REKLAMAA1 UCK 09.09.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (pixabay.com)

  Ostatnie dni wakacji to doskonały moment na zorganizowanie grilla. Wszyscy już wrócili z urlopów i spotykają się na ucztowanie ze znajomymi lub w rodzinnym gronie. Na taki sam pomysł wpadł jeden z mieszkańców Ursynowa, który postanowił zorganizować grilla na balkonie. Kiełbaski nie zdążyły dojść na ruszcie, bo imprezę zakończyła wizyta straży pożarnej i policji.

  W niedzielne popołudnie na osiedle przy ul. Benedykta Polaka na Imielinie przyjechała straż pożarna i policja. Pożar? Nic podobnego. Sąsiad stwierdził, że zrobi grilla na balkonie. Zaczął już piec na ruszcie swoje przysmaki, a w tym samym czasie zaniepokojeni mieszkańcy wezwali służby.

  Na miejscu zjawiły się dwa zastępy straży oraz patrol policji. Ale miłośnik balkonowego grillowania uniknął mandatu.

  - Nie podjeliśmy żadnych działań, bo w tym przypadku mieszkaniec używał grilla elektrycznego. Jeżeli ktoś używa takiego sprzętu, to jedyne co się emituje to przypalony tłuszcz. Jest to bardziej zachowanie uciążliwe dla sąsiadów, niż faktyczne zagrożenie - informuje wydział prasowy stołecznej straży pożarnej.

  Według strażaków dopiero użycie grilla węglowego może być niebezpieczne. Produkty, które emituje grill takie jak np. popiół mogą opaść na pozostawione gdzieś na balkonie przedmioty i wywołać pożar. To samo w przypadku gdy żar spadnie do doniczki, w której znajduje się ziemia torfowa.

  Jak to jest z grillem na balkonie?

  Choć niektóre wspólnoty i spółdzielnie wprost zakazują używania grilla na balkonach, to w regulaminie spółdzielni „Na Skraju” - do której należy budynek przy ul. Benedykta Polaka - nie ma o tym wzmianki.

  Jednak rozpalenie tradycyjnego węglowego rusztu może zostać potraktowane jako naruszenie przepisów ochrony przeciwpożarowej budynku. To prawo wyższego rzędu niż regulaminy osiedlowe.

  Sąsiedzi, którym przeszkadza grillujący lokator na balkonie mogą powołać się na Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010r. (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719), które reguluje przepisy przeciwpożarowe we wszystkich nieruchomościach. Wykroczenie przeciwko temu zapisowi może się skończyć mandatem w wysokości do 500 złotych, ale kodeks karny mówi również, że: „kto stwarza zagrożenie pożaru wielkich rozmiarów podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat.”. Prawo przeciwpożarowe nie zakazuje więc używania grilli elektrycznych.

  Co jednak w sytuacji, kiedy dzień w dzień czujemy w naszych domach zapach przypalonego mięsa czy dym? Okazuje się, że przyrządzenie kiełbaski, nawet jeżeli nie stwarza ryzyka pożaru, może naruszać prawa osób trzecich. Zgodnie z art. 144 Kodeksu cywilnego właściciel nieruchomości powinien "powstrzymywać się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiadom". Przepis ten wprowadza zakaz tzw. immisji. Zaliczane są do niej dymy, ciecze, zapachy czy hałasy.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 67

  • 24
   BARDZO PRZYDATNY
  • 8
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 9
   WKURZONY
  • 22
   BRAK SŁÓW

  11Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Dark 11 ponad rok temuocena: 50% 

   Miałem grilla bezdymowego z Lidla, szkoda, że już ich nie ma w ofercie, grillowałem na balkonie i nawet nikt nie wiedział.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jan 10 ponad rok temu

   Naiwniaku, to że nikt cię nie opieprzył za robienie syfu w bloku, to jedynie dobrze świadczy o sąsiadach. Chcesz robić grilla to przeprowadź się do domu, gdzie nie będziesz zatruwał życia innym. Afiszowanie się że swoim chamstwem nie najlepiej świadczy też o inteligencji bo o kulturze mowy być już dawno nie może..

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Czarek 9 ponad rok temuocena: 0% 

   spaliłem już prawie wszystkie garnki i patelnie ale w domu na kuchni gazowej bo mam sklerozę . nikt służb nie wezwał :)

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynowianin 8 ponad rok temuocena: 67% 

   Czy naprawdę do elektrycznego grilla na balkonie trzeba wzywać służby, Straż i Policję? Nie wystarczy wychylić się z okna, zweryfikować sytuację i ew. porozmawiać z sąsiadem? W czasie tej "interwencji" ktoś inny mógł na prawdę potrzebować pomocy. Takie wzywanie służb ratowniczych dla załatwienia własnej potrzeby, poprawienia sobie komfortu, powinno być surowo karane, podobnie jak fałszywe alarmy bombowe!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nick_znik 7 ponad rok temuocena: 0% 

   Dobrze że nie wezwali obrony terytorialnej.. dopiero by było

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 0 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Do 6 ponad rok temuocena: 67% 

   Kebaby na balkonach :) dobre co?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~fertin 5 ponad rok temu

   Mam na co dzień, mieszkam nad Adaną.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~tdk 4 ponad rok temuocena: 87% 

   ,, Zgodnie z art. 144 Kodeksu cywilnego właściciel nieruchomości powinien "powstrzymywać się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiadom". Przepis ten wprowadza zakaz tzw. immisji. Zaliczane są do niej dymy, ciecze, zapachy czy hałasy" - czyli podstawa prawna do zakazu palenia papierosów na balkonie i na klatce schodowej już jest

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pytek 3 ponad rok temuocena: 80% 

   to stary przepis - w "tym kraju" zupełnie nierespektowany.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 8 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dark 2 ponad rok temu

   taaaaa, muzyczne wieczorki niedzielne na Natolinie...

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Czesław Lampart 1 ponad rok temu

   Teraz jeszcze proszę udowodnij że dym który czujesz to akurat dum z tego, konkretnego balkonu. Udowodnij też że to co sąsiad sobie pali to tytoń. Jeśli pali np. ziele pokrzywy to możesz go cmoknąć w pompkę.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4617 sekundy
  REKLAMAA2 KUCHAREK6 26.11.2022 - 25.02.2023