Zamknij

Studia podyplomowe - wszystko, co trzeba wiedzieć

12:14, 26.01.2023 . Aktualizacja: 18:45, 27.01.2023
mat. prasowe mat. prasowe

Studia podyplomowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Powodem podjęcia tej formy kształcenia może być nie tylko podniesienie kwalifikacji, ale również chęć zdobycia nowych umiejętności, które pomogą zmienić dotychczasowe życie zawodowe. Dotyczy to w szczególności osób wypalonych zawodowo lub bez możliwości dalszego rozwoju. Zatem dla kogo są i ile trwają studia podyplomowe? Czy warto zdecydować się na taką formę kształcenia? Odpowiedzi poniżej!

Czym są studia podyplomowe?

Studia podyplomowe, przeznaczone są dla kandydatów, posiadających dyplom studiów licencjackich, inżynierskich lub magisterskich, czyli posiadających kwalifikacje co najmniej pierwszego stopnia. Kierunek studiów podyplomowych nie musi być kompatybilny z ukończonym kierunkiem studiów I lub II stopnia. W praktyce oznacza to, że można wybrać kierunek o zupełnie innym profilu, niż te, które ukończyliśmy. Wiele osób traktuje studia podyplomowe jako okazję do przekwalifikowania zawodowego.

Ile trwają studia podyplomowe?

Wraz z dynamicznie zmieniającym się rynkiem pracy i rozwojem wielu nowych dziedzin coraz więcej osób decyduje się dokształcać, rozszerzając swoje umiejętności o nowe obszary.

Ustawa z dnia 20.07.2018 roku Prawo o szkolnictwie jasno określa, iż studia podyplomowe nie mogą trwać krócej niż dwa semestry. Zwykle w Polsce obejmują 2 lub 3 semestry. Czas trwania uzależniony jest od wymogów danego kierunku i zakresu materiału. Studia podyplomowe umożliwiają w krótkim czasie zdobyć specjalistyczną wiedzę z wielu perspektywicznych kierunków.

Zaletą studiów podyplomowych jest fakt, iż zajęcia odbywają się najczęściej w wybrane weekendy, więc można naukę łączyć na przykład z pracą na pełny etat lub opieką nad dzieckiem.

Studia podyplomowe - rekrutacja

Zasady naboru na studia podyplomowe wymagają złożenia kompletu dokumentów w wyznaczonym terminie.

Wymagane dokumenty to:

- podanie o przyjęcie do uczelni (najczęściej do pobrania na stronie uczelni),

- odpis dyplomu ukończeniu studiów wyższych,

- oryginał dowodu osobistego do wglądu,

- dwa zdjęcia (35 x 45 mm),

- potwierdzenie dokonania opłaty wpisowej,

O przyjęciu na studia podyplomowe na większości uczelni decyduje kolejność zgłoszeń i wymaganych dokumentów.

Jaki kierunek studiów podyplomowych warto wybrać?

Wybierając studia podyplomowe, warto w pierwszej kolejności zastanowić się jaki kierunek pozwoli nam zdobyć wymagane uprawnienia i umiejętności. Następnie prześledzić dokładnie program studiów zwracając szczególną uwagę na przedmioty, tematykę i różnorodność zajęć.

Oferta studiów podyplomowych jest bardzo bogata, dlatego warto wybrać placówkę, która kładzie duży nacisk na zajęcia praktyczne oraz zatrudnia specjalistów z danej dziedziny. Studia podyplomowe w Warszawie można wykonać na uczelni Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie, która w 2022 została członkiem prestiżowej, brytyjskiej BGA - Business Graduates Association, instytucji przyznającej międzynarodowe akredytacje dla uczelni.

Dla kogo studia podyplomowe?

Rozpocząć studia podyplomowe może każdy, kto posiada kwalifikacji pierwszego stopnia, czyli ukończył studia licencjackie, inżynierskie i studia magisterskie.

Nie ma znaczenia wiek kandydata, jak również ukończony kierunek. Dlatego na podyplomówkę decydują się osoby, dopiero co ukończyły dyplom studiów wyższych, jak i osoby dojrzałe z wieloletnim stażem pracy, którzy chcą poszerzyć i usystematyzować dotychczasową wiedzę.

Studia podyplomowe to również świetna perspektywa dla wykształconych bezrobotnych, którzy mogą wybrać kierunek studiów zgodny z panującymi na rynku trendami i zapotrzebowaniem.

Jakie uprawnienia dają studia podyplomowe?

Na studiach podyplomowych zdobywa się konkretne umiejętności i specjalistyczną wiedzę. I to jest najczęstszy powód, dla którego absolwenci studiów licencjackich i magisterskich decydują się na kontynuowanie nauki w ramach studiów podyplomowych. Warto jednak wiedzieć, że wraz ze świadectwem ukończenia studiów podyplomowych nie otrzymuje się żadnego dodatkowego tytułu naukowego, ponieważ nie jest ono równoznaczne z uzyskaniem wyższego wykształcenia.

Studia podyplomowe - czy warto się na nie zdecydować?

Bardzo często po ukończeniu studiów absolwenci nie mogą znaleźć pracy w wyuczonym zawodzie. Powodem najczęściej jest brak wystarczającego doświadczenia, co na rynku pracy jest jednym z wymagań pojawiających się w ofertach pracy. Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych w pewnym stopniu uzupełnia zdobyte wyższe wykształcenie o konkretną, specjalistyczną wiedzę i umiejętności. Poza tym ukończenie studiów podyplomowych daje:

  • Możliwość rozwoju dla osób pracujących zawodowo

Absolwenci studiów licencjackich i studiów magisterskich chcąc rozwijać się zawodowo, bardzo często decydują się na kontynuowanie nauki w ramach studiów podyplomowych. Nierzadko decydują się też na kierunki zupełnie niezwiązane z tymi, które ukończyli.

  • Podstawę do przebranżowienia się, awansu lub zmiany stanowiska pracy

Każdy pracodawca docenia nowe kwalifikacje pracownika, co zwiększa jego szanse na awans lub zmianę stanowiska.

Wiele osób traktuje studia podyplomowe jako okazję do przekwalifikowania zawodowego i rozpoczęcia kariery w zupełnie innej branży.

Studia podyplomowe online

Obecnie niektóre uczelnie prywatne, ale również państwowe proponują studia podyplomowe częściowo prowadzone online. Studenci przyswajają wiedzę teoretyczną oraz praktyczną wykorzystując platformy e-learningowe, oraz popularne komunikatory audio-video. Egzaminy najczęściej odbywają się na uczelni.

Zaletą studiowania online jest swoboda co do czasu i miejsca nauki oraz oszczędność czasu i pieniędzy (dojazdy na uczelnię).

Dla osób, które chcą podjąć studia, lecz w natłoku obowiązków nie chcą tracić czasu na dojazdy, studia podyplomowe w trybie online będą dobrym rozwiązaniem.

Studia podyplomowe częściowo mogą być prowadzone online

Czy studia podyplomowe są odpłatne?

Tak, studia podyplomowe są płatne. Oczywiście koszt ukończeniu studiów podyplomowych różni się w zależności od kierunku, lokalizacji uczelni oraz renomy uczelni, jednak zawsze to jest wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

Zdarza się, że w większych firmach pracownicy mogą liczyć na sfinansowanie całości lub części studiów przez pracodawcę. Takie finansowanie kwalifikacji nierzadko wiąże się z podpisaniem umowy lojalnościowej. Zobowiązuje ona do pozostania pracownikiem firmy jeszcze przez określony czas po ukończeniu studiów podyplomowych.

Niemal wszystkie uczelnie oferują rozłożenie kosztów studiów podyplomowych na raty. Decydując się na taki rodzaj kształcenia, warto sprawdzić, czy dana uczelnia umożliwia rozłożenie kosztów na kilka lub kilkanaście rat.

Podsumowanie

Pomimo tego, iż absolwent po ukończeniu studiów podyplomowych nie otrzymuje dodatkowego tytułu naukowego studia podyplomowe dobry sposób na zdobycie specjalistycznej wiedzy, a przede wszystkim inwestycja w rozwój osobisty i poszerzenie kompetencji.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%