Zamknij

Świadome picie alkoholu - bądź odpowiedzialny!

11:07, 27.09.2019 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 12:55, 30.09.2019
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Alkohol jest obecny w naszym życiu. Zazwyczaj wtedy, gdy celebrujemy jakieś ważne dla nas wydarzenia: urodziny, imieniny, rocznice czy inne okazje. Po alkohol sięgamy również wtedy, gdy po prostu mamy ochotę na imprezę i wierzymy, że z procentami szumiącymi w naszych głowach będziemy bawić się jeszcze lepiej. Lubimy też delektować się smakiem wysokiej jakości alkoholu serwowanego w roli dodatków do potraw… Okazjonalne spożywanie umiarkowanych ilości alkoholu może być bezpieczne dla naszego organizmu, pod warunkiem jednak, że pijemy odpowiedzialnie. Co kryje się pod hasłem świadome picie alkoholu?

Bezpieczne picie alkoholu

Sięgając po alkohol musimy zdawać sobie sprawę, że ten jest substancją psychoaktywną, czyli wpływającą na funkcjonowanie naszego mózgu, a co za tym idzie – również na nasze zachowanie. Cząsteczki alkoholu wchłaniane są do krwi i wraz z nią wędrują po całym organizmie człowieka, w krótkim czasie docierając do mózgu. Bezpieczne picie alkoholu to takie picie, które nie powoduje zagrożenia dla naszego zdrowia i życia – ani pośrednio, ani bezpośrednio. W tym kontekście istotne jest zarówno poznanie możliwości naszego organizmu, nie przekraczanie własnych granic i odpowiednie przygotowanie do imprezy, jak również zadbanie o bezpieczny powrót do domu.

Czynniki wpływające na stężenie alkoholu we krwi

Maksymalne stężenie alkoholu we krwi odnotowujemy 1-1,5 godziny po jego spożyciu. Należy jednak pamiętać, że wpływ konkretnej ilości alkoholu na organizm może być różny dla różnych osób i zależeć od minimum kilku czynników. Porcja, która u dorosłego mężczyzny spowoduje nieznaczne zaburzenie równowagi oraz przyjemne uczucie wesołości, może zwalić z nóg (dosłownie i w przenośni) drobną kobietę. Kluczowe znaczenie w kontekście stężenia alkoholu we krwi ma szybkość naszego metabolizmu oraz tempo i rodzaj spożywanego alkoholu. Jeżeli pijemy szybko, przyjmując więcej alkoholu niż nasza wątroba jest w stanie rozłożyć – w krótkim czasie zaserwujemy sobie wysokie stężenie alkoholu we krwi i upojenie alkoholowe. Szybkość metabolizowania alkoholu jest indywidualna dla każdego człowieka, ale średnio wynosi 8 gramów przetworzonego alkoholu na godzinę.

 Co jeszcze wpływa na to jak nasz organizm reaguje na alkohol?

  • Waga – im niższa waga osoby spożywającej alkohol, tym szybciej może dojść do upojenia alkoholowego, nawet po wypiciu stosunkowo niewielkiej ilości trunków; 
  • Płeć – kobiety są bardziej podatne na działanie alkoholu niż mężczyźni, mają mniejszą zdolność do metabolizowania alkoholu, a większa objętość tkanki tłuszczowej oraz niższa zawartość wody w organizmie (w stosunku do organizmu mężczyzn) wpływa na stężenie alkoholu we krwi (w przypadku kobiety i mężczyzny o takiej samej masie ciała, przyjmujących tę samą ilość alkoholu – stężenie alkoholu we krwi będzie wyższe u kobiety);
  • Wiek – im jesteśmy starsi, tym bardziej nasz organizm jest podatny na działanie alkoholu, obniża się bowiem zdolność jego metabolizowania (metabolizm zwalnia, wątroba pracuje mniej wydajnie);
  • Przyjmowanie leków – łączenie alkoholu z niektórymi lekami może zagrażać zdrowiu i życiu, a inne (m.in. tabletki antykoncepcyjne, leki z estrogenem) będą po prostu spowalniały metabolizowanie alkoholu przyczyniając się do wyższego stężenie alkoholu we krwi.

Odpowiednie przygotowanie organizmu

O tym jak i jak szybko zareagujemy na alkohol decyduje również to, czy pijemy alkohol na pusty czy pełny żołądek oraz czy w trakcie imprezowania pamiętamy o nawadnianiu organizmu. Odpowiednie przygotowanie organizmu do zakrapianej imprezy powinno polegać przede wszystkim na zjedzeniu solidnego posiłku przed wyjściem oraz korzystaniu z przekąsek serwowanych przez gospodarza (jeśli to my organizujemy imprezę – dla dobra swojego i gości zadbajmy o dobrze zaopatrzony szwedzki stół). Alkohol zmieszany z jedzeniem będzie oddziaływał mniej gwałtownie. Warto również pamiętać, że alkohol odwadnia organizm, dlatego prawidłowe nawodnienie organizmu gwarantuje lepsze samopoczucie i więcej sił witalnych (również po spożyciu!).  

Dobra organizacja gwarantem bezpieczeństwa

Odpowiedzialne imprezowanie z alkoholem wymaga zadbania wcześniej o kilka organizacyjnych kwestii. Na imprezę wybierzmy się z naładowanym i doładowanym telefonem oraz portfelem, w którym znajdzie się gotówka (najlepiej odłożona do oddzielnej kieszonki) przeznaczona na powrót do domu. Jak będziemy wracać? Zaplanujmy powrót komunikacją miejską lub taksówką bądź wytypujmy z grona znajomych czy przyjaciół naszego kierowcę (on nie pije!). Rozkłady jazdy warto sprawdzić wcześniej, a numer do wybranej korporacji zapisać w czytelny sposób w telefonie. Własny samochód najlepiej zostawić w domu – w ten sposób zapobiegniemy realizacji najgorszego z możliwych pomysłów, czyli prowadzenia pojazdu w stanie upojenia alkoholowego. Ustalmy również z przyjaciółmi, z którymi będziemy się bawić, że pilnujemy się wzajemnie – nie pozwalając nikomu w pojedynkę opuszczać miejsca imprezy oraz kontrolując wspólnie ilość wypitego alkoholu (nie reagujmy na alkoholowe wyzwania, w stylu kto więcej czy kto szybciej oraz nie serwujmy sobie nawzajem sytuacji pod hasłem ze mną się nie napijesz?).  

Limit spożycia alkoholu

Ile alkoholu możemy spożyć? To zależy od możliwości naszego organizmu, planów na dany wieczór i następny dzień. Jeśli na imprezę przyjechaliśmy samochodem i tak też planujemy z niej wrócić – spożywanie alkoholu nie wchodzi w grę. Już jedno piwo czy pięćdziesiątka wódki najczęściej prowadzi do stężenia alkoholu we krwi na poziomie 0,25 promila, podczas gdy maksymalna dopuszczalna ilość alkoholu w ludzkim organizmie, mierzona za pomocą alkomatu (czyli w wydychanym powietrzu) wynosi 0,1 mg/l (oznacza 0,2 promile alkoholu we krwi). Przyjmuje się również, że stężenie alkoholu we krwi oscylujące wokół 4 promili i przewyższające tę wartość jest groźne dla zdrowia i życia, może spowodować śpiączkę lub głęboką śpiączkę oraz zaburzenie lub porażenie ośrodków oddechowego i naczyniowo – ruchowego.

Kampania Alkohol. Zawsze odpowiedzialnie.

Kampania "Alkohol. Zawsze odpowiedzialnie." została zainicjowana przez Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy (ZP PPS), który od 2016 roku prowadzi intensywne działania na rzecz edukacji, zarówno w tradycyjnych mediach (m.in. Piłeś? Nie jedź! oraz Lepszy start dla Twojego dziecka), jak i mediach społecznościowych, gdzie porusza temat świadomego i odpowiedzialnego spożywania alkoholu.  Najnowsza odsłona kampanii #zTwarzą ma na celu uświadomienie młodym ludziom, że dobra zabawa nie wymaga wypicia morza alkoholu i umożliwia wrócenie z każdej imprez właśnie z twarzą. Więcej informacji o kampanii i alkoholu (m.in. jego oddziaływaniu na człowieka oraz zasadach bezpiecznego picia) wraz z kalkulatorem (z jego pomocą można wyliczyć orientacyjną ilość promili w organizmie oraz szacunkowy czas trzeźwienia) znajdziemy na stronie pijodpowiedzialnie.pl.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

ss

0 0

gdzie najlepiej odbywać zajęcia bezpiecznego picia alkoholu ? 16:15, 27.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%