Zamknij

Studia podyplomowe - co trzeba wiedzieć?

11:14, 14.07.2022 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 11:19, 14.07.2022
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Nie ulega wątpliwości, że wykształcenie jest istotną kwestią w życiu człowieka. Jedni kończą edukację na etapie szkoły średniej, drudzy chcą uzyskać tytuł magistra, a niektórzy nawet wybierają się na podyplomowe studia, aby zdobyć dodatkową wiedzę i podnieść swoje kwalifikacje. Zasób wiedzy jest bardzo potrzebny przede wszystkim do znalezienia dobrej pracy, a także pozytywnie wpływa na poczucie własnej wartości. Elastyczny system realizacji oraz bogata oferta kierunków zachęcają słuchaczy do zapisania się na studia podyplomowe. Czym się charakteryzują i dlaczego warto się nad nimi zastanowić?

Studia podyplomowe - co to takiego?

Studia podyplomowe są odrębną formą kształcenia niż studia II stopnia, czy doktoranckie. Jak sama nazwa wskazuje - skierowane są do osób, które posiadają już dyplom ukończenia szkoły wyższej, jednak chcą uzupełnić swoją wiedzę i rozszerzyć ją o nowe umiejętności. Warto zaznaczyć, że ich kierunek może być zupełnie inny niż ten, który już został ukończony. Na studia podyplomowe mogą zapisać się słuchacze niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania. Trzeba wziąć pod uwagę jednak wyjątki, które zakładają konieczność ukończenia studiów wyższych o konkretnej specjalizacji lub posiadanie tytułu magistra. Szczegółowe wytyczne znajdują się w aktualnych rozporządzeniach w opisie studiów.

Ile trwają studia podyplomowe?

Studia podyplomowe umożliwiają zrealizowanie danego kierunku o wiele szybciej, niż w przypadku studiów magisterskich, a także pozwalają zdobyć udokumentowanie umiejętności z kilku dziedzin. Prawo o szkolnictwie wyższym zakłada, że muszą one trwać minimum 2 semestry, jednak wszystko jest uzależnione od kierunku, np. studia podyplomowe w Warszawie mogą trwać nawet 3 semestry.

Co dają studia podyplomowe?

Nieustanny rozwój swoich umiejętności pozytywnie wpływa przede wszystkim na znalezienie dobrej pracy. Nie ulega wątpliwości, że pracodawcy biorą pod uwagę kursy i wszelkie dodatkowe uprawnienia i kwalifikacje, ponieważ liczy się dla nich bardziej wiedza praktyczna, niż teoretyczna. Na rynku pracy nieustannie poszukiwane są osoby mające doświadczenie w danej dziedzinie, a świadectwo ukończenia dodatkowego kierunku z pewnością pomoże w zdobyciu awansu lub korzystnie wpłynie na negocjacje na temat podwyżki.

Biorąc pod uwagę fakt, iż studia podyplomowe pozwalają zdobyć wiedzę z zupełnie innych dziedzin, niż te, które dotąd dana osoba studiowała, przyczyniają się do zmiany branży. Rynek pracy błyskawicznie się zmienia, w związku z tym przekwalifikowanie się pozwala znaleźć ciekawsze i bardziej opłacalne zatrudnienie.

Kto może studiować podyplomowo?

Niezależnie od tego, czy dana osoba ma tytuł licencjata, magistra czy inżyniera, na studia podyplomowe może pójść każdy, kto ukończył studia wyższe.

Dla studenta

Wiele studiujących osób czuje niedosyt i pragnie dodatkowo zwiększyć swoją wiedzę, w związku z tym decydują się na rozpoczęcie  „podyplomówki”. Jest to jednak możliwe tylko i wyłącznie wtedy, gdy już mają dyplom ukończenia studiów licencjackich lub inżynierskich i są na studiach magisterskich. Oba kierunki można ze sobą pogodzić ze względu na system zaoczny, a zajęcia odbywają się maksymalnie trzy razy w miesiącu.

Dla absolwenta studiów

Studentem kierunku podyplomowego nie może zostać osoba, która posiada jedynie wykształcenie średnie. Warto również pamiętać, że po studiach policealnych również nie można iść na „podyplomówkę”.

Studia podyplomowe dla nauczycieli

Nauczyciele należą do największej grupy kandydatów i słuchaczy na studiach podyplomowych. Bardzo często zdarza się, że struktura szkolnictwa ulega zmianie i powstają nowe przedmioty oraz typy szkół. Dlatego studia podyplomowe w takich sytuacjach mogą okazać się zbawienne. Ich dodatkowym plusem jest to, iż są stosunkowo tanią i szybką formą zdobycia doświadczenia. „Podyplomówka” potrzebna jest przede wszystkim przy obejmowaniu stanowisk kierowniczych takich jak dyrektor szkoły.

Dla branży IT

Studia podyplomowe przygotowują słuchaczy do podejmowania zawodów związanych z informatyką np. grafik komputerowy, programista, informatyk itp. Zwykle takie osoby chcą rozwijać swoje umiejętności oraz na bieżąco zdobywać nowe kompetencje.

Dla menedżerów

Osoby kierujące zespołem pracowników często decydują się na studia podyplomowe z obszaru zarządzania, np. psychologia w biznesie, zwinne techniki zarządzania etc.

Dla pracowników z długoletnim stażem

Niektórzy ludzie pracują w swoim zawodzie kilkanaście lat i bardzo nudzi ich ciągłe wykonywanie tych samych obowiązków. W takim przypadku studia podyplomowe mogą okazać się zbawienne i pozwolą stworzyć nowe perspektywy. Dzięki nim można się całkowicie przebranżowić i podjąć pracę marzeń.

Najpopularniejsze kierunki studiów podyplomowych

Do najpopularniejszych kierunków podyplomowych studiów należą między innymi:

  • zarządzanie przedsiębiorstwem,
  • marketing internetowy,
  • pedagogika opiekuńczo-wychowawcza,
  • administracja publiczna,
  • coaching,
  • organizacja i zarządzanie oświatą,
  • logopedia,
  • zarządzanie nieruchomościami,
  • terapia pedagogiczna,
  • edukacja dla bezpieczeństwa,
  • edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Czym różnią się studia magisterskie od podyplomowych?

Osoby, które zdobyły tytuł licencjata/inżyniera, mogą zdecydować się na nieco krótsze studia podyplomowe lub szukać odpowiedniego kierunku magisterskiego. Studia II stopnia są dwuletnie i wymagają od słuchacza napisania czasochłonnej pracy w celu uzyskania tytułu. W przypadku dwusemestralnych studiów podyplomowych wykładowcy starają się dostarczyć maksymalną ilość wiedzy studentom - przez co program edukacyjny jest bardziej zwarty.

Te dwa popularne rodzaje kształcenia różnią się od siebie przede wszystkim formą i czasem trwania. „Podyplomówka” stawia na praktyczne umiejętności, zdobywanie doświadczenia i jest krótsza o rok. Łączy je jednak podobne aplikowanie - zarówno studia magisterskie, jak i podyplomowe wymagają od osoby okazania dyplomu licencjata.

Podyplomowe studia - czym kierować się przy wyborze?

Decydując się na obranie odpowiedniego kierunku kształcenia, warto zastanowić się, czego tak naprawdę oczekuje się od studiów. Jeśli dana osoba chce pracować jako grafik komputerowy, a jest po studiach rolniczych, musi wybrać taką ofertę, która pozwoli mu zdobyć doświadczenie i osiągnąć odpowiednie kwalifikacje, potrzebne do wykonywania tego zawodu. Trzeba także określić, jaką kwotę będzie się w stanie przeznaczyć na edukację (studia tego typu trwają rok i zwykle kosztują od 2 do 8 tysięcy).

Podsumowanie

Studia podyplomowe z pewnością dają szeroką możliwość rozwoju i „otwierają” drzwi do sukcesu. Dzięki nim absolwenci mogą znaleźć wymarzone zatrudnienie lub wzbogacić się o ogromną ilość praktycznej wiedzy. Rozwijanie swoich umiejętności w dużej mierze przyczynia się do ugruntowania pozycji w pracy, a nawet zdobycia awansu.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%