy temat np. tych wierzb nie ma odwrócić uwagi od powyższego? Czy Miasto Jest Nasze zamiast walczyć o kilka drzew nie powinno walczyć o tysiące? A plany wyrębu ponad dwustu drzew w lesie kabackim pod wojskowy parking? Czy tu MJN jest też aktywne?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~cik 5 3 miesiące temuocena: 75% 

   A w Puszczy Białowieskiej wyrąb był w rezerwacie, czy poza rezerwatem na terenach Lasów Państwowych? Zresztą potem były doniesienia medialne, że na terenie Niemiec wycinki związane z tym samym szkodnikiem są również prowadzone.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursy 4 3 miesiące temuocena: 56% 

   Ursynów to drzewa i rowery. Tu mogą pomóc jedynie specjaliści z Sobieskiego.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Cik 3 3 miesiące temuocena: 57% 

   Chyba zawsze przed wycinka robi się ekspertyze.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jan 2 3 miesiące temu

   SM Na skraju wycina bo korzenie wrastają w kanalizację (ci od opłat jednak swoje co miesiąc biorą za utrzymanie sieci) wycina się też bodrzewa zasłaniają elewację i grzyb wchodzi, albo nawet na żądanie babci okiennej, bo jej słabo kwiatki rosną w ogródku przed oknem. Badania stanu drzew, proszę mnie nie rozśmieszyć. Jakby tego było mało półgłówki od tzw pielęgnacji potrafią skracać tak, że nie mija rok a to co się zielenilo suche jak wiór stoi.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Każde drzewo jest cenne 1 3 miesiące temuocena: 60% 

   I słusznie, bo każde drzewo jest cenne.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.442 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.11.2021 - 31.01.2022