Zamknij

Surowe kary za nieodśnieżone dachy

13:25, 28.01.2014 Agnieszka Pająk-Czech Aktualizacja: 20:20, 29.01.2014
Skomentuj Apacz Apacz

Zima w pełni, a śniegu jest coraz więcej. Drogowcy mają problemy z usuwaniem go z ulic, a tymczasem na dachach budynków zalegają olbrzymie śniegowe czapy. Przypominamy: właściciele i zarządcy mają obowiązek usuwania śniegu, lodu i sopli z dachów.

Zarządcy budynków często zwlekają z odśnieżaniem dachów. A tymczasem śnieg najlepiej i najszybciej usuwa się wtedy, gdy jest świeży. Po kilku dniach, kiedy się zbryli, jest cięższy i trudniej jest go odgarnąć.

Jeśli mieszkańcy zauważą, że śnieg nie jest usuwany z dachów, powinni zawiadomić o tym odpowiednie służby: straż miejską, policję lub nadzór budowlany. Każda z tych służb może wystawić zarządcy mandat za nieusunięcie śniegu.

Przepisy są jasne i przejrzyste

Dbałość o należyty stan techniczny budynku i niedopuszczenie do przeciążenia konstrukcji jest obowiązkiem właścicieli i zarządców. Obowiązek ten obejmuje również usuwanie sopli, brył czy nawisów śniegowych, mogących zagrozić bezpieczeństwu ludzi.

Odśnieżanie dachu budynku może być wykonane przez właściciela, zarządcę lub wyspecjalizowaną firmę. Należy jednak pamiętać, że niewłaściwe wykonywanie takich prac, może stwarzać ogromne zagrożenie zarówno dla samego budynku, jak i osób, które zajmują się odśnieżaniem.

Kary za nieodśnieżane dachy są wysokie

Karą za zlekceważenie przepisów przez właściciela lub zarządcę budynku jest grzywna nie mniejsza niż 100 stawek dziennych - w wysokości do 5.000 zł. Może to być także kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 1 roku.

W przypadku zniszczenia naszego mienia przez sople czy śnieg, można wytoczyć zarządcy proces z powództwa cywilnego - o odszkodowanie lub zadośćuczynienie.

Inspektor nadzoru budowlanego apeluje

W sytuacji wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych, które mogą spowodować uszkodzenie obiektu lub spowodować zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, zarządcy są zobowiązani do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego: W celu uniknięcia zagrożeń, zwracam się do wszystkich zobowiązanych o bezzwłoczne spełnianie swoich obowiązków względem odśnieżania dachów – apeluje główny inspektor Nadzoru Budowlanego, Robert Dziwiński.

Ile kosztuje odśnieżenie dachu?

Oczywiście stawki są różne, w zależności od cennika firmy, która zajmuje się odśnieżaniem. Średnio jednak za uprzątnięcie płaskiego dachu o powierzchni do 1000 metrów kwadratowych zapłacimy 3 złote za metr. Cena zależy jednak od rodzaju śniegu, który zalega na dachach. Jeśli jest on świeży, cena będzie niższa. Najdrożej jest, gdy dach pokryje lód, który pod śniegiem należy rozbić.

Nie należy więc zbyt długo zwlekać z odśnieżaniem. Po pierwsze chodzi o bezpieczeństwo ludzi i konstrukcji. Po drugie o wyższe koszty związane z uprzątnięciem dachu. Pamiętajmy też o wysokich karach, które są nakładane za niedopełnienie tego obowiązku. Lepiej dmuchać na zimne i odśnieżać dachy regularnie. 

(Agnieszka Pająk-Czech)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%